Marián Labovský, CVČ Orgovánová 5, Košice

 Marián Labovský, CVČ Orgovánová 5, Košice

Story

Marián Labovský, DofE Koordinátor, Vedúci, Expedičák a Hodnotiteľ, prezrádza, prečo je DofE neodmysliteľnou súčasťou jeho života.

„Ja DofE dýcham, ja DofE žijem.” Slová, ktoré vychovávateľ z Centra voľného čas na Orgovánovej 5 v Košiciach, Marián Labovský, určite neberie na ľahkú váhu. Marián Labovský je Koordinátorom najväčšej slovenskej organizácie, ktorá ponúka DofE program. 
 
 
V tejto organizácii majú za sebou už vyše 50 DofE dobrodružných expedícií. Keby sa spočítali ich trasy, tak Marián spolu s kolegom prešli minimálne 4x celé Slovensko od východu na západ a vyšľapali toľko výškových metrov, koľko má Gerlachovský štít. Ich krédom je: „Tak, ako Dofáci zdraví a šťastní na expedíciu prichádzajú, tak sa v rovnakom alebo lepšom stave vrátia.”
 
Ako to všetko začalo
 
Marián s mládežou pracoval už dávno pred tým, ako sa zapojil do DofE. Okrem práce vychovávateľa založil Košický mládežnícky parlament a je garantom pre prácu s mládežou. Aj preto sa dá tvrdiť, že príležitosti pre mladých dokáže identifikovať a zhodnotiť. Ponuka zapojiť sa do DofE sa k nim dostala už v roku 2016, pri počiatkoch programu na Slovensku. Vyhodnotil ju ako príležitosť zaujímavú pre mládež, a tak sa zrodilo dnes najväčšie DofE centrum na Slovensku. 
 
Práca s mládežou je jeho poslaním
 
Na svoje začiatky s DofE spomína nasledovne: „Zo začiatku som DofE vnímal skôr ako nejaký skauting, no po nahliadnutí do hĺbky programu som pochopil, že to tak nie je. DofE je oveľa viac.” Po rokoch práce s mládežou sú preňho zážitky a pocity mladých ľudí dôležitejšie než jeho vlastné. „Viete, ja DofE dýcham, a DofE žijem,” dodáva. Toto motto sa odráža aj v rozsahu, akým sa do programu zapája, keďže zastáva všetky štyri dostupné pozície - Koordinátor, Vedúci, Expedičák, Hodnotiteľ; a bol už na viac ako 40 expedíciách. 
 
Okno do života Dofákov
 
Práve vďaka dobrodružným expedíciám človek vidí, ako sa z jednotlivcov na rovnakej expedícii stávajú partie, ktoré sa nakoniec stretávajú aj po rokoch. „Dokonca sa mi už stalo aj to, že mladí Dofáci chceli ísť na ďalšiu expedíciu už po týždni a volali ma, aby som sa k nim pridal.” Človek však nevidí, ako sa Dofáci menia iba na expedícii, ale počas celého programu. Keby mohol Marián robiť DofE, určite by išiel od bronzu po zlato, aby sa neukrátil o všetky tie zážitky.
 
Príbeh vrytý do srdca
 
No zážitky späté s DofE má aj teraz a na niektoré sa len tak nezabúda. Toto je jeden z nich: „Mali sme v programe zdravotne znevýhodnenú účastníčku, ktorá mala ísť na bronzovú expedíciu. Celý tím sa zjednotil a dal sily dokopy. Pomáhali jej odniesť veci a prispôsobili celé tempo, aby pre ňu nebolo príliš rýchle a únavné.” Dofáčka nakoniec úspešne splnila všetky podmienky expedície a získala bronzovú cenu. Toľko spolupatričnosti a empatie sa človeku vryje nielen do pamäti ale i do srdca. 
 
DofE Pikoška 
 
Keby sa Marián mohol zúčastniť DofE, vybral by si nasledovné aktivity:
Talent - hra na hudobný nástroj - gitara
Šport - potápanie 
Dobrovoľníctvo - ekologické aktivity - pestovanie a sadenie stromčekov, edukácia spoločnosti
 
Autor: Alexandra Galetová
Editor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme