Vidieť, ako sa mi dcéra mení pred očami, je nádherný pocit

Vidieť, ako sa mi dcéra mení pred očami, je nádherný pocit

Story

Aj keď sa jej dcéra, devätnásťročná Mária, na začiatku bála náročnosti programu DofE, prekonala svoj strach a v neposlednom rade aj samu seba. Dnes je úspešnou absolventkou bronzovej úrovne a momentálne bojuje o striebro.

Pri dosahovaní neobyčajných úspechov ju intenzívne podporujú jej mentori a rodičia. „Úprimne, neviem, či by som v jej veku dokázala plniť si svoje stanovené ciele tak vytrvalo, ako to robí ona,“ tvrdí hrdá mama, Marika

Zvládnem to?

Mama Marika sa po prvýkrát o programe DofE dozvedela na stretnutí rodičov na Gymnáziu sv. Františka z Assissi v Žiline. „Úspešné príbehy mladých absolventov DofE ma úplne očarili. Prekvapilo ma však, že túto zaujímavú príležitosť naša Mária nikdy nespomenula,“vraví. Až doma sa od dcéry dozvedela, že tá program DofE pozná, no zatiaľ sa nezapojila, lebo má jednoducho strach, či by ho popri škole zvládala. „Povzbudila som ju, že niet sa čoho báť. Predsa, obe vieme, že jednotky v škole nie sú všetko. Navyše, na DofE ma zaujalo práve to, že mladí ľudia majú možnosť robiť niečo navyše a dokonca v štyroch, tak odlišných oblastiach,“  vymenúva Marika. 

Rôznorodé aktivity, no jeden cieľ. Dokončiť to!

Mária vďaka DofE začala spievať vo folklórnom súbore Rozsutec. Okrem toho na bronzovej úrovni dobrovoľnícky pomáhala deťom zo saleziánskeho strediska Domec s prípravou na prvé sväté prijímanie a v športe sa venovala thajskému boxu. Najzábavnejšie spomienky si však priniesla z dobrodružnej expedície. „Prišla z nej úplne unavená, špinavá, dopotená, nevyspatá, ale vysmiata a šťastná, že to všetko zvládli,“ s úsmevom spomína jej mama Marika. „Práve v tom vidím silnú pridanú hodnotu programu DofE. Život predsa nie je o tom, urobiť veci dokonale, ale vedieť sa posunúť a zdolávať ťažké prekážky tak, ako človek najlepšie vie,“ dodáva.

Chcem sa posúvať ďalej!

Po získaní bronzového ocenenia sa Mária rozhodla pokračovať v DofE aj počas štúdia na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Momentálne maká na dosiahnutí striebornej úrovne. Začala sa venovať behu, hoci ju tento šport nikdy nebavil, učí sa háčkovať a dobrovoľne pomáha s opatrovaním detí s ťažkým stupňom autizmu. Mám niekedy obavu, či to celé zvládne, ale keď vidím ten jej šťastný pohľad, keď sama seba prekoná a cíti, že je potrebná, som vďačná, že je v programe zapojená. Ďakujem, že niečo také ako program DofE vôbec vzniklo,“ vymenúva Marika.

Keď mama obdivuje dcéru

Marika už druhý rok sleduje, ako sa jej dieťa mení na dospelého, zodpovedného, spoľahlivého, odvážnejšieho a do života pripraveného človeka o ktorom vie, že sa v živote nestratí. „S manželom vidíme, ako v sebe našla postupne odvahu a silu zvládať prekážky. Netvrdím, že vždy išla nadšená vykonávať jednotlivé aktivity, no prekročila svoj tieň a prekonala samú seba,“ hovorí Marika a zamýšľa sa pri tom nad tým, koľko odhodlania a energie vkladá jej dcéra do vytrvalej práce na splnení si svojich odvážnych cieľov.

„Som na ňu úprimne veľmi hrdá, lebo viem, ako sa na začiatku bála výziev, ktoré si stanovila. Dala však do toho všetko. A svoje hranice si po čase dokonca ešte viac posúvala. Je to pre mňa, ako jej mamku, veľmi obdivuhodné a naplňujúce,“ uzatvára.

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme