Pomôžte mladým prežiť pandémiu. Vieme, ako na to

Pomôžte mladým prežiť pandémiu. Vieme, ako na to

Aktuality

27. februára 2021

Mladí ľudia trpia počas pandémie sociálnou izoláciou, stratou rutiny a často nemajú dostatok podpory zo školy alebo rodiny. Čo sa s nimi v skutočnosti deje? Ako im vieme pomôcť?

“Najťažším je pre mňa strata kontaktu s kamarátmi a spolužiakmi. Komunikujeme cez sociálne siete, len tým, že sme stále doma a nič sa nedeje, nemáme sa o čom rozprávať. So spolužiakmi sa rozprávame o tom "dokedy to treba poslať?" alebo "čo máme robiť?. Akoby sa stratil medzi nami normálny dialóg. Odpovede sú väčšinou áno/nie a tam to končí,”, opisuje svoj pohľad 16-ročná študentka z Košíc, Zuzana Kudláčová.

Nie je jediná. Situáciu citlivo vníma veľká časť mladých. OSN dokonca varovala, že pandémia môže mať negatívne dopady nielen na zdravotný stav ale aj duševné zdravie ľudí. Potvrdzujú to aj dáta zo Slovenska. IPečko, internetová linka dôvery pre mladých, upozornila na svojich stránkach na zvýšený nárast žiadostí o pomoc - oproti septembru ide o nárast žiadostí až o 150 perecent.

Pochvala a pochopenie nikdy neboli dôležitejšie

Ako teda mladým pomôcť? Školská psychologička Lucia Košťálová hovorí, že jedným z kľúčov na motiváciu mladých ľudí je pochvala, povzbudenie a osobný príklad.

“Vzťah učiteľa a žiaka funguje na princípe bateriek. Je medzi nimi niečo ako vzájomné dobíjanie sa,” vysvetľuje Košťálová na online diskusii s názvom Aká je budúcnosť mladých. Pripravila ju organizácia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorá sa už päť rokov u nás aktívne venuje rozvoju charakterových vlastností mladých ľudí, zväčša stredoškolákov. Podľa psychologičky kľúčovú úlohu zohráva aj každodenná rutina.

“Mladým ľuďom chýba akési predelenie dňa. Rozvíjajú sa im poruchy spánku, majú zlé sny.  Keď sa študentovi vráti domov rodič z práce a spýta sa ho, čo má nového, študent už nemá odpoveď. Stereotyp v životoch mladých ľudí je tak veľký, že už nič nemajú nové,” vysvetluje psychologička, ktorá zároveň sama vedie mladých Dofákov na ceste k ich splneným cieľom  a snom.

Rutina je kľúčom k úspechu… a aj prežitiu

Preto práve v spomínanej rutine vidí Koštálová jednu z možností, ako mladým pomôcť.
Stovky mladých ľudí, ktorí sú tento školský rok zapojení do programu DofE, si okrem cenných charakterových vlastností ako cieľavedomosť či vytrvalosť budujú aj návyk a rutinu. DofE im preto do týchto všedných dní dáva nový zmysel.
Program má vybudovaný trekovací systém ich aktivít, u mladých ľudí, pomáha motivovať v činnostiach ktoré si nastavili: športujú, učia sa novej zručnosti či dobrovoľnícky pomáha svojmu okoliu. Práve tieto aktivity tvoria každodenné rutiny, ktoré mladým ľuďom pomáhajú zlepšovať kvalitu pandemických dní. A pokiaľ tieto rutiny študenti plnia, budú za to ohodnotení významným medzinárodn ocenením, ktoré im môže pomôcť v kariére či dostať sa na prestížnu vysokú školu.

Dôležité je aj to, že Dofák si svoje ciele stanovuje sám. Nemusí sa s nikým pretekať. Lucia Košťálová to zhrnula slovami: “DofE je pre každého. Je jedno či máš choré koleno alebo dušu. Ľudia a komunita v DofE sú tu na to, aby ťa potiahli.”

Podobne to vidí aj riaditeľ organizácie Marián Zachar. Program má podľa neho v normálnej situácii obrovský podiel na rozvoji charakteru. “Teraz však vidíme, že DofE je program, ktorý mladým ľuďom pomáha aj počas týchto ťažkých časov. Nie je to o veľkom prekonávaní samého seba. Práve drobné ciele pomáhajú človeku vstať z postele,” vysvetľuje. Najdôležitejšie je, aby mladí ľudia prekonali pandémiu v dobrom psychickom a fyzickom stave, dodáva.

Potvrdzujú to dáta aj osobné výpovede mladých. “Jediná vec, ktorá má skutočne motivuje niečo robiť, je DofE. Bez neho by som neurobila vôbec nič zmysluplné. Vďaka DofE tak musím aspoň raz za týždeň vybehnúť z bytu na schodisko a trocha sa hýbať.” hovorí Dofáčka Zuzana Kudláčová.
Okrem toho raz týždenne pečie a osladzuje si život v rámci rozvoja talentu. “Dobrovoľníctvo, to ma motivuje využívať Instagram aktívne, na dobré veci a nie len na prokrastináciu. Tieto ciele sú o tom, že to chcem. Ostatné veci musím,” dopĺňa Zuzana.
Takže príklad overeného návodu, ako prežiť pandémiu v mladom veku, je vytvoriť si režim, dostávať dostatok podpory a ocenenia, stanoviť si ciele a ak sa dá, nájsť si ľudí či komunitu, ktorá bude k tomuto všetkému mladých viesť a podporovať ju.

Komunita, ktorá nakopne čaká

Jednou z možností, ako sa dnes vysporiadať s dôsledkami pandémie, je aj zapojenie sa do programu DofE. Ten historicky prvýkrát prináša možnosť zapojiť sa aj na jar a dostať tak intenzívnu podporu inšpiratívneho mentora, DofE komunity a najnovšie aj novo-vyškolených online Vedúcich.
“Chceme, aby mal každý mladý človek šancu zapojiť sa v tejto náročnej dobe, pretože vidíme pozitívny dopad programu aj na mentálne zdravie Dofákov, objasňuje Marián Zachar.

Skoro 70% mladých, ktorí boli tento rok zapojení do DofE uvádza, že si počas korona krízy, dobre nastavili denný režim a 80% si vďaka DofE udržalo motiváciu a malo chuť na sebe pracovať. Dokonca športovali a pomáhali ako dobrovoľníci podľa vlastných slov viac, ako pred  karanténou. Prihlasovanie do programu DofE je spustené ešte pár dní cez stránku www.zapojsa.dofe.sk.

Autor: Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme