Raheb Rahman, Centrum Mokosha, n.o., Košice

Raheb Rahman, Centrum Mokosha, n.o., Košice

Story

Afgánsky utečenec žijúci v Košiciach prekonal samého seba. Šestnásťročný študent Raheb Rahman sa na jeseň zapojil do DofE, ktorý každý rok učí milióny mladých ľudí na celom svete v 140 krajinách, ako si nastaviť vlastné ciele a vytrvalo makať niekoľko mesiacov na ich splnení. V utorok 3. septembra si spolu s 300 študentmi z Košického a Prešovského kraja prebral svoje ocenenie.

Vďaka DofE sa už nebojím

 

Raheb prišiel na Slovensko so svojimi súrodencami a mamou pred piatimi rokmi. Náročná cesta im trvala niekoľko mesiacov. Spomienky na toto obdobie už pomaly vytesnil. “Matne si však pamätám, ako sme išli lesom. A ja som sa veľmi bál. Toho, čo nás čaká. A tiež toho lesa. Bál som sa, že na mňa budú útočiť zvieratá,” ostýchavo spomína Raheb. Tento strach z prírody odbúral na dobrodružnej expedícii, ktorá je povinnou súčasťou rozvojového programu DofE. Dva dni a jednu noc strávila partia šiestich teenagerov, Dofákov, v Slovenskom raji. Pokorili niekoľko kopcov, nachodili desiatky kilometrov, varili si jedlo, spali v stanoch a kúpali sa v jazere. “Aj vďaka príprave na túto expedíciu a samotnému dobrodružstvu som odbúral strach z neznámeho. A to sa netýka len prírody, ale tiež ľudí okolo. Predtým som veľmi nechodieval medzi nových ľudí. Bál som sa. Vďaka DofE mám však kopec nových kamarátov,” vymenúva plynulou slovenčinou úspešný stredoškolák, ktorý sa na Slovensku už cíti ako doma.

 

Pomáhal som po prvýkrát. A bol to skvelý pocit

 

Vďaka DofE sa Raheb zoznámil aj s dobrovoľníctvom. Pravidelne sa tak vyše pol roka stretával so Sobanom, dvadsaťročným krajanom, ktorý má ťažké zdravotné mentálne postihnutie. Napriek tomu, že je na Slovensku už 4 roky, kvôli svojej inakosti má problém integrovať sa a trávi dni osamote. Raheb ho začal brávať na prechádzky do mesta, učil ho po slovensky, odhaľoval krásy milovaných Košíc a podporoval v dosiahnutí svojich snov. Medzi chlapcami tak vzniklo silné priateľské puto. “Možno si niektorí myslia, že vytvoriť si vzťah s hendikepovaným človekom sa nedá. Ja však verím, že keď sa chce, všetko sa dá,” priznáva úspešný absolvent DofE. “Pomáhal som takto dobrovoľne po prvýkrát v živote. A bol to skvelý pocit.” Na otázku, ako mu táto skúsenosť pomohla, odpovedá s úprimnou pokorou: “Zistil som, že dobrovoľníctvo nie je o nás, nie je o tom, ako sa máme zlepšiť my. Je to práve o tom, ako my pomáhame druhým, aby sa zlepšili oni.”  

 

Raheb o DofE: Každý máme túžbu niečo dokázať, no vyhovárame sa, že nemáme čas. Rozhodnutie prekonať to je však jedine v nás. Vďaka DofE som mal jasne pomenované svoje ciele a vyhradený čas na ich plnenie. Keď niečo chcem, už nemôžem čakať. A tak sa mi podarilo naplniť všetko, čo som si na začiatku svojej DofE cesty zaumienil. DofE ma naučilo disciplíne v živote.   

 

Keď pršalo, mrholilo, Raheb behal

 

Športový cieľ je tiež jednou z povinných súčastí DofE programu. Napriek tomu, že sa Raheb aktívne venuje kickboxu a na konte má niekoľko zlatých medailí z rôznych súťaží, rozhodol sa vylepšiť si skóre v behu. “Zvykol som z času na čas behávať 1 či 2 kilometre, no nikdy som nemal nejaký jasný bežecký cieľ. Až DofE ma vyhecovalo, aby som prekonal samého seba,” vraví mladý športovec. Zaumienil si na sebe zamakať a byť schopný zabehnúť 12 kilometrov za hodinu. A tak sa začali pravidelné každotýždenné tréningy. “Behával som od novembra do januára, počas najhoršieho možného počasia, s obrovskou bundou na sebe. Každým tréningom som sa zlepšoval. A to ma poháňalo vpred,” spomína. Posledný beh predčil jeho očakávania. Prekonal svoj osobný rekord a 12 kilometrov zvládol za 58 minút. “Bol som nesmierne šťastný, že sa mi to podarilo. Všetkým som o tom rozprával. Aj vďaka tejto skúsenosti viem, že keď chcem niečo dosiahnuť, musím sa do toho pustiť úplne bez hlavy, aj keby čoby. A jedine tak to dosiahnem,” uzatvára šťastný držiteľ Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

 

Autor: Simona Lučkaničová

 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme