Mladí ľudia chcú byť vypočutí. A ja som ich počúvala.

Mladí ľudia chcú byť vypočutí. A ja som ich počúvala.

Story

Zuzana Thüringerová sprevádza už druhý rok účastníkov programu DofE na ich ceste splnených cieľov a snov. Sama sa tiež osobnostne rozvíja práve tým, že im pomáha prekonávať samých seba, učiť sa cieľavedomosti, vytrvalosti a motivácie.

„Moje Dofáčky sa naučili už počas štúdia na strednej škole to, čo mne trvalo pracne 20 rokov. Sú cieľavedomejšie, vedia si ciele nastavovať, rozumejú, že zlyhania sú podstatnou súčasťou života, a chcú na sebe pracovať,“zamýšľa sa nahlas Business analytička z Tatra Banky a Vedúca programu DofE z biznisu.

Vyšla som zo svojej komfortnej zóny

Zuzana sa k mentorovaniu dostala po prvýkrát vďaka skúsenosti v DofE. „Mala som pred vedením mladých ľudí prirodzene rešpekt. Vnímala som to ako veľkú zodpovednosť. Ale keďže mám rada výzvy, pustila som sa do toho naplno. Mojou úprimnou túžbou bolo nie len pomôcť mladým, ale tiež ich lepšie spoznať, aby som v konečnom dôsledku lepšie rozumela aj generácii vlastných detí,“ spomína na svoje mentorské začiatky, počas ktorých sprevádzala ako Vedúca z biznisu 2 Dofáčky, Luciu a Grétku z Gymnázia Metodova v Bratislave. 

DofE mení mladých ľudí

Zuzana stála pri dievčatách od úplného začiatku. Spolu napríklad vymýšľali DofE aktivity a ciele, čo teraz s odstupom času vníma ako jednu z kľúčových momentov ich DofE cesty. „Aj vďaka tejto skúsenosti som si uvedomila, aké náročné je aj pre mňa, človeka z praxe, nastaviť si cieľ, ktorý je merateľný, dosiahnuteľný a zmysluplný,“ vymenúva. Lucia a Grétka sa tak okrem iného venovali dobrovoľnému vedeniu detí na gymnastike, zlepšovali v angličtine, jazdili na koni, učili sa hrať na ukulele či upratovali svoje okolie. A v každej z týchto aktivít si nastavili cieľ, na ktorom niekoľko mesiacov vytrvalo makali. Navyše, svoju cieľavedomosť preukazujú aj chuťou pokračovať ďalej, keďže po získaní bronzového ocenenia DofE momentálne pokračujú na striebornej úrovni. Opäť za podpory Zuzany.

Pre Zuzanu je program DofE pre mladých jednoduchou cestou, ako začať na sebe pracovať, zlepšiť sa v time-managemente, spomínanej cieľavedomosti a iných zručnostiach potrebným pre túto dobu. „Som presvedčená o tom, že keby bolo DofE aj v čase mojej mladosti, určite by som ho chcela absolvovať. Pomáha totiž mladým ľuďom nadobudnúť zručnosti, ktoré im tak uľahčia roky na vysokej škole a prvé roky v práci,“ hovorí jedným dychom.

Hlavne si ma vypočuj

Vďaka tejto skúsenosti mala Zuzana možnosť lepšie spoznať dnešnú generáciu mladých ľudí a navnímať, čím žijú a čo im chýba. „Pre dievčatá bolo podľa mňa veľmi dôležité najmä to, že som si na nich pravidelne našla hodinu a vypočula si ich bez toho, aby som ich hodnotila,“ vraví. Práve jej ochota počúvať a nekomentovať je to, čo jej pomohlo vybudovať si s nimi blízky vzťah a dôveru. „V dnešnej dobe trávime veľa času v online svete, a to má za následok náš nedostatok osobného kontaktu,“ zamýšľa sa nahlas.

Zlyhaní sa neboja

Ako jednu z výhod programu DofE vníma Zuzana možnosť naučiť sa, že zlyhanie nie je znakom neúspechu. „Rodičia sa pre svoje deti snažia robiť maximum, a preto im nie vždy dávajú príležitosť učiť sa na vlastných chybách. Pri prvom strete so zlyhaním to tak mladý človek nevie spracovať a vysporiadať sa s tým. Teší ma, že práve DofE učí týchto ľudí posúvať sa ďalej napriek nedokonalej a kľukatej ceste. V budúcnosti im to uľahčí poučiť sa z vlastných chýb, a to je veľmi podstatné,“ pokračuje vo vymenovaní pozitív programu. Teší ju, že aj jej Dofáčky, Lucka a Grétka, sa počas DofE veľmi zmenili. „Sú jednoznačne odvážnejšie. Vedia si chyby priznať a zreflektovať. Zlyhaní sa už tak neboja a myslím že aj vďaka tomuto nastaveniu sa neustále zlepšovali vo svojich aktivitách,“ dodáva hrdá mentorka.  

Oceniť úsilie, nie len výsledok

Svoju bronzovú cestu v DofE zakončili Grétka a Lucka v Starej tržnici na slávnostnej ceremónii za účasti pani prezidentky. Zuzana priznáva, že v tom momente prežívala úprimnú hrdosť na svoje dve dievčatá a stovky ďalších mladých ľudí, ktorí boli v ten deň ocenení. „Tým, že viem, koľko úsilia je za získaním tohto ocenenia, som na Lucku a Grétku skutočne hrdá. Táto skúsenosť ma však utvrdila v dôležitosti oceňovať a motivovať mladých ľudí aj počas samotnej cesty, nie iba na jej konci. Často totiž berieme za samozrejmosť ich úspechy a neoceňujeme veľké úsilie, ktoré vynaložili, aby sa tam dopracovali a niečo dosiahli. Hoci aj malé prejavenie záujmu – už to posúva človeka dopredu,“ zamýšľa sa.

DofE ostáva v rodine

Zuzana si svoju DofE skúsenosť nevie vynachváliť. Naučila sa lepšie rozumieť mladým a v neposlednom rade aj samej sebe. Rozvinula svoj potenciál mentorky, ktorá mladých ľudí nemusí viesť, ale plnohodnotne ich na ich ceste sprevádza. Aj preto sa rozhodla pokračovať v mentorovaní aj ďalší školský rok – 2019/2020. Pokračuje so svojimi Dofáčkami Luckou a Grétkou, tentoraz na striebornej úrovni, a navyše mentoruje dve nové strieborné účastníčky Betku a Anetku. DofE spiritom „nakazila“ aj svoju rodinu, a tak sa na jeseň pustila do plnenia svojich cieľov aj jej dcéra Tereza. 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme