Viktória Citráková, bronzová úroveň, Košice

Viktória Citráková, bronzová úroveň, Košice

Story

Študentka gymnázia varí pre bezdomovcov, píše poéziu a prekonáva samu seba.

Každý týždeň varí a rozdáva jedlo bezdomovcom v Košiciach. A nielen to. Financie na túto aktivitu získava rôznymi kreatívnymi spôsobmi. Aj keď mala s dobrovoľníctvom skúsenosti, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) jej pomohla venovať sa týmto aktivitám viac do hĺbky. Napriek tomu, že sa jej účasť v programe DofE už skončila, vo varení pokračuje ďalej a už teraz uvažuje nad možnými zlepšeniami fundraisingu.

Viktória sa teda vôbec nenudí. Popri štúdiu na obchodnej akadémii tiež pracuje, píše, dobrovoľníči a venuje sa mnohým mimoškolským aktivitám. Ako sama vraví: „Som aktívny človek, no dokázať mi to, okrem vlastných slov, nemal kto.“ Aj preto sa rozhodla zapojiť do vzdelávacieho programu DofE. Verí, že jej to môže pomôcť aj v budúcnosti. „Vysoké školy si cenia ľudí, ktorí sú aktívni, nesedia doma a robia niečo pre svoj osobnostný rozvoj,“ dodáva držiteľka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

Jedným z cieľov, ktoré si v DofE stanovila, bolo vytvorenie vlastnej zbierky poézie. Počas tohto tvorivého obdobia aktívne navštevovala literárny klub, prednesy tvorby a stretávala sa s rôznymi košickými autormi ako napríklad Dalimír Stano. Aj vďaka tejto inšpirácii sa jej nakoniec danú zbierku podarilo v rámci školy vydať. Viktória sa teší, že aj takto môže spolužiakom ukázať, že „Poézia nemusí byť nudná.“

V rámci medzinárodnej iniciatívy Food Not Bombs spolu s ďalšími kamarátmi každý týždeň varila a rozdávala jedlo bezdomovcom v Košiciach. Financie na túto nezištnú aktivitu získavala pomocou organizovania benefičných koncertov, filmových premietaní či predávaním vlastnoručne vyrábaných tričiek.

Súčasťou vzdelávacieho programu DofE je tiež dobrodružná expedícia. Mnohí sa pýtajú na jej opodstatnenie či prepojenie s cieľmi účastníkov. A Viktória nie je výnimkou. Spolu s ďalšími odvážnymi strávili 2 dni v prírode a prešli cez Chatu Lajošku, Kojšovú Hoľu a Malú Idu, spolu vyše 30km. Ako sama priznáva: „Som rada, že dobrodružná expedícia je súčasťou DofE. Najprv som tomu nerozumela, čo má spoločné pobyt v prírode s dosahovaním nejakých cieľov, ale fakt to má zmysel – tam si daný cieľ neplníte z dlhodobého hľadiska, ale priamo v praxi, máte ho priamo vytýčený pred sebou, a závisí iba na vás, či to zvládnete alebo nie.“

Toto zistenie a zážitok z expedície jej pomáha pri dosahovaní ďalších výziev v turistike a mimo nej. „Keď som zvládla toto, môžem už zvládnuť hocičo,“ pridáva.

Skúsenosť z Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu vníma veľmi pozitívne. Naučila sa zadefinovať si vlastný cieľ, uvedomila si jeho potrebu a presvedčila sa o tom, že „Niekedy je dobré prekonávať sa.“  

Viktória patrí medzi vyše 60 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 7.9.2017 v Prešove.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme