Simona Volesková, Centrum voľného času, Košice

Simona Volesková, Centrum voľného času, Košice

Story

Stredoškoláčka z Košíc zažívala posmešky za pomoc ľuďom bez domova. Neodradilo ju to. Napísala Európsky projekt a teraz získa medzinárodnú cenu.

Simona Volesková mala vždy k téme dobrovoľníctva blízko. Až rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) ju inšpiroval k tomu, aby sa odvážila a urobila prvý krok. Rok tak okrem iného dobrovoľne pomáhala pri výdaji jedla. “Začiatky boli náročné. Ľudia sa ma často pýtali, či to robím za trest,” vraví úsmevne dvadsaťročná študentka, ktorá na základe tejto skúsenosti napísala úspešný projekt Homeless is more.

 

Prvá skúsenosť s dobrovoľníctvom

 
Simona pred touto skúsenosťou ešte nikdy nedobrovoľníčila. Nevedela totiž, ako a kde začať. “Rozmýšľala som nad výdajom jedla, ale hanbila som sa ozvať. Až DofE ma nakoplo k tomu a zahodila som ostych,” vraví mladá študentka. Ta skús” bola reakcia ľudí, ktorí viedli túto aktivitu. Ta som skúsila,” dodáva.
 
Keď udrie zima
 
A tak každý týždeň po dobu vyše roka pomáhala rozniesť jedlo a upratať stoly pre skoro 100 ľudí bez domova. Za ten čas mala Simona možnosť navnímať množstvo osudov a skamarátiť sa. “Po prvotnom šoku a otázkach, lebo vraj mladí ľudia tam nikdy nechodia, sme si na seba rýchlo zvykli. Vždy som sa tešila, keď som tam videla staré známe tváre,” spomína.Pamätám si tiež však, že v zime k nám prestal chodievať jeden pán. Umrzol na ulici,” vraví so slzami v očiach. “Na stene sme mali fotky ľudí, ktorí takto odišli z tohto sveta. Je strašné uvedomiť si, koľko ľudí zomrie len tak, kvôli zime, zamýšľa sa nahlas vyspelá stredoškoláčka.
 
Nevzdala sa
 
Simona sa rozhodla aktívne týmto ľuďom pomôcť. Najprv zorganizovala na svojej škole zbierku pre útulok ľudí bez domova. “Bolo zaujímavé osobne vnímať predsudky ľudí. To, s čím sa ľudia bez domova stretávajú bežne. Pričom, jediné, po čom túžia, je nebyť odsudzovaní,vraví. 
 
Následne sa po absolvovaní zaujímavého kurzu projektového manažmentu od IUVENTY rozhodla pustiť do prvého vlastného projektu. Ten bol nakoniec finančne podporený aj zo strany Európskeho zboru solidarity. “Na jednej strane som chcela mladým ľuďom ponúknuť dobrovoľnícke aktivity, aby som ich v tejto dobročinnosti trocha nakopla. Na druhej strane som chcela ukázať ľuďom bez domova, že mladým ľuďom na nich skutočne záleží a chcú im pomôcť,” vysvetľuje základné piliera ročného projektu homelessismore.sk. Vďaka tomu zorganizovala zbierky šatstva, letné grilovačky, vianočné posedenie, prednášky a podobné nezabudnuteľné akcie pre bezdomovcov a mladých.
 
Ostýchavá tanečnica

 

Na získanie medzinárodnej ceny DofE je potrebné byť aktívny v troch oblastiach - dobrovoľníctvo, šport a  rozvoj talentu.

 

Napriek hanblivosti sa Simona opäť rozhodla vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a za cieľ v športe si stanoviť sólo vystúpenie s prvkami herectva. “Dovtedy som nikdy netancovala sama pred publikom,” vraví. Simona sa však poctivo chopila tejto výzvy a trénovala svoje kabaretné číslo s trénerkou. “Na záverečné vystúpenie prišli aj moji kamoši, čo mi teda namiesto povzbudenia dodalo ešte viac trémy,” rozosmeje sa a priznáva, že nakoniec si svetlá reflektorov veľmi užívala. 

 

DofE mi pomohlo byť viac cieľavedomá

 

Simona priznáva, že vďaka rozvojovému programu DofE sa naučila pozerať na veci inak. “Vždy som bola veľký snílek a chcela som robiť zaujímavé aktivity. Až stanovanie konkrétnych cieľov s mojou DofE mentorkou ma však naozaj nakoplo. Zrazu som mala naozaj chuť dokázať sama sebe, že to zvládnem. A prekonať sa,” uzatvára úspešná strieborná absolventka DofE.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme