Šimon Šalata, Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove

Šimon Šalata, Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove

Story

Trénoval mladých hokejbalistov a jeho tím dosiahol významné úspechy

“Hokejbal je môj život,” hovorí osemnásťročný študent Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove Šimon Šalata, ktorý si v rámci rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) splnil svoj športový sen. Počas jedného školského roka trénoval mladých hokejbalistov a tím pod jeho vedením dosiahol významné úspechy. Sám sa opätovne pustil do športu a schudol 15 kíl.

 

Taktika, ale aj veľká zodpovednosť

Šimon sa venuje hokejbalu už dlhé roky a sám prešiel všetkými hráčskymi kategóriami. Vedel preto, čo ho čaká, keď sa rozhodol si ako cieľ v oblasti dobrovoľníctva vziať na svoje plecia prípravu pätnásťročných hráčov hokejbalového tímu v Námestove, ktorý funguje pod záštitou saleziánov. Ako hlavný tréner mal k dispozícii dvoch pomocných trénerov (všetky tri pozície sú dobrovoľnícke) a okrem organizácie tréningov mal na starosti tvorbu stratégií, taktík, rozostavení a presiloviek, ktoré si musel najskôr dôkladne naštudovať a potom počas tréningov vysvetliť hráčom. “Viesť športový klub bolo mojím snom, uvažoval som o tom už dlho, ale až vďaka DofE som sa odvážil to naozaj vyskúšať. Dalo mi to neskutočne veľa: aj ako hráčovi (Šimon sám hrá v kategórii staršieho dorastu, pozn. red.), ale najmä osobnostne. Bola to veľká zodpovednosť, nielen počas tréningov, ale aj na výjazdoch na turnaje, hovorí úspešný tréner mladých víťazov. Pod jeho vedením sa tímu totiž podarilo dosiahnuť významné míľniky: tím zvíťazil na Veľkom hokejbalovom turnaji v Košiciach (VHT) a pohár si chalani odniesli aj zo Saleziánskych majstrovstiev Slovenska v hokejbale v kategórii do 15 rokov. 

Pikoškou je, že Námestovo je jedno z mála miest, ktorému sa v oboch týchto turnajoch podarilo zvíťaziť viac ako raz a Šimon bol v oboch prípadoch pri tom. Prvý raz ako hráč v tíme do 15 rokov a teraz ako tréner tejto kategórie. “Chytil som výbornú partiu chalanov, na ktorých nikdy nezabudnem, boli neskutočne rozumní, vytrvalí a usilovní. Je neuveriteľné, že sme v našom malom meste dokázali vybudovať také silné zázemie v hokejbale. Len z mojich chlapcov oslovili reprezentační tréneri až troch,” spokojne konštatuje tréner víťazov.

 

Šimon o DofE: DofE ma nakoplo v cvičení a napriek zdravotným komplikáciám som dokázal prekonať sám seba. Nastavenie cieľa mi pomohlo v najťažších chvíľach v boji s lenivosťou či bolesťou. Vďaka DofE som sa tiež odvážil trénovať hokejbal, za čo som mimoriadne vďačný, lebo ma to ľudsky aj odborne veľmi posunulo. V rámci talentu som si vybral ako výzvu oblasť výtvarného umenia, ku ktorej nemám vôbec blízko. DofE ma donútilo sa nad umením viac zamýšľať, začal som inak vnímať obrazy, hľadať v nich skryté odkazy autorov. Získal som voči umeniu väčší rešpekt. 

Porazil lenivosť a bolesť, schudol 15 kíl

Šimon je športovec, no vážne zdravotné komplikácie mu akúkoľvek fyzickú aktivitu na čas znemožnili. Do DofE sa rozhodol zapojiť práve v čase, keď sa jeho zdravotný stav po roku a pol zlepšil natoľko, že uvažoval o návrate k cvičeniu. Športový cieľ v programe DofE sa preňho stal ideálnym impulzom. Šimon vedel, čo potrebuje. Chcel začať opäť pravidelne cvičiť a navyše si potreboval nastaviť špeciálnu diétu, ktorú si vyžiadali zdravotné komplikácie. “Začiatky boli ťažké, najmä prvé tri týždne. Až keď som konečne zbadal nejaký progres, rozbehol som sa. DofE ma nakoplo v cvičení a napriek zdravotným komplikáciám som dokázal prekonať sám seba. Nastavenie cieľa mi pomohlo v najťažších chvíľach v boji s lenivosťou či bolesťou, spomína si na svoj návrat do telocvične mladý športovec. Veľmi ťažko znášal aj zmeny v stravovaní, ktoré musel okrem svojho trénera konzultovať aj s doktormi. Zo stravy musel vylúčiť pšeničnú múku, údené mäso a vyprážané jedlá, obmedziť laktózu a niektoré iné potraviny, napríklad zemiaky. “Bolo to ťažké, musel som sa vzdať takmer všetkého jedla, ktoré mám rád. Na druhej strane som sa však začal veľmi rýchlo cítiť oveľa lepšie a správna strava mi pomáhala aj pri cvičení. Konečný úbytok váhy ma príjemne prekvapil a s posilkou budem určite pokračovať aj v budúcnosti, veľmi ma to chytilo,” vymenúva úspešný absolvent programu DofE.

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme