Stand by me


Детальну інформацію про програму приятелів та її методологічну концепцію ви можете прочитати СЮДИ

Posledné roky boli veľmi náročné, po korone prišla vojna na Ukrajine. Mladí ľudia z Ukrajiny musia čeliť veľmi zložitým okolnostiam. Spolu s kolegami v Česku a Rumunsku, odborníkmi na utečeneckú krízu a psychológmi sme vytvorili medzinárodný projekt STAND BY ME, ktorý pomáha s inklúziou mladých z Ukrajiny. Hlavnými partnermi na Slovensku sú UNICEF a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Od začiatku vojny na Ukrajine, mnohí mladí v DofE dobrovoľníčili a dobrovoľníčia na pomoc Ukrajine. Aj v rámci Stand by me si mladý človek môže vybrať dobrovoľníctvo na tému Ukrajina (aj keď nebude v buddy programe Stand By Me). Pripravujeme špeciálnu databázu dobrovoľníckych aktivít, z ktorej si budú môcť Dofáci vybrať. 

Mladý človek zo Slovenska, ktorý je zapojený do DofE na bronzovej alebo striebornej úrovni sa stane buddym pre ukrajinského rovesníka v rámci dobrovoľníctva v DofE. Spolu s mladým človekom z Ukrajiny vytvoria buddy dvojicu a budú mať možnosť zmysluplne tráviť čas podľa špeciálnej metodiky Buddy programu. Spoznajú spolu okolie, prelomia, jazykovú bariéru a budú spolupracovať. Popri tom budú mať podporu mentora aj národnej kancelárie.

 Po ukončení Buddy programu, budú mať mladí z Ukrajiny, možnosť pokračovať v DofE. Práve účasť v Buddy programe im splní časť dobrovoľníctvo na bronzovej úrovni. Stačí im tak dorobiť si časť talent, šport a expedíciu  a budú mať možnosť získať medzinárodné ocenenie.

SPOT je miesto pre mladých Ukrajincov, ktorí na svojej škole nemajú projekt Stand by me a teda nie je ďalšou stratégiu, ale nachádza naprieč všetkými troma stratégiami projektu popísanými vyššie

  • miesto kde sa mladí ľudia môžu stretávať a tráviť svoj čas zmysluplne cez širokú ponuku aktivít a akcií, ktoré sa tam budú odohrávať
  • manažované dobrovoľníkmi
  • útulná kaviarnička a ponuka aktivít na zábavu (Playstation, spoločenské hry, kalčeto) a rozvoj pre mladých (fitko, kreatívna zóna, záhradka, hudba, knižnica)
  • rozvojové a zaujímavé akcie pre mladých ako diskusie (filmové, s influencermi), workshopy (paddleboarding, starostlivosť o kvety), či rôzne umelecké akcie (výstavy, tvorivé dielne, koncerty) 

MIESTO SPOTu: Asistenčné centrum pomoci na Bottovej ulici 7 v Bratislave (priestory bývalej dočasnej autobusovej stanice, prízemie vzadu)
ČASY FUNGOVANIA: Pondelok - piatok od 13:00 do 18:00