Matej Sapák, zlatá úroveň, Veľká Británia

Matej Sapák, zlatá úroveň, Veľká Británia

Story

Aj keď ste človek ako ja, ktorý sa výziev skôr bojí a hľadá bezpečné cesty, môže sa vám podariť dostať na Harvard. Vedel som, že to ide a aj na základe mojej skúsenosti (s DofE) v Anglicku som sa nebál to vyskúšať a nakoniec ma tam aj zobrali. Svet vám dáva nekonečné množstvo príležitostí, treba sa ich chopiť a využiť.

Matej získal zlatú Cenu vojvodu z Edinburghu počas štúdia na strednej internátnej škole vo Veľkej Británii. Matej už od strednej školy doťahuje svoje aktivity do úspešného konca, či to už znamená 2. miesto na celosvetovom Turnaji mladých fyzikov, historicky najlepšie umiestnenie zo Slovenska na majstrovstvách sveta v debate alebo titul z Harvardu. Pomáha otvoriť medzinárodnú strednú školu LEAF Academy, spoluorganizuje letné školy pre študentov stredných škôl a rozhoduje na svetovom šampionáte debatnej asociácie.

Prečo som sa pokúsil dostať na Harvard? Moja odpoveď je, že som vedel, že to ide. Je dôležité vedieť, že sa niečo dá. Obdivujem Britov za étos objavovania neznámeho a aj keď ste človek ako ja, ktorý sa výziev skôr bojí a hľadá bezpečné cesty, môže sa vám podariť dostať na Harvard.

Celé to začalo keď som bol na strednej škole a Nadácia pre otvorenú spoločnosť robila na Slovensku program štipendií do Anglicka a Ameriky. Po tom čo ma rodičia „donútili“ napísať esej ma vybrali na štúdium do anglickej internátnej školy. Škola bola super, mala vlastný Rugby tím alebo prípravku na vstup do armády. A dostal som sa sem ja, chalan, ktorého bavila fyzika a informatika. Tak som si našiel čo ma baví, fyziku a informatiku.

Druhú vec, čo som našiel, sa volala Cena vojvodu z Edinburghu (názov programu v Spojenom kráľovstve). Tento program odo mňa chcel, aby som robil nejakú tú fyziku-informatiku, niečo pre iných ľudí a prežili expedíciu. S pár kamarátmi z mojej školy sme sa vybrali na týždeň do Škótska, pochodili sme si po prírode a zistili aké super je behanie po lúke s dvadsať kilovým batohom keď na vás prší, a prší...a prší. Ale vydržali sme. Výsledkom toho, že sme vydržali a že sme robili aktivitu, ktorá pomáhala iným bolo, že sme dostali Cenu vojvodu z Edinburghu v Buckinghamskom paláci z rúk princa Philipa, manžela Kráľovnej Alžbety. Táto skúsenosť mi strašne otvorila oči, umožnila mi premýšľať nad tým, aké je to doma a aké je to v zahraničí a čo všetko sa dá, ak má človek trošku šťastia, vytrvalosti a hľadá, ako robiť veci naviac. 

A samozrejme, keď už raz človek využije takúto príležitosť tak tá mu otvára dvere k ďalším príležitostiam. Keď som sa vrátil naspať na Slovensko na moju strednú školu tak som zistil, že pár rokov predo mnou tam bol veľmi šikovný študent, ktorý sa dostal na Harvard. To bol ten moment, kedy som začal premýšľať, že ak to zvládol on, tak by som mohol aj ja. Vedel som, že to ide a aj na základe mojej skúsenosti (s DofE) v Anglicku som sa nebál vyskúšať a napredovať. Nakoniec som napísal do svojej prihlášky na Harvard príbeh o tom, ako sa chudobný chlapec zo Slovenska stretol s britskou kráľovnou a spolu s niekoľkými kamarátmi ma tam aj zobrali.

Možno to znie ako klišé, ale svet je naozaj vo vašich rukách. Je strašne veľa vecí, ktoré idú, ktoré sa dajú. Dôležité je dozvedieť sa o nich a veriť si, že aj vy máte tú možnosť. Keď to zvládla 50 kilová kocka to len preto, že tušila, že to ide, tak čo s vašou odvahou, vytrvalosťou a možnosťami? Čo všetko sa dá? Dnes už aj na Slovensku máte obrovské množstvo príležitostí a...možno aj vy budete môcť za pár rokov písať príbeh o tom, ako vám v prezidentskom paláci niekto odovzdal cenu za vytrvalosť, zaťatie zubov a šliapanie s batohom na pleciach niekde v Tatrách.

Svet vám dáva nekonečné množstvo príležitostí, treba sa ich chopiť a využiť. A nebojte sa snívať vo veľkom.

Matejov príbeh bol spracovaný z prepisu jeho TEDxYouth@Bratislava talku, kde hovorí aj o svojej skúsenosti s DofE.

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme