Miriam Frajtová, Gymnázium Andreja Vrábla, Levice

Miriam Frajtová, Gymnázium Andreja Vrábla, Levice

Story

DofE Koordinátorka a Vedúca, učiteľka Miriam Frajtová z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach zdieľa svoje DofE skúsenosti.

„Naozaj má zmysel deti motivovať, aby sa zdokonaľovali vo všetkých smeroch. A vďaka DofE mám a oni majú na to vhodný priestor,” myslí si Miriam Frajtová, ktorá pôsobí ako Koordinátorka DofE už od roku 2016, čiže od počiatku programu na Slovensku. Na Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach učí chémiu, matematiku a etickú výchovu.
 
 
Ako Koordinátorka sa najčastejšie stretáva s novými Dofákmi, pomáha im s nastavovaním cieľov a programom ich sprevádza. Okrem toho je však niekedy aj v role Expedičáčky, kedy bronzových Dofákov pripravuje a chodí s nimi na dobrodružnú expedíciu. 
 
DofE ju zblížilo so študentami
 
Do DofE sa zapojila, pretože ju oslovil fakt, že to nebol iba krátkodobý projekt na jeden rok a videla v ňom potenciál. „Pre deti je dôležité, aby sa mohli rozvíjať, ale aj komunikovať o svojich pocitoch. Práve preto učím etickú. A z rovnakých dôvodov som sa zapojila aj do programu. Myslím si totiž, že má zmysel deti motivovať, aby sa zdokonaľovali vo všetkých smeroch a vďaka DofE mám a oni majú na to vhodný priestor.” Miriam pripúšťa, že sa popri všetkej školskej byrokracii a úlohám aj nadrie a nie je to jednoduché, je nervózna alebo sa trošku nahnevá, ale ten výsledok vraj stojí za to.
 
Keď mladí Dofáci dospievajú
 
Na DofE ju najviac baví vidieť progres mladých Dofákov, „ako objavujú nové perspektívy, získavajú empatiu voči ostatným, ako sa z nich stávajú zodpovednejší a samostatnejší ľudia.“ V rozprávaní napríklad spomína príbeh jednej Dofáčky, na ktorej boli dospievanie a osobnostný rast veľmi badateľné. Program ju zocelil a počas Striebra už bola navonok  sebavedomejšia a spokojnejšia sama so sebou. Vidieť, že si zoberú jej rady k srdcu, naučia sa prijímať zodpovednosť a spolupracovať, je pre Miriam úžasný pocit. Presne takéto zmeny a progres Dofákov ju napĺňajú najviac a všetka tá drina potom stojí za to.
 
Príhody, ktoré vyčaria úsmev na tvári
 
Účasť v DofE jej však prináša aj množstvo vtipných zážitkov. Na jeden z nich nezabudne dodnes. Asi 6-členná skupina mala kvalifikačnú expedíciu z Richňavy na Počúvadlo cez Sitno: „Dostala som telefonát od rodinnej známej, že cestou videla skupinu mladých kráčať po ceste z Richňavy na Levice, čo je teda úplne opačný smer.” Skupinka sa nakoniec otočila, no zablúdila ešte jedenkrát a tak Dofákom 45-minútová cesta trvala asi dve hodiny. „Už je to u nás taká tradícia, nech ide výprava ktoroukoľvek trasou v tejto lokalite, aj napriek našim radám, vždy zablúdia,” dodáva. 
 
Aspoň, že sa v živote dokážu aj vďaka DofE nájsť. 
 
DofE Pikoška
 
Keby sa Miriam mohla zúčastniť DofE, vybrala by si nasledovné aktivity:
Talent - latinskoamerické tance
Šport - pilates 
Dobrovoľníctvo - aktivity s dôchodcami, aby im pomohla uveriť v to, že nie sú zbytoční
 
Autor: Alexandra Galetová
Editor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme