Matej Moder, bronzová úroveň, Slovenský skauting

Matej Moder, bronzová úroveň, Slovenský skauting

Story

Mladý skaut si konečne našiel čas pre seba a pustil sa do čítania kníh či behu.

Matej sa skautingu a vzdelávaniu mladých venuje vyše dvanásť rokov. Dlho si však už nenašiel čas na seba. Aj preto si v rámci rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu zvolil ciele, vďaka ktorým sa mohol on sám prekonať. Čítanie, ktorému v minulosti veľmi nefandil, sa stalo jeho obľúbeným spôsobom relaxu, rovnako ako beh. Za naplnenie svojich cieľov a vytrvalosť si preberie medzinárodnú cenu.    

Číta(nie) je nuda

Mateja čítanie nikdy veľmi nenadchlo. „Aj preto som si to zvolil ako svoj cieľ, chcel som sa prekonať,” objasňuje absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. „Nakoniec som však tomu úplne prepadol, prečítal som omnoho viac, ako bolo potrebné.” Matej zvládol v krátkom čase vyše 1700 strán a sám priznáva, že s čítaním chce pokračovať. Veľmi si pochvaľuje možnosť príbehy viac precítiť, zamyslieť sa nad nimi a pracovať so svojou fantáziou. Teší ho tiež to, že sa naučil viac stíšiť, sústrediť a nenechať sa rozptyľovať. „Pred tým som bol veľmi rozrušený kadečím, teraz sa viem viac sústrediť a príbeh prežiť,” dodáva.

Beh, skvelý relax

Aj druhý cieľ, ktorý si v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Matej zvolil, bol pre neho čistá neznáma. Naplánoval si, že po troj-mesačnom pravidelnom tréningu tri krát týždenne bude schopný zabehnúť vkuse 30 minút. „V pravidelnosti je kľúč. Beh ma vždy lákal, no nikdy som nevydržal dlhšie, ako pár dní. Teraz, keď som si stanovil vlastný cieľ, nechcel som sám seba sklamať,” priznáva. Postupom času to však už nevnímal ako osobný trest, ale záľubu, ako vyvetrať hlavu.

DofE učí deti k prírode

Ako aktívnemu skautovi bola dobrodružná expedícia veľmi blízka. V rámci tejto jednodňovej aktivity čistili spolu s ostatnými dofákmi kopec v blízkom okolí. Aj keď on sám priznáva, že mnohé témy v súvislosti s expedíciou mu boli známe vďaka skautingu, je presvedčený, že takáto skúsenosť má veľký význam pre iných. „Mladí ľudia tak majú možnosť vytvoriť si lepší vzťah k prírode, rovnako však jeden k druhému, podporuje sa tímový duch a empatia,” vymenúva pozitíva dobrodružnej expedície.  

„Pre mňa bolo DofE hlavne o prekonávaní samého seba! Dobrovoľníctvu som sa už roky venoval, no nájsť si čas pre seba, na úkor ostatných aktivít, a napĺňať ciele, ktoré som si stanovil niekoľko mesiacov dozadu mi v mnohom pomohli,” uzatvára Matej.  

Matej  patrí medzi vyše 110 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu 18.9.2017 v Trenčíne.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme