Vanesa Vrábeľová, bronzová úroveň, Košice

Vanesa Vrábeľová, bronzová úroveň, Košice

Story

Košická gymnazistka pomáhala v detskom domove a napísala anglický príbeh.

Šesť mesiacov driny, sebazaprenia a tvrdej práce prináša výsledky. Študentka anglického gymnázia potom, ako vypomáhala v detskom domove, písala príbeh v angličtine, cvičila pravidelne jógu, si preberie prestížne medzinárodné ocenenie v rámci vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Ide o program, ktorý komplexne rozvíja mladých medzi 14 a 24 rokov vďaka tomu, že si stanovia ciele v štyroch oblastiach (talent, šport, dobrovoľníctvo a dobrodružná expedícia) a systematicky na nich pracujú.

Jednou z ocenených je na východnom Slovensku aj osemnáťročná Vanesa Vrabľová. “Priznávam, zápasila som často s tým, že sa mi nechce a nevedela som si zadeliť dni, no po pol roku v programe DofE si viem lepšie zmanažovať čas a pracovať na tom, čo chcem dosiahnuť,” vysvetľuje prínosy programu osemnásťročná študentka z Košíc. A poukazuje na to, že si dokonca zlepšila aj známky v škole.

Najväčší nepriateľ? Lenivosť

Jeden z cieľov, ktoré si zvolila, bolo napísanie anglického príbehu. Práve písanie preverilo najviac jej vytrvalosť - zistila, že sa musí doslova dokopať k tomu, aby si vôbec sadla a začala písať. Odhodlanie ju však neopustilo. „Chcela som to urobiť pre seba, dokázať si, že sa viem prekonať. A dnes mám zo seba lepší pocit, “dodáva spokojná držiteľka ocenenia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Mladí ľudia sa rozvíjajú v rámci programu DofE komplexne a pracujú aj na svojich charakterových vlastnostiach. Trištvrtina z ľudí, ktorí sa do ceny zapojili na Slovensku tvrdí, že rozvinuli svoj talent a vyše polovica vidí svoju budúcnosť optimistickejšie.

Pomáhať pomáha

Dôležitou stránkou, ktorú DofE rozvíja, je aj empatia. Práve v kategórii dobrovoľníctvo si Vanesa vybrala možnosť pravidelne (raz za týždeň) vypomáhať v detskom domove v Košiciach. Učila a hrala sa s deťmi, pozerali spolu filmy a rozprávali sa. Táto skúsenosť jej ukázala napríklad ako efektívne a empaticky riešiť problémy v skupine.

Vanesa patrí medzi vyše 60 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 7.9.2017 v Prešove.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme