Viktória Ivaničová, bronzová úroveň, Brezno

Viktória Ivaničová, bronzová úroveň, Brezno

Story

Túžila som po tom, aby sa naša škola rozvíjala. A ja som toho chcela byť súčasťou

Aj keď Viktória doteraz nemala žiadne skúsenosti s projektovým manažmentom, odvážne sa pustila do veľkej výzvy - zrenovovať školský dvor tak, aby ho mohli študenti naplno využívať počas hodín a prestávok. Okrem toho sa pravidelne venovala jazdeniu na koni a učeniu Španielčiny. Za jej cieľavedomosť a vytrvalosť si teraz preberie medzinárodné ocenenie.

Motivácia pustiť sa do tak odvážneho kroku prišla spolu s kamarátkou, tiež “dofáčkou”. „Túžili sme po tom, aby sa naša škola rozvíjala. Navyše, my sme toho chceli byť súčasťou. Chceli sme po sebe niečo zanechať aj pre ďalších študentov, ktorí prídu po nás,” úprimne odhaľuje dôvody, ktoré stáli na začiatku ich plánu.

A tak sa pustili do príprav. Anketa, ktorá zisťovala, ako si asfaltový školský dvor predstavujú spolužiaci, učitelia a rodičia preverila ich schopnosť kompromisu. „Nechcela som nikomu ukrivdiť, no hľadanie strednej cesty bolo náročné,” priznáva Viktória. Financie sa nepodarilo získať cez veľké granty, preto zvolila iný, kreatívny, spôsob -  vianočnou zbierkou, kde predávala pečivo za symbolický príspevok. „Rodičia tiež pridali ruku k dielu a pomohli nám hlavne svojim časom a prácou,” vysvetľuje.

Po niekoľkých týždňoch príprav tak vznikol útulný zelený zatrávnený priestor s lavičkami, bylinkovou špirálou či vyvýšenými záhonmi, kde študenti radi trávia svoj čas počas prestávok a poobede. Navyše, škola ho tiež začala vyžívať ako učebňu, a na celej ploche sa už organizujú rôzne školské podujatia - rozlúčky so štvrtákmi či privítania nováčikov.

Viktória si túto skúsenosť nevie vynachváliť. Po prvý krát cítila na svojich pleciach veľkú zodpovednosť, s ktorou sa však výborne popasovala. Navyše, bola to jej prvá dobrovoľnícka aktivita. „DofE ma veľmi naštartovalo. Aj vďaka tomuto úspešnému projektu, ktorý som viedla, mám chuť pokračovať vo zmenách na škole.” dodáva s odhodlaním úsmevom.

Okrem práci na školskom dvore sa pravidelne venovala Španielčine, a jazdila na koni, aby dosiahla svoj cieľ - naučiť sa jazdiť bez sedla a uzdy. Sama priznáva, že bez DofE by sa k naplneniu týchto snov asi nedostala. „DofE ma naučilo nájsť si čas na to, čo chcem. Navyše, ma veľmi motivovalo, aby som si stále hľadala nové výzvy a čas na ich plnenie,” vysvetľuje Viktória.

Viktória patrí medzi vyše 80 mladých, ktorí si preberú ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 26.9.2017 v Nitre.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme