Soňa Kmeťová, zlatá absolventka DofE, Evanjelická spojená škola, Martin

Soňa Kmeťová, zlatá absolventka DofE, Evanjelická spojená škola, Martin

Story

Mladá Martinčanka zaujala silným debutom. Spieva o vojne na Ukrajine a teraz si prebrala významné ocenenie.


20-ročná Soňa Kmeťová skoro dva roky pracovala na svojom talente a komplexne sa rozvíjala. Za svoju vytrvalosť, cieľavedomosť a vnútornú motiváciu si prebrala spolu s ďalšími mladými zlatú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu 27. júna v Primaciálnom paláci v Bratislave.
 
Mladší súrodenec sa chce vydať vlastnou cestou, no ten starší mu to nechce dovoliť a nerešpektuje ho. Túto symboliku použila Soňa Kmeťová vo svojom úspešnom debute Big Brother. Soňa je jednou z mladých ľudí, ktorí si preberajú významné ocenenie: Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). 
 
Spieva o vojne na Ukrajine, ktorá sa jej ako mladého človeka veľmi dotkla. Hudba je jeden zo spôsobov, ako sa s touto situáciou, ktorá traumatizuje celú spoločnosť, vyrovnáva. Už nie si u mňa viac vítaný, spieva Soňa v závere pesničky. “Vojnu u susedov beriem ako veľké zlyhanie ľudstva,” dodáva.
 
Vytvorila som si priestor spievať. Aj vďaka DofE
 
Práve spev bola hlavná oblasť, ktorej sa na svojej DofE ceste systematicky a dlhodobo venovala pod vedením svojho mentora Tomáša Gulána z Evanjelickej spojenej školy v Martine. “DofE ma vycibrilo v sebadisciplíne, naučilo ma manažovať si čas a vytvoriť si priestor na hudbu, ktorú som vždy milovala. A naopak aj na šport, ktorý nikdy nebol mojou silnou stránkou,” vysvetľuje mladá Martinčanka, ktorá so svojou piesňou vystúpila aj na Zlatej ceremónii v Primaciálnom paláci.
 
Jedna rázna učiteľka vie zmeniť život
 
K spevu sa dostala tak trochu náhodou - v druhý deň strednej školy ju totiž jej nová triedna učiteľka na hodiny prihlásila. A prečo? Soňa pri predstavovaní spomenula, že rada spieva. “Vždy som spev milovala, no nikdy som nemala odvahu sa mu viac venovať.” Odvaha, ale naopak jej triednej nechýbala. Začala teda chodiť na ZUŠku, postupne sa pridala sa do školskej kapely, ktorej pomáhala aj ako dobrovoľník a nakoniec začala spievať aj v eventovom zoskupení s názvom Surprise. “Predtým som bola veľmi hanblivá, teraz si potlesk už užívam,” vysvetľuje zlatá absolventka DofE. “To, že som mala počas DofE podporu mentora a vedúceho mi veľmi pomohlo.” So svojím vedúcim spolupracuje aj teraz, keď už je mimo školy. Soňa si sama píše si texty aj komponuje hudbu. 
 
 
Z Brezna až do Banskej Bystrice. Na pltiach
 
A čo bola pre Soňu jej najväčšie výzva v Dofe? “Jednoznačne expedícia,” pomenuje rázne. “Vyžadovala si dlhé, konkrétne plánovanie a skupinovú prácu. A vďaka DofE som sa dokopala k tomu, čo by som asi inak nerobila - nocovala som tri dni v prírode.” Tým trom dňom predchádzala poctivá príprava, plný batoh, ktorý bol väčší ako ona. “Najťažšie na expedícii bolo zbaliť sa a prežiť tri dni bez sprchy,” spomína so smiechom.
 
Už keď nastupovala na začiatku výpravy do vlaku, vedela, že to bude “zábava”. “V polovici som zistila, že ho mám aj zle utiahnutý - keďže som ho predtým nikdy nemala na sebe, ani som nikdy nebola na túre, kde by som mala všetko zbalené do jedného batoha.” A nebola to len tak hociaká expedícia. Tím štyroch dievčat sa rozhodol na pltiach splavovať Hron! “Ani jedna z nás to predtým nerobila, ale keď už to má byť DofE výzva, tak sme chceli zažiť niečo poriadne,” uzatvára tému expedície.
 
Vďaka zápiskom som si uvedomila, čo všetko som dokázala
 
Keďže Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu komplexne rozvíja charakterové vlastnosti, Soňa musela v rámci tejto svojej cesty zlepšovať aj svoju kondíciu a športovať. Vybrala si jogu. “Nie som veľmi na dynamické cvičenia, takže joga mi vyhovovala, učila som sa meditovať a zlepšovať svoju flexibilitu. Vôbec neinklinujem k športu, ale práve DofE ma naučilo ako to zaradiť do môjho života a ukázalo mi, že je dôležité starať sa o svoje telo.” 
 
A veľkým prínosom pre ňu bolo, že vďaka pravidelným zápiskom mala prehľad o tom čo robí a vedela si to dodatočne reflektovať. “Vďaka tomu som si uvedomila, čo všetko som vlastne dokázala. Odvtedy si všetko zapisujem do diára, aby som sa vedela vrátiť k mojim zážitkom aj aktivitám,” dodáva držiteľka zlatej ceny. Spolu s ňou si ju prebralo ďalších 115 mladých ľudí z celého Slovenska. Na celom svete ju získajú len 3% zo všetkých zapojených účastníkov v 130 krajinách sveta. 
 
 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme