Aj mladí ľudia z vašej organizácie môžu získať medzinárodnú cenu. Pridajte sa k nám do 30. júna!

Aj mladí ľudia z vašej organizácie môžu získať medzinárodnú cenu. Pridajte sa k nám do 30. júna!

Aktuality

9. júna 2017

Využite jedinečnú príležitosť zapojiť aj Vašu organizáciu do prestížneho programu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

DofE v sebe spája rozvoj schopností, charakterových vlastností a naplnenie potenciálu mladého človeka v reálnom živote! Prihlásiť sa môžete TU do konca školského roka: 30. júna 2017!

vyše tisíc mladých ľudí na sebe systematicky pracuje, aby mohlo na konci snaženia získať medzinárodnú cenu, ktorá im môže pomôcť dostať sa na vysnívanú vysokú školu, alebo im pomôže pri hľadaní si zamestnania. Spolupracujeme s vyše 90-timi školami a mládežníckymi organizáciami. Vyškolili sme viac ako 300 učiteľov a dobrovoľníkov. Pridajte sa k nám aj vy!

Zapojiť sa do programu je naozaj jednoduché, stačí vyplniť prihlasovací formulár a náš koordinátor Vás bude kontaktovať. Všetko o zapojení Vašej organizácie nájdete na našej stránke o prihlasovaní nových organizácií. Prihlasovanie nových organizácií na školský rok 2017/2018 je otvorené do 30. júna 2017.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140 krajinách sveta. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Mladí sú vytvalejší a tímovejší

Snímka: Denník N/Tomáš Benedikovič. Zaujímavý rozhovor s Máriou Smrekovou nájdete aj tu. 

Dobré skúsenosti s programom má aj riaditeľka 1. súkromného gymnázia v Bratislave Mária Smreková. DofE by odporučila učiteľom, pretože im pomôže vidieť študentov v inom svetle. „Trénujú aj komunikáciu s mladými, čo je veľkým prínosom pre pedagóga i školu,“ vysvetľuje. U mladých posilňuje vytrvalosť, precíznosť, odvahu a tímovosť.

Súhlasí aj Zuzana Munková, známa osobnosť vo vzdelávaní a bývalá riaditeľka GJH. Práve bratislavské Gymnázium Jura Hronca patrí dlhodobo k najlepším slovenským školám, podľa rebríčku INEKO. Program je podľa nej efektívny a vidno výsledky na každom jednom účastníkovi. “Je pre všetkých študentov bez ohľahu na akademické výsledky, je dlhodobý a vychováva nielen v zručnostiach, ale aj v ľudských princípoch a zážitkoch.” Študenti majú podľa nej viac sebadôvery, vidia, čoho sú schopní (hlavne pri expedícií). Vedia lepšie plánovať a stanovovať ciele.

Učitelia sú nadšení a učia sa nové veci
Podľa skúseností Adriany Vančovej, riaditeľky z Gymnázia Dubnica, je spolupráca s DofE výbornou príležitosťou aj pre rozvoj pedagogického zboru. Napríklad hneď po zapojení sa do programu učitelia absolvujú školenie, ktoré sa zameriava aj na ich mentorské schopnosti. „Vidím zapojených učiteľov, ako s nadšením debatujú o jednotlivých pokrokoch študentov. Istým spôsobom ide o aplikáciu zážitkovej pedagogiky v praxi a to baví obe skupiny - ako žiakov, tak i učiteľov. “

Podľa Zuzany Munkovej je prínosom najmä to, že učitelia a žiaci pracujú na inej ako akademickej úrovni, ktorá je obojstranne prospešná. Upevňuje sa vzťah medzi učiteľom a žiakom, ich vzájomná neformálna spolupráca prehlbuje v žiakoch nielen vzťah k tútorovi, ale aj pozitívny vzťah ku škole a celej školskej komunite, ktorý je veľmi dôležitý pre ďaľšie napredovanie študenta.”  Učitelia sami podľa nej spoznajú silu neformálneho vzdelávania, význam individualizovaného prístupu k žiakom a prehlbovania vzájomnej dôvery.

Danka nakrútila cez DofE dokument

Jednou z našich absolventov je napríklad Daniela Sláviková, ktorá študuje na strednej škole a natočila dokument o tom, aká bola Bratislava v šesťdesiatych rokoch a aká je teraz. Príkladom je aj Lukáš Žilavý (na snímke), ktorý si napríklad zaumienil, že prejde za jeden deň na bicykli z Bratislavy do Banskej Bystrice - trvalo mu to vyše 12 hodín. Okrem toho sa pravidelne venoval aj mentálne hendikepovaným deťom v Červenom kríži, či sa učil hrať na hudobnom nástroji. Ďalší absolvent Martin Hrabovec našiel dieru na trhu a naprogramoval v rámci DofE aplikáciu na mestskú hromadnú dopravu v Bratislave pre telefóny s operačným systémom Windows.

Motivácia podľa riaditeľky Adriany Vančovej vychádza aj z faktu, že je zapojených 20 žiakov a teda jednotlivec v tom nie je sám. Má sa o koho oprieť v čase, keď o sebe pochybuje. A samozrejme, ak ich máte zapáliť pre vec, musia mať pred sebou zanieteného učiteľa a podnetné prostredie. „Funguje to,“ konštatuje Vančová. Práve tieto vylepšené vlastnosti mladých sú najlepšou investíciou do vysokoškolského štúdia či do profesionálneho života mladého zamestnanca.

Aj vaša škola sa môže zapojiť do programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu a dať šancu mladým plniť svoje ciele. A DofE vie posunúť aj učiteľov, ktorí prejdú mentoringovým školením. Prihlásiť sa môžete do 30. júna 2017 na tomto linku.

 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme