Pavlína Ružičková, Gymnázium Párovská Nitra

Pavlína Ružičková, Gymnázium Párovská Nitra

Story

Stredoškoláčka založila v Nitre klub zahraničných študentov

Keď videla, že sa jej nová spolužiačka z Mexika trápi, nemohla sa nečinne prizerať. Osemnásťročná Pavlína Ružičková z nitrianskeho Gymnázia Párovská sa rozhodla pomôcť nielen jej, ale aj ostatným zahraničným študentom v Nitre s adaptáciou na Slovensku. Založila Klub zahraničných študentov a pomáhala im s novým jazykom a s orientáciou v novom prostredí. Navyše, počas tohto náročného obdobia prekonala samu seba na náročných pretekoch Spartan Sprint. Okrem toho, že získala priateľov z celého sveta, zlepšila si komunikačné či manažérske schopnosti, a z pretekov si odniesla medailu, ju čaká ďalšia odmena: v Bratislave si v utorok 10. septembra prevezme medzinárodné strieborné ocenenie DofE. 

 

“Spätná väzba ma posúvala ďalej”

Prvým impulzom pre vznik Klubu zahraničných študentov bola Pavlínina osobná skúsenosť. Do školy k nám prišlo dievča z Mexika. Bola veľmi milá, no všetci ju viac či menej ignorovali. Bola z toho smutná. Spriatelili sme sa a keďže som práve hľadala vhodný dobrovoľnícky cieľ, napadlo mi, že ju budem v rámci dobrovoľníctva v DofE doučovať slovenčinu, spomína si na začiatok svojej “učiteľskej” kariéry mladá študentka. Neskôr sa k nim pridali ďalšie zahraničné študentky a pri vyberaní dobrovoľníckeho cieľu pre striebornú úroveň DofE v tom mala Pavlína jasno. Zdalo sa jej nefér, že títo mladí ľudia precestovali polovicu sveta, aby sem prišli študovať a namiesto vrelého prijatia sa pasovali s ľahostajnosťou a nezáujmom. Založila preto Klub zahraničných študentov, do ktorého sa v priebehu roka postupne zapojilo okolo 17 mladých ľudí zo zahraničia, ktorí študovali v Nitre a okolí. Pavlína ich učila slovenčinu, pomáhala s vybavovaním voľnočasových aktivít a iných praktických vecí. Okrem toho sa však najmä snažila, aby sa začlenili do komunity, zoznámili sa s novými ľuďmi, naučili sa niečo o našej krajine a kultúre a cítili sa tu dobre. “Na našich pravidelných stretnutiach sme sa rozprávali o ich krajinách a zvykoch, a hovorili o tom, čo je u nás inak a ako to vnímajú. Naše veľkonočné tradície sa im napríklad zdali čudné, tie vianočné sa, naopak, väčšine páčili. Jedno dievča z USA mi povedalo, že som jeho strážnym anjelom. To, že im viem naozaj pomôcť, ma posúvalo ďalej,” spomína na krásnu spätnú väzbu strieborná absolventka rozvojového programu DofE.  

 

Pavlína o DofE: “Som skôr hanblivá a nie veľmi komunikatívna. Vďaka DofE som bola nútená sa osmeliť a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Zlepšila som sa tiež v manažmente: musela som veľa komunikovať s riaditeľstvom školy, ale aj s firmami (vybavovala som napríklad zahraničným študentom zadarmo ponožky Fusakle či rezervovala priestory na stretnutia). Zlepšila som si aj time manažment, keďže som sa potrebovala naučiť, ako všetko zariadiť tak, aby som každý deň nechodila spávať o druhej v noci. 

DofE mi dalo perfektnú príležitosť získať nové skúsenosti, spoznať nových ľudí a zbaviť sa strachu z neznámeho.”  

 

Spartan Sprint: Chcela to vzdať, no prekonala sa

Pavlína si počas broznovej úrovne v rámci DofE zlepšila kondičku behaním a keďže ju šport nadchol, rozhodla sa k behu pridať počas strieborných aktivít aj silový tréning a prácu s celým telom. Stanovila si ambiciózny cieľ: zdolať Spartan Sprint, beh, ktorý sa realizuje na trase takmer 7 kilometrov v kopcovitom teréne, pričom súťažiaci musia zdolať viac ako 20 prekážok. Už počas tréningu som si uvedomovala, že som si vybrala mimoriadne náročný cieľ. Začala som prvý raz v živote trénovať s trénerkou v posilňovni a prvú krízu som prekonala asi po dvoch týždňoch. Spartan sa mi zdal byť super, hovorila som si, že ak sa mi to vôbec podarí dokončiť, bude to super, na umiestnení mi nezáležalo,spomína si Pavlína na svoj tvrdý tréning. Trénovala pol roka, no sama cítila, že na to, aby získala viac sily, by potrebovala viac času. Keď prišiel deň D, vložila do toho všetko a svoj cieľ splnila, hoci to bolo mimoriadne náročné. Skončiť chcela hneď na začiatku. V daždi a blate musela okrem behu do kopca zvládnuť preskakovanie prekážok, šplhanie na lano, hod oštepom, lezecké steny, sieťové steny, prenášanie kameňov, plazenie, a mnohé ďalšie prekážky. Ak nejakú nezvládla, musela zvládnuť 30 trestných cvikov. “Najsilnejším momentom bolo, keď som si uvedomila, že vlastne nikto reálne neveril, že to zvládnem. A ja som to zvládla. Všetci boli v šoku a ja som bola na seba veľmi pyšná,” hovorí mladá žena, ktorá prekonala samu seba a zo Spartan Sprint si domov odniesla medailu. 

 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme