Z Dofáčiek a Dofákov sa na Otvorených expedíciách stávajú priatelia

Lenka Mužilová je učiteľka slovenčiny a nemčiny na druhom stupni základnej školy vo Svite. Láska k prírode ju presťahovala zo Šale pod Vysoké Tatry, aby si každý deň mohla užívať pohľad na hory. Lenka je DofE Vedúca a zároveň počas prázdninových mesiacov sprevádza decká na DofE Otvorených expedíciách. 

 

Prečo si sa zapojila do Otvorených expedícií?

Do Otvorených expedícií som zapojená dva roky a na našej základnej škole som aj DofE Vedúcou a Expedičáčkou. Do prírody chodím rada vo svojom voľnom čase a cez leto mám dlhšie prázdniny. Preto som si povedala, že to využijem a pomôžem Dofáčkam a Dofákom, ktorí to potrebujú.

Čo ťa na expedíciách baví?

Na Otvorených expedíciách mám rada, že spoznávam nové deti v stredoškolskom veku. Pre mňa je to zmena, keďže učím na základnej škole. Vždy je to priestor na podnetné rozhovory a veľmi sa naň teším.

Akú trasu máte tento rok?

Ideme do Nízkych Tatier, začíname na Donovaloch a prejdeme si kúsok hrebeňovky. Minulý rok som bola v Malých Karpatoch a na školskej expedícii sme zavítali do Vysokých Tatier.

Ako sa ti pracuje s deťmi počas expedícií?

Príprava na Dobrodružnú expedíciu je nezriedka náročná. Stáva sa, že mladí nesplnia to, na čom sa dohodneme.  Napríklad, prihlásia sa na Dobrodružnú expedíciu a vzápätí sa odhlásia. V iných prípadoch sľúbia, že prídu, no sľub nedodržia. Po takýchto skúsenostiach je ťažké dávať ďalšiu šancu. Nakoniec je však skvelé, keď sa dopracujeme k tomu, že sa spolu vydáme na Dobrodružnú expedíciu. Námaha stojí za to.

Aká je podľa teba súčasná generácia mladých tínedžerov, ktorých učíš a sprevádzaš na expedíciách?

Nechcem ich všetkých hádzať do jedného vreca a porovnávať. Určite sú oproti nám odvážnejší, neboja sa stáť si za svojimi hodnotami, vyjadriť svoj názor a robiť všetky veci v rámci DofE.To si vyžaduje veľkú dávku odvahy. 

V čom vidíš benefity DofE a Dobrodružných expedícií?

Najmä zapojenie do Otvorených expedícií si vyžaduje veľkú odvahu, pretože účastníci nikoho nepoznajú. Tých pár dní je veľmi intenzívnych. Ak je človek otvorený, odchádza s novými priateľstvami. Získavajú množstvo životných zručností. Mňa rodičia do prírody brávali. Ak niekto nemá takto založenú rodinu, môže si obľubu pestovať sám*a. Myslím si, že sú to práve silné zážitky, ktoré mladých nasmerujú do hôr.

Máš z Dobrodružných expedícií nejaký zaujímavý zážitok?

Napadá mi vtipná príhoda. Jedna žiačka odbehla na malú potrebu a vrátila sa s tým, že zazrela vretenicu. Všetci boli zaskočení a pýtali sa, ako zareagovala. Ona s pokojom odpovedala, že si len čupla vedľa. Občas si preto hovorím, že my máme v hlave viac strachu, ako mladí. Sú schopní situácie odľahčiť, zvládnuť ich aj bez nás a nerobiť vedu z vecí, ktorých sa my bojíme.

Ako zvládaš zodpovednosť za Dofáčky a Dofákov?

Zvládam to s rešpektom. Je to iné, ako ísť do hôr sama. Som preto pri prípravách dôslednejšia. Sledujem počasie a naplánovanú trasu. Cítim zodpovednosť, ale snažím sa nebrať všetko príliš vážne. V prvom rade to má byť pre mladých zážitok.

Ako funguje DofE na vašej škole?

Na našej škole funguje DofE trošku špecificky. Sme základná škola a môžu sa zapojiť žiaci od štrnástich rokov. Väčšinou je DofE pre deviatakov a niektorých ôsmakov. Sme na škole dve Vedúce a zároveň Expedičáčky. Mávame skupinku približne ôsmich detí. Fungujeme veľmi dobre. Ja mám rada prípravu na Dobrodružné expedície. Zapájame do nich aj externých školiteľov, ktorí sa v horách pohybujú. Robím DofE s oduševnenou kolegyňou. Aj pre ňu sú hory srdcovou záležitosťou. Pracuje sa nám spolu veľmi dobre.

Aké vidíš benefity DofE pre deti, čo im program prináša?

Určite im to prináša pocit zodpovednosti. Do DofE sa sami prihlásia a či to zvládnu, je len na nich. Samozrejme, majú podporu a pomoc od svojich Vedúcich, ale zvyšok je len na nich. Naučia sa stanoviť si ciele. Na to mnohí mladí nie sú zvyknutí. Pre mnohých z nich je to prvýkrát, čo si stanovia, že chcú niečo dosiahnuť a zamerajú sa na to. Určia si prioritu. Zlepšujú sa v nej. DofE zlepšuje a prehlbuje vzťahy medzi učiteľom a žiakom. Je to priestor pre poznanie v iných kontextoch. Často sa mnohým Dofáčkam a Dofákom nechce. Keď to zvládnu, majú radosť a tešíme sa z ich úspechov spolu. Keď niektorí z nich váhajú a nakoniec sa premôžu, často o svojich cieľoch hovoria s obrovským nadšením. Vidím, že ich to pozitívne poznačilo a vtedy si hovorím, že o tomto je DofE. 

 

Staň sa aj ty súčasťou skvelej komunity!
Získaš za to ocenenie, ktoré si zaslúžiš.
Prihlás sa na školenie a staň sa DofE Vedúcim či Vedúcou.

https://www.dofe.sk/skolenia