Šimon Babjak, zlatý absolvent DofE, Bilingválne gymnázium C. S. Lewisa, Bratislava

Šimon Babjak, zlatý absolvent DofE, Bilingválne gymnázium C. S. Lewisa, Bratislava

Story

Mládežnícky delegát OSN pomohol desiatkami kíl pečiva ľuďom bez domova. Teraz získal významné ocenenie

Šimon je devätnásťročný študent z Bratislavy, ktorý sa pred pár rokmi úprimne nadchol pre tému plytvania potravín a znižovania potravinového odpadu. “Je to šialené, keď si človek uvedomí, koľko stoviek kíl jedla sa denne vyhodí namiesto toho, aby bolo posunuté tým, ktorí to potrebujú,” vysvetľuje maturant a zároveň mládežnícky delegát OSN. Preto sa minulý rok rozhodol priložiť ruku k riešeniu tohto problému a zorganizoval na škole týždňový transport nespotrebovaného pečiva. Aj za túto dobrovoľnícku aktivitu Šimon získa medzinárodné ocenenie vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).
 
Šimon Babjak je jedným zo 116 mladých ľudí, ktorí si v pondelok 27. júna 2022 prebrali svoje významné - zlaté - ocenenie vojvodu z Edinburghu (DofE) v Primaciálnom paláci za prítomnosti britského veľvyslanca či rôznych známych osobností ako Juraj Kemka, kapela Hex, či Lujza Garajová-Schrameková. Tento výnimočný úspech sa podarí len 3% zo zapojených študentov do tohto medzinárodného programu.   
 
Tisíce ľudí na hranici chudoby
 
Šimona k téme potravinového odpadu priviedla náhoda. Jeho kamarátka pracovala v známom potravinovom reťazci v Bratislave. Večer ju prišiel navštíviť do práce a zrak mu padol na plné poličky pečiva - rožky, bagety, chleby či sladké buchty od výmyslu sveta. Povedala mu, že sa to vraj kamsi zváža a následne vyhadzuje. “Vtedy som si uvedomil, aké obrovské množstvo potravín sa denne vyhadzuje na celom Slovensku. Pri čerstvom pečive to však vidieť najviac, keďže musí ísť už po max 12 - 24 hodinách preč z pultov,” vysvetľuje maturant.
 
Na Slovensku je podľa Šimona niekoľko stotisíc ľudí, ktorým by takáto potravinová pomoc zmenila život. “Úplne mi pri tom zastavuje mozog. Na jednej strane tu máme chudobných ľudí a na druhej strane sa nachádzajú obchody, ktoré nevedia, čo robiť s množstvom potravín po dátume spotreby. Neprepojiť ich navzájom je podľa mňa úplný hriech,” vraví a naznačuje pri tom nedostatočnú legislatívnu podporu, ktorá by takéto prepojenie umožňovala bez zbytočných komplikácií. 
 
Potrebujem s tým niečo robiť
 
Šimon sa preto rozhodol aktívne pomôcť. Nakontaktoval sa s vedením prevádzky a predstavil im svoj nápad zorganizovať na škole týždeň transportu nespotrebovaného pečiva do útulne pre ľudí bez domova.  
 
Do šľachetného nápadu sa zapojilo desať ľudí - spolužiaci aj učitelia. Každý večer tak v autách znášali skoro 15 päťdesiatlitrových tašiek pečiva.
 
“Bol to skvelý pocit vidieť, ako sa pre túto myšlienku nadchlo toľko ľudí. Zároveň ma tešilo, že to všetko pečivo niekomu skutočne pomôže. Ľudí nie len zasýti ale organizácii, ktorá sa venuje ľuďom bez domova, pomôže ušetriť peniaze, ktoré môžu použiť na niečo iné,” rozplýva sa Šimon, aj keď priznáva, že neplytvať zdrojmi, ktoré tu na svete máme, by predsa mal byť štandard. 
 
Málokto si vraj uvedomuje, koľko veľa energie je potrebnej na vyprodukovanie jedného chleba - cez prácu na poli, zasiatie, polievanie, zkombajnovanie, žatvu, spracovanie, upečenie, transport.
 
(Foto - ÚV SR)   
DofE mení život mladým
 
Po tejto skúsenosti sa Šimon pridal k občianskemu združeniu, ktoré sa venuje práve tejto téme. Teší sa, že po roku aktívnej práce sa im podarilo okrem iného prepojiť všetkých 6 prevádzok potravín, kde celý tento príbeh začal. “Pre zariadenia, ktoré mali o takúto pomoc záujem, je odbyt už vykrytý,” vytešuje sa Šimon, ktorý je bronzovým a zlatým absolventom programu vojvodu z Edinburghu. “Vďaka DofE sa mi podarilo objaviť tému, pre ktorú mi horí srdce,” vraví. “Navyše mi program dodal akúsi kredibilitu a výsledky, na ktorých som mohol stavať, keď som sa uchádzal o pozíciu mládežníckeho delegáta OSN.”
 
Šimon tak na jeseň 2021 dostal jedinečnú príležitosť zastupovať mládež v tejto medzinárodnej organizácii. Vystupuje na rôznych konferenciách a zúčastnil sa Valného zhromaždenia OSN. Počas konferencie Youth4Climate spolupracoval s Gretou Thunberg na tvorbe mládežníckeho klimatického manifesta. To následne bolo podkladom pre Klimatickú konferenciu COP v Glasgowe, ktorej sa zúčastnili zástupcovia členských krajín klimatickej zmluvy.
 
“Je úžasné si uvedomiť, že z jedného problému, ktorý človek identifikuje vo vlastnej krajine, môže zrazu pracovať na jeho riešení z globálnej perspektívy,” uzatvára úspešný absolvent programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. 
 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme