Ako si Dofáci plnia DofE počas Korony

Ako si Dofáci plnia DofE počas Korony

Novinky

14. apríla 2020

Pravidelné DofE aktivity môžu mladému človeku pomôcť zmysluplne, kreatívne a zábavne zahnať nudu či domácu ponorku. V takto psychicky náročnom období je pre nich dôležité opäť si nastaviť režim, ktorý bude trénovať hlavu, fyzičku a srdce.

 

Príbehy našich Dofákov z celého Slovenska svedčia o tom, že to funguje.  Že rôznorodosť DofE aktivít, cieľov a ich plnenie mladým pomáha v tomto náročnom období.

Prečítajte si o Dofákoch z Bratislavy, Prešova, Košíc, Bánoviec nad Bebravou, Hlohovca, Banskej Bystrice, Dubnice nad Váhom, Nitry, Nižnej, Trnavy, Levoče a Tisovca. Inšpirujte sa ich vytrvalosťou a schopnosťou ísť cez prekážky aj počas Korony.

DOBROVOĽNÍCTVO V Bratislave, Prešove, Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, Tisovci, Košiciach či Levoči

Radka Kytková prevzala iniciatívu do vlastných rúk: "Videla som, že ľudia predávajú rúška za vysoké ceny. Nepáčilo sa mi to, tak sme doma začali šiť rúška a rozdávať ich" prezradila nám 17-ročná študentka z Gymnázia Metodova v Bratislave "Bol o to väčší záujem, ako sme čakali. Doteraz sme ušili viac ako 100 rúšok a odovzdali ich aj do nemocnice na Kramároch."

Paulína Urdová z Gymnázia Konštatnínova v Prešove šije rúška pre celú obec: "Uvedomila som si, že toto je ten moment, kedy môžem niekomu naozaj pomôcť. Šijem rúška, balím ich do obálok aj s informáciami, ako sa o ne starať a roznášam ich do schránok po celej dedine. Je úžasné vidieť ľudí, ako mi mávajú z okna, keď vidia, že im nesiem takýto darček."

Ema Hlaváčová z Gymnázia J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou nezastavila ani Korona v dobrovoľnej práci s deťmi s Downovým syndrómom. “Motivuje ma to, že deťom je veľmi ľúto, že sa teraz nemôžeme stretávať a že nemôžu pokračovať v tancovaní. Preto som sa rozhodla vytvoriť im video, na ktorom majú presný postup choreografie, kroky a aj vypísané postavenie. Snažím sa im aspoň takýmto spôsobom spríjemniť tieto dni a samozrejme nechcem, aby všetko, čo sme sa za niekoľko mesiacov naučili, zabudli."

Soňa Stankovičová z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici dobrovoľníči v Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom. Deťom s ľahkým postihnutím pomáha s angličtinou: ”Deti mi veľmi prirástli k srdcu. To ma núti pokračovať, nech sa deje čokoľvek. Volávame spolu alebo im posielam pracovné listy. Naviac, ľudia s touto chorobou sú nastavení na určitý stereotyp, v stredu poobede ma proste čakajú. Záleží mi na nich a žiadna karanténa mi nezabráni zastaviť komunikáciu s nimi,” prezradila nám Soňa.

Daniel Nemeth z miestneho centra Stom života pomáha tomuto občianskemu združeniu spopularizovať environmentálne témy. Pripravuje pre verejnosť veľké množstvo vzdelávacích aktivít. “Myslím si, že je dôležité učiť ľudí ako chrániť prírodu. Zároveň je to veľmi kreatívna práca. Vymýšľam databázu environmentálnych úloh, ktoré sú umiestňované v našom časopise a čitatelia ich môžu hravou a zároveň vzdelávacou formou plniť,” konštatuje Daniel.

Dominika Murínová z Evanjelického gymnázia v Tisovci doučuje angličtinu dieťa z detského domova: ”Je to oveľa náročnejšie ako doučovanie s osobným kontaktom. Môj žiak nemá vlastný telefón. Používame pri komunikácii smartfón jeho vychovávateľky, čo nás časovo limituje. Vďaka tejto aktivite som sa veľmi zlepšila v komunikačných zručnostiach. Tým, že sa nevidíme, musím veci viac vysvetľovať a lepšie sa vyjadrovať.”

Rebecca Herrgottová, žiačka Gymnázia Trebišovská v Košiciach, začala zbierať odpadky v jej okolí. “Musím sa priznať, že je to pre mňa už automatické. Vždy, keď sa idem prejsť von, tak beriem vrecúško, do ktorého zbieram odpad. Tým, že cez karanténu mi ostáva viac času na prechádzky, tak aj viac čistím okolie.”

Katarína Antalová z Gymnázia sv. Františka Assiského v Levoči v rámci svojej dobrovoľníckej aktivity pomáha Hnutiu kresťnaských spoločenstiev detí vytvárať aktivity a kurzy. “Spolupráca s eRkom ma napĺňa. Síce mi chýbajú osobné stretnutia, ale nahrádzam ich online komunikáciou. Počas karantény vytváram rôzne výzvy pre deti. Uverejňujeme ich na Facebooku a v komentároch sledujeme, kto to ako plní. Chceme udržať aktívnu komunitu,” podelila sa s nami aktívna stredoškoláčka.

Miriam Šebová z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach sa rozhodla pomáhať v nadácii Úsmev ako dar. “Pracovala som s deťmi v detskom domove. Počas karantény som upravila svoju aktivitu a vyrábam veci a aktivity pre brata. Učím sa tým nové postupy, ktoré chcem neskôr preniesť aj na deti z detského domova. Teším sa ako budeme opäť spolu niečo vyrábať. Robím, čo môžem.”

ŠPORT v Košiciach, Banskej Bystrici, Bratislave, Trnave, Nitre, Prešove, Tisovci

Tomi Ajjúb z Centra voľného času v Košiciach nám povedal, prečo mu dáva zmyse pokračovať v trénovaní a behu: "Okrem toho, že to je môj cieľ, v tomto období sa z toho stala moja psychohygiena. Som veľmi rád, že som vďaka DofE začal behať. Pretým som vôbec nebehal a dnes mám kondíciu na polmaratón."

Petra Sochorová z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici chce zabehnúť 10 kilometrov pod 70 minút. Prezradila nám, prečo je pre ňu dôležité pokračovať: "Stanovila som si to ako cieľ, musím to dokončiť - aby moja námaha nevyšla na zmar. Tým, že som doma, beriem ako veľkú príležitosť, robiť to viac."

16-ročná Dorota Čechová z MO Pusko Bratislava si dala za cieľ sa naučiť základnú piruetu v rámci krasokorčuľovania. Nikdy predtým na ľade neskákala. Teraz počas karantény skúša piruety na suchu v záhrade. “Nechcem strácať čas čakaním. Snažím sa trénovať rovnako tvrdo ako na ľade. Domáce tréningy mi pomáhajú zlepšovať koordináciu.”

Ondrej Filipek z Gymnázia Angely Merici v Trnave sa chce zlepšovať v boxe. Ondrej sa podelil o svoj nápad ako zostať doma a napredovať: “Postavil som si doma jednoduchý stroj, na ktorom môžem odcvičiť všetky svalové partie. S otcom sme získali potrebný materiál a sám som ho pozváral. Dnes už opäť makám na svojom cieli! Prispôsobil som sa situácii vďaka svojej fantázii."

Soňa Stankovičová z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici pracuje na základných sebaobranných chvatoch. “Sebaobrana krav mega je o kondícii a obratnosti. Je mi veľmi ľúto, že nemôžem pokračovať naplno, pretože nemám vrece a ostatné doplnky. Ale snažím sa aspoň udržiavať telo a myseľ vo funkčnom stave,” zhodnotila pozitívne naladená študentka.

Cieľom Petry Bílikovej, 16-ročnej študentky z Gymnázia Goliánová v Nitre, je spraviť 56 drepov za minútu, 46 klikov za minútu, 70 brušákov za minútu. “Najskôr som nevedela, čo sa bude diať, ale prišla som na to, že karanténa nie je žiadna tragédia. Keďže mám čas, robím svoje aktivity dokonca častejšie, aby som ich všetky stihla splniť,” odkázala nám Petra.

Alex Ján Ludvík z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešov si dal za cieľ naučiť sa základy kickboxu do 6 mesiacov. "Napriek nariadenia zostať doma, cítim na sebe veľký pokrok. Celé je to o vnútornej disciplíne. Verím, že ak to bude takto pokračovať, tak po skončení karanény budem blízko ciela. Ako by sa nič nezmenilo," zhodnotil Alex.

Andrej Čerňanský, taktiež z Gymnázia Goliánová v Nitre, si pôvodne stanovil, že prepláva 25 metrov pod 25 sekúnd. Zavreli všetky plavárne, avšak Andrej sa veľmi rýchlo adaptoval na krízový stav. "Cvičím doma a to mi pomáha udržať telo v kondícii. Pokiaľ by som nerobil z domu, bál by som sa, že pohorím na finálnom úseku, ktorý chcem raz, keď to bude možné, odplávať. "

Daniel Nemeth z miestneho centra Strom života posilňuje, aby zvládnol 52x sed-ľahov do 60 sekúnd. "Keďže zatvorili fitko, je pre mňa ťažšie zostať disciplinovaný. Ale neprestávam. Prehľadávam internet a nachádzam cviky s vlastným telom," prezradil Daniel. 

 

Dominika Murínová z Evanjelického gymnázia v Tisovci chodila každý týždeň behať, aby odbehla 2km bez prestávky. "Príde mi zodpovednejšie teraz zostať doma. Udržiavam si telo aspoň cvičením."

 

 ROZVÍJANIE TALENTU v Hlohovci, Dubnici nad Váhom, Nitre, Nižnej

Nicole Horváthová z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci si okrem iného dala za cieľ naučiť sa zahrať na gitare 20 piesní počas 3 mesiacov. "Cvičím na gitare viackrát do týždňa, aby som mohla pomáhať ako hudobná animátorka pri organizácií letného tábora," povedala s úsmevom mladá študentka.

Jakub Porubský, žiak z SOŠ Bratislavská v Dubnici nad Váhom, pracuje na dosiahnutí bronzového ocenenia DofE aj počas karantény: “Keď som chodil do školy, mal som veľa povinností. Teraz som začal hrávať na klávesy častejšie ako 1 hodinu týždenne. Pomáha mi to lepšie zvládnuť dni, ktoré trávim doma.”

Petra Billíková, študentka Gymnázia Goliánova v Nitre, sa učí skladbu od Yirumy-River: Flows in you. "Hrám na klavíri skoro každý deň a to aj napriek zlomenému zápästiu. Karanténa mi dáva priestor na rozvoj, ale zároveň sa nemusím naháňať a presilovať. Viem si lepšie usporiadať čas, čomu sa veľmi teším."

Patrícia Krivdová zo Spojenej školy v Nižnej sa rozhodla venovať grafickému dizajnu. „Predtým som sa nové praktiky učila od mojich profesorov, teraz sledujem videá na Youtube. Chvíľu som mala pocit, že to nezvládnem, ale vtedy mi veľmi pomohol môj mentor,“ prezradila Patrícia.
 

Ďalšie inšpiratívne príbehy uverejňujeme pravidelne na našom Facebooku alebo Instagrame

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme