Lenka Minarovičová, bronzová úroveň, Nitra

Lenka Minarovičová, bronzová úroveň, Nitra

Story

Napísala a zrežírovala divadelnú hru po španielsky. Obsadila s ňou prvenstvo v dramatickej súťaži.

K písaniu a réžii divadelnej hry sa osemnásťročná Lenka Minarovičová z Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre dostala v rámci DofE. Pravidelne sa tiež niekoľko mesiacov venovala učeniu japončiny a cyklistike. V utorok 9. októbra si v Bratislave prebrala významné ocenenie DofE od britského veľvyslanca. 

Divadelná hra o tolerancii

Umelecký svet Lenke učaroval dávno. “Chcela som si vyskúšať, aké to je, vytvoriť hru od začiatku až do konca. Teraz viem, aká ťažká je práca za tým a úplne inak si to vážim,” hovorí mladá hviezda dosiek, ktoré znamenajú svet. Jej hra Zošit smrti, ktorú napísala v španielskom jazyku, mala jasný odkaz. Chcela som do sveta vyslať správu o tolerancii a potrebe dialógu pri prekonávaní rozdielností a predsudkov,” dodáva. 

Vďaka tejto výnimočnej skúsenosti si zlepšiela nie len svoje umelecké cítenie, ale tiež prácu s ľuďmi a spôsoby, ako ich motivovať a viesť. “Divadelná hra bola rozhodne veľmi náročným cieľom. Pracovali sme na tom so spolužiakmi, ktorí nemali s divadlom žiadne skúsenosti a keď som z nich chcela dostať nejaký výkon, niekedy sme museli dookola opakovať stokrát tú istú scénu,” vysvetľuje. 

Úspech na seba nenechal dlho čakať

Pilotná divadelná hra zahviezdila v dramatickej súťaži Jazykový kvet, kde získala prvenstvo v celoslovenskom kole.“Keď už bolo po a my sme stáli na javisku, naplnil ma pocit obrovskej hrdosti na spolužiakov. A keď som si uvedomila, že za tým všetkým stojím práve a ja môj odvážny DofE cieľ, bol to neopísateľný pocit.” 

Lenka tiež s úsmevom spomína na samotnú prezentáciu hry v súťaži. Viacerí spolužiaci vrátane nej totiž priamo z pódia odchádzali na dobrodružnú expedíciu, ktorá je súčasťou programu DofE. “Na predstavenie sme prišili s nabalenými ruksakmi, odohrali sme hru a dokonca sme ani nemohli čakať na vyhlásenie výsledkov. Stálo to však za to: Expedícia bola mimoriadne silným zážitkom v mojom živote a teraz viem, že ak som zvládla túto náročnú skúšku, zvládnem čokoľvek.”   

Výzva, to je moje

Druhým cieľom mladej maturantky bolo zvládnutie základov japončiny.“Milujem jazyky a mám veľmi rada japonskú kultúru. Mám tiež rada výzvy a japončina nie je najľahšia - zvoliť si ju ako cieľ bolo preto výborným rozhodnutím,” vysvetľuje Lenka. Príprava na zvládnutie tohto cieľa bola tiež časovo náročná, týždenne sa jej musela venovať vyše 4 hodiny. A v učení pokračuje odhodlane aj naďalej.

Vďaka DofE som sebavedomejšia

Nacvičiť a odprezentovať divadelnú hru bolo pre Lenku naozaj náročné, no skutočný boj zvádzala na inom fronte. “Keď som mala zavolať cudziemu človeku, trvalo mi aj 10 minút, kým som prekonala stres. Vďaka DofE som okrem cenných skúseností a zručností získala najmä sebavedomie, ktoré mi doteraz veľmi chýbalo. Stále to nie je dokonalé, ale už je to oveľa, oveľa lepšie,” hovorí s úsmevom úspešná absolventka.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme