Martina Vranikovičová, Gymnázium Angely Merici, Trnava

Martina Vranikovičová, Gymnázium Angely Merici, Trnava

Story

Učiteľka na Gymnáziu Angely Merici v Trnave, Martina Vranikovičová hovorí o svojich skúsenostiach ako DofE Koordinátorka, Vedúca a Expedičáčka.

Koordinátorka Martina Vranikovičová vníma program nasledovne: „DofE je podľa mňa taká kalokagatia v praxi - harmonický súlad fyzickej a duchovnej stránky človeka.” 
 
 
Na Gymnáziu Angely Merici v Trnave, kde pôsobí aj Martina Vranikovičová, učiteľka francúzskeho jazyka, občianskej náuky a finančnej gramotnosti, im záleží aj na sociálnych zručnostiach mládeže. Popri práci učiteľky sa Martina vo voľnom čase venuje aktivitám spätým s DofE a zastáva rolu DofE Koordinátorky na tejto škole. 
 
Dofáci v tom nie sú sami
 
Martina Vranikovičová sa do DofE zapojila už pred šiestimi rokmi. No aby v tom čerstvo nových Dofákov nenechala samých, rozhodla sa neoficiálne si program vyskúšať na vlastnej koži. Spolu s nimi si určila ciele vo všetkých troch oblastiach a vytrvalo na nich pracovala: „Aj vďaka tomu teraz dokážem svoje skúsenosti so študentami zdieľať ako s rovnocennými.” 
 
Rovnováha, ktorá raz pohne svetom 
 
DofE je podľa Martiny taká kalokagatia v praxi - harmonický súlad fyzickej a duchovnej stránky človeka. „Pre mňa je vyrovnanosť v rozvoji výzvou na celý život a DofE je program, ktorý som ja sama vždy hľadala. Osobne mám pocit, že v niektorých veciach idem do extrémov a rozvíjam sa skôr jednostranne,” pritom si myslí, že by sa radšej mala rozvíjať na viacerých frontoch. Okrem toho ju veľmi oslovil podnet, že podporou detí koniec koncov zlepšuje aj svet ako taký: „Mladí sa dajú ohýbať, sú tvarovateľný materiál a potom pohnú nielen so sebou, ale aj so svetom.” 
 
Výzvy a ciele
 
Martina si rada dáva výzvy a toto je výzva pre ňu, aj pre študentov. Venovať sa Dofe si vyžaduje čas a organizáciu aktivít aj navyše, pomimo školské aktivity: „Preto dúfam, že môj voľný čas venovaný Dofákom je naplno zúročený - napríklad, že sa Dofákom ich vlastné výzvy páčia.” Je to pre ňu výzva s nimi udržať krok. „K tomu som tak trošku aj egoistka, lebo verím, že sa to dobro raz vráti všetkým, ktorí ho robia,” priznáva. Ako ona sama tvrdí: „Niekto seje a druhý žne,” s tým sa musíme zmieriť. No učiteľka Martina má nádej, že raz bude žiť v lepšom svete. 
 
Spoznávanie v inom kontexte
 
Martina je Koordinátorkou, Vedúcou a Expedičáčkou, niekedy zastúpi aj rolu Expedičnej Hodnotiteľky. Má skupinky Dofákov, ktorým pomáha určovať si ciele, kontroluje ich a motivuje, ale nie je na všetko sama. Do DofE je zapojené celé vedenie školy, dokonca aj pani riaditeľka. „Spolu chodíme na expedície a tvoríme výborný tím,” je to motivujúce, že aj niekto na taktomto poste nemá problém ísť so žiakmi na expedíciu a dokáže si to užiť. „Vďaka tomu sa aj lepšie spoznáme, medzi sebou či so študentami. Myslím si, že je to zriedkavosť a o to viac si to aj ja, aj žiaci ceníme.”
 
Všetci si zaslúžia obdiv
 
Na záver rozhovoru Martina vrúcne hovorí: „Ďakujem všetkým, ktorí do toho idú,” aj Dofákom, aj Koordinátorom, Vedúcim, či mentorom, že sa neboja a skúšajú nové veci, prekonávajú sa. „Vždy je lepšie mať odvahu ako strach, ten nás dokáže ovládať, ale nabrať odvahu a dať si výzvu - to si zaslúži klobúk dolu.” 
 
DofE Pikoška
 
Keby sa mohla Martina zúčastniť DofE, vybrala by si nasledovné aktivity:
Talent - maľba alebo práca s hlinou, keramika
Šport - beh - maratón 
Dobrovoľníctvo - práca so starými ľuďmi
 
Autor: Alexandra Galetová
Editor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme