Má len pätnásť a už sa pýta na názor slávneho Stephena Hawkinga. Akčných mladých bude ešte viac

Má len pätnásť a už sa pýta na názor slávneho Stephena Hawkinga. Akčných mladých bude ešte viac

Aktuality

8. júna 2017

Študenti v Bratislavskom kraji môžu získať prestížnu cenu. A ich počet bude v Bratislavskom samosprávnom kraji rásť vďaka novej spolupráci DofE Slovensko a BSK.

Len 15-ročná študentka z Gymnázia v Pezinku pozná názor bývalého francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda a slávneho vedca Stephena Hawkinga na globálne otepľovanie. Prečo? Lebo si aj vďaka účasti vo vzdelávacom programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) vie stanoviť cieľ a systematicky na ňom pracovať. A nebojí sa osloviť s otázkou osobnosti, ktoré sa môžu zdať niektorým jej rovesníkom nedosiahnuteľné. “Vyhrala som olympiádu z geografie s tému globálne otepľovanie. Pýtala som sa na názory na tento problém známych osobností z celého sveta, vedcov, politikov a inštitúcií,” vysvetľuje Diana Virgovičová.

Diana sa zapojila do vzdelávacieho programu DofE a naučila sa napríklad aj základy ruského jazyka či zdolala známe vrcholy slovenských hôr. “Potvrdilo mi to, že čas možno využiť zmysluplne a keď človek pracuje postupne po krokoch, všetko sa dá dosiahnuť. Tieto skúsenosti mi pomohli aj v mojej mimoškolskej činnosti a pri spomínanej olympiáde.” 

Spolupráca neziskovky a kraja v praxi

Práve Diana Virgovičová je príkladom mladého človeka, ktorý je účastníkom medzinárodne overeného programu, ktorý komplexne rozvíja mladých ľudí. A práve nezisková organizácia DofE získala v týchto dňoch podporu Bratislavského samosprávneho kraja, s ktorým podpísala zmluvu o spolupráci a podpore škôl, ktoré sa do projektu zapoja. 

“Vďaka podpore kraja máme priestor prezentovať náš program pre školy, ktoré vedia zapojiť mladých a pomôcť im rozvinúť ich charakterové vlastnosti,” vysvetľuje Marián Zachar, riaditeľ Národnej kancelárie DofE Slovensko. Ide podľa neho o ideálnu spoluprácu, pretože školy vidia podporu kraja v zmysluplných aktivitách.

“Bratislavský samosprávny kraj pomáha s vyškolením pedagógov, ktorí pôsobia ako vedúci programu na jednotlivých školách a poskytuje 25 eur za vyškolenie pedagóga,” vysvetľuje systém spolupráce Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu na BSK.

Deti sa nám menia pod rukami

Vedúcou programu je napríklad aj pedagogička Hanka Botková zo Strednej zdravotníckej školy v Bratislave, ktorá je presvedčená o tom, že ide o revolučný program. “Deti sa nám menia pod rukami, sú zodpovednejšie, sebavedomejšie a systematickejšie. Pomáha im to zlepšovať time manažment. Zistia, že dosiahnutie cieľov je ich zásluha a dodá im to zdravé sebavedomie, motiváciu a energiu do ďalších činností,” hovorí Botková.

Príkladom je aj maturant Lukáš Žilavý, ktorý napríklad prešiel na bicykli z Bratislavy do Bystrice. Lukáš má rád výzvy a baví ho prekonávať seba samého. A presne tieto vlastnosti využil aj pri tom, keď si plánoval ciele v rámci programu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, kde musí mladý človek medzi 14 - 24 systematicky (aspoň pol roka) pracovať na tom, aby splnil ambície v športe, osobnostnom rozvoji, dobrovoľníctve a absolvoval dobrodružnú expedíciu. 

“Páčila sa mi myšlienka dostať sa tak ďaleko pomocou vlastných síl,” vysvetľuje 19-ročný maturant z Obchodnej akadémie Nevädzová v Bratislave. “Dnes už viem, že dokážem oveľa viac, ako si myslím.” V DofE chce pokračovať ďalej aspoň na striebornú úroveň, pretože verí, že môže dosiahnuť oveľa viac, ako si dnes myslí. 

Spolupráca otvára dvere 

Prínos pre mladých vidí aj Mária Mydlová, riaditeľka Obchodnej akadémie na Račianskej v Bratislave. Tento program je podľa nej unikátny v podpore motivácie. „Pri rozhovoroch so žiakmi cítim, že sú sami prekvapení dopadom vykonávania dobrovoľníckej činnosti. Podľa tých, ktorí pracujú so starými ľuďmi, sú tieto aktivity prudko návykové a cítia ohromnú spätnú väzbu.“ Oceňuje aj prínos pre učiteľov, pretože dostávajú šancu hlbšie spoznať a pochopiť svojich žiakov a pochvaľujú si aj zaujímavé školenia.

Práve tieto ciele sú dôležité aj pre župu. “Cieľom Bratislavského samosprávneho kraja nie je len to, aby z našich škôl vychádzali mladí ľudia vzdelaní vo vybranom odbore, ale aby to boli kompletní mladí ľudia s prehľadom a s tým, že poznajú svoje možnosti. Musia však vedieť, že si majú dávať stále vyššie ciele a napĺňať svoj život aj niečím iným ako iba prácou,” myslí si župan Pavol Frešo.

A dodáva, že toto môže byť dôležité aj pre ich ďalšiu kariéru. “V dnešnej dobe však musí mať mladý človek aj znalosť a schopnosť kritického myslenia. Vedieť rozlíšiť dobré od zlého a dokázať svoj názor obhájiť. Preto Bratislavský samosprávny kraj dlhodobo spolupracuje s viacerými organizáciami, ktoré učia študentov práve toto. Nestratiť sa v živote.” 

Oceňte úspech, uvidíte výsledky 

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 krajinách sveta. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania. Mladí ľudia, ktorí ho absolvujú, získajú medzinárodne uznávané ocenenie na slávnostnej ceremónii. Na Slovensku funguje Národná kancelária druhý rok. Zapojených je u nás vyše 90 organizácii a skoro 1200 študentov.

DofE v BSK v kocke:

Počet škôl (Miestnych centier), ktoré spadajú pod BSK: 12

Počet vyškolených vedúcich: 50

Počet zapojených účastníkov: 88 na bronzovej, 17 na striebornej, 10 na zlatej úrovni.

Počet absolventov: 25

 

Zoznam Miestnych centier:

Gymnázium Grösslingová, Bratislava

Gymnázium Malacky

Gymnázium Pezinok

Obchodná akadémia Nevädzová

Obchodná akadémia Račianska, Bratislava

Sociálna a Pedagogická akadémia Bullova, Bratislava

Stredná priemyselná škola dopravná, Kvačalova, Bratislava

Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Adlerka, Bratislava

Stredná priemyselná škola strojnícka v Bratislave, Fajnorka

Stredná zdravotnícka škola Záhradnícka, Bratislava

Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium, Bratislava

Gymnázium Jána Papánka, Bratislava

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme