Klára Vlčková, Gymnázium Konštantínova Prešov

Klára Vlčková, Gymnázium Konštantínova Prešov

Story

Vytrvalo vo voľnom čase študovala pôvod človeka. Zvládla desiatky kilometrov na náročných expedíciách v slovenských horách. Dobrovoľne doučuje deti v krízovom centre a pravidelne posilňuje. Za plnenie svojich náročných cieľov si študentka Klára Vlčková z prešovského Gymnázia Konštantínova prebrala v utorok 3. septembra strieborné ocenenie DofE.

 

Kedysi som bola lenivejší typ

 

Výber aktivít a cieľov, ktoré si mala Klára stanoviť na začiatku programu DofE pred dvoma rokmi, bol veľmi náročný. “Nikdy som nebola tým aktívnym človekom, ktorý by sa zapájal do krúžkov. Bola som skôr lenivejší typ,” sebakriticky priznáva.“Náhodne sa mi však podarilo prečítať niekoľko zaujímavých kníh o antropológii, a tak som sa rozhodla túto oblasť preskúmať v rámci DofE,” spomína budúcoročná maturantka. A tak začali dlhé hodiny čítania encyklopédií a samoštúdia o pôvode človeka. 

 

Objavila som svoju vášeň

 

Nasledujúci rok sa na pokračujúcej striebornej úrovni DofE pre zmenu ponorila do oblasti biochémie a genetiky. Tém, ktoré sa študenti učia na vysokej škole. “Túžila som pochopiť, aké procesy ovplyvňujú gény a môžu tak meniť podstatu rastlinných a živočíšnych druhov,”  so zanietením objasňuje mladá vedkyňa. “Vďaka DofE a tejto skúsenosti som objavila svoju vášeň. A navyše som prišla na to, akým smerom sa chcem v budúcnosti uberať,” vraví úspešná absolventka bronzovej a striebornej úrovne DofE, ktorej sa dosahovanie vlastných cieľov a snov zapáčilo natoľko, že sa rozhodla pokračovať ďalej na najnáročnejšiu zlatú úroveň aj počas maturitného ročníka. “Zvykla som si na to byť v takomto akčnom švungu. Už by mi to chýbalo,” priznáva. 

 

Sneh v máji prekvapil všetkých

 

Dve dobrodružné expedície, ktoré sú povinnou a veľmi obľúbenou súčasťou programu DofE, preverili priamo v teréne vytrvalosť a vnútornú motiváciu Kláry a ďalších mladých bojovníkov. Počas prvej, májovej, ich po pätnástich prejdených kilometroch a spánku v lese ráno zobudila snehová prikrývka. “Všetci sme ostali ako obarení. So zimou sme rátali. Ale sneh nikto nečakal,” s úsmevom spomína. Vytýčenú trasu po spoločných diskusiách mierne upravili a s ťažkými ruksakmi plnými povinnej výbavy a jedla sa vybrali putovať ďalej. Snehom sa brodili po hrebeňoch hôr desiatky kilometrov. Držali sa za ruky ako reťaz a podporovali sa. “S každým ďalším kopcom sme sa pozerali na seba a chvíľku pochybovali o tom, či to zvládneme. Vzdať sa či otočiť sa naspäť však neprichádzalo do úvahy. Boli sme v tom spolu. A vpred nás hnala túžba dosiahnuť vysnívaný cieľ,” vraví mladá turistka. 

 

Počasie skupinu potrápilo aj počas druhej júnovej expedície. Tentokrát v podobe tridsaťstupňových horúčav. “Pozerajúc spätne som naozaj hrdá na seba a na náš tím, že sme cez všetky skúšky tohto dobrodružstva prešli úspešne. Ja osobne som sa naučila, že je zbytočné sa dopredu strachovať, že sa niečo pokazí. Dôležitá je reakcia priamo na mieste na situáciu, ktorá nastane,” zamýšľa sa nahlas nad obdivuhodným výkonom.

 

Klára o DofE: DofE ma naučilo byť viac empatická, kreatívna a priebojná. Naučila som sa lepšie nadviazať prvý kontakt a komunikovať s cudzími ľuďmi. Ako dieťa som nemala žiadne hobby. Vďaka tomuto programu som však prišla na to, akým smerom sa chcem uberať v budúcnosti. Cítim sa aktívnejšie. Okrem toho som sa naučila organizovať si čas, plánovať aktivity. A menej prokrastinovať. 

Všestranne aktívna

 

Okrem spomínaných aktivít si Klára už druhý rok pravidelne zlepšuje kondičku v posilke a dobrovoľne doučuje deti zo sociálno-ekonomicky slabšieho prostredia v krízovom centre Dorka. “Vďaka DofE dobrovoľníctvu som naozaj vystúpila zo svojej komfortnej zóny. Postaviť sa pred skupinu malých detí a zaujať ich bolo niečo, čo mi úplne naháňalo strach. Už tomu tak nie je,” objasňuje. Nadobudnuté sebavedomie jej určite pomôže aj v budúcnosti. Na poslednej - zlatej úrovni DofE sa rozhodla dobrovoľne vypomáhať svojmu učiteľovi na škole s vedením desiatok nových Dofákov. “Tak ako som v Dorke odovzdávala svoje vedomosti, sa teraz túžim podeliť o svoje osobné skúsenosti a podporovať mladších spolužiakov na ich ceste svojich splnených cieľov a snov,” uzatvára úspešná mladá žena. 

 

 

Autor: Simona Lučkaničová

 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme