Romana Žilková, zlatá absolventka DofE, Súkromná škola umeleckého priemyslu, Žilina

Romana Žilková, zlatá absolventka DofE, Súkromná škola umeleckého priemyslu, Žilina

Story

Kysučanka vyzbierala 6 000 litrov odpadu! Teraz získala medzinárodné ocenenie.

Romana sa už od malička vždy tešila na deň Zeme. Robilo jej radosť, že môže pomôcť nášmu životnému prostrediu, keď pôjdu spoločne s kamošmizbierať odpadky. “Uvedomujem si, že budúcnosť nášho sveta záleží na nás,” konštatuje úspešná absolventka zlatej úrovne Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorá v rámci dobrovoľníctva osem mesiacov zbierala odpadky.
 
Romana Žilková patrí medzi 116 mladých ľudí, ktorí si v pondelok 27. júna 2022 prebrali svoje významné - zlaté - ocenenie vojvodu z Edinburghu (DofE) v Primaciálnom paláci za prítomnosti britského veľvyslanca či rôznych známych osobností ako Juraj Kemka, kapela Hex, či Lujza Garajová-Schrameková. Tento výnimočný úspech sa podarí len 3% zo zapojených študentov do tohto medzinárodného programu.
 
 
Čo týždeň, to vrece odpadu
 
Romaniným cieľom bolo vyčistiť okolie Kysuského Nového Mesta a tiež svojho intenrátu od rôzneho odpadu, ale hlavne plastu, ktorý sa v prírode rozkladá aj niekoľko dekád. Väčšinou sa jej za jedno poobediepodarilo naplniť aspoň jedno 150 litrové vrece odpadom. Za osem mesiacov tak nazbierala vyše 40 takýchto vriec. “Predtým som si neuvedomovala, koľko je všade smetí. Až priamo v teréne som zbadala to neuveriteľné množstvo. Možno sme ako spoločnosť už voči nim rezistentní a nevšímame si ich. Sú skutočne VŠADE,” rozhorčuje sa vysokoškoláčka.
 
Od plastov až po elektroniku
 
Čistenie okolia sa stalo nekonečným. “Najviac ma prekvapilo, keď som sa po týždni vrátila na vyzbierané miesto a zas tam bolo množstvo odpadkov, ktorými som naplnila ďalšie vrece,” popisuje sitáciu Dofáčka, ktorá aj vďaka tejto skúsenosti pri nákupoch teraz limituje množstvo plastu a zbytočných obalov. Tie sa často nachádzali pozachytávané na stromoch a spôsobovali nepríjemný zápach. Navyše, uvedomila si, že rieka dokáže naplaviť množstvo kadejakého bordelu. Z jedného koryta vyzbierala asi desať pneumatík či rôznu elektroniku od telefónov cez náramkové hodinky až po televíziu. “Dalo nám zabrať odpratať kadejaké gumy či niekoľko kilový televízor,” spomína Romana na nezvyčajné nálezy. 
 
 
Zbieranie odpadkov ako sociálna aktivita
 
Do svojej dobrovoľníckej činnosti úspešne nalákala aj sestry alebo zopár kamarátov, ktorí s ňou občas chodili čistiť okolie. Okrem toho si uvedomila, že čas s rovesníkmi alebo  blízkymi sa dá tráviť aj inak: “Som rada, keď spolu robíme niečo zmysluplné,” hovorí s úsmevom. “Aj taká maličkosť ako ísť spolu zbierať odpad je prospešná a zároveň to môže byť aj zábava,” dodáva. 
 
Vďaka DofE študuje vysnívaný obor
 
Počas účasti v programe DofE sa Romana venovala aj tvorbe portfólia z architektúry. “Určite si myslím, že mi DofE pomohlo dostať sa na vysokú školu,” vysvetľuje Romana, ktorá študovala na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline. Vedela, že sa chce venovať architektúre a DofE jej dalo priestor zamerať sa na tento cieľ: “Každý týždeň som sa snažila spracovať nejaký štýl, navrhovať interiér a budovy alebo som sa oboznamovala s technickým a historickým pozadím architektúry,” vysvetľuje.  DofE jej okrem toho pomohlo vybudovať si návyky, naučiť sa stanovovať si ciele a pomenovať kroky, ktorými sa k ním dostane. “Pred DofE som sa veľmi nezamýšľala nad tým, akým spôsobom by sa dali moje sny uskutočniť,” porovnáva Romana, “teraz je to však iné. Viem, čo robiť, keď si niečo vo svojom živote zaumienim,” rozplýva sa absolventka všetkých troch úrovní, bronzovej, striebornej, a zlatej, programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. 
 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme