Katka Tanzerová, bronzová úroveň, Bratislava

Katka Tanzerová, bronzová úroveň, Bratislava

Story

Má 15 rokov a prebicyklovala z Passau do Bratislavy, 430 km, 22 hodín za pedálmi. Počas príprav na náročnú cyklistickú výzvu sa učila Nórštinu a písala blog v spolupráci s organizáciou Strom života. Prečo? A prečo nie?

Katka Tanzerová, mladá študentka z Bratislavy, sa rozhodla prekonať samu seba. Bicykel vždy patril medzi jej záľuby, no vnímala ho skôr ako dopravný prostriedok či príležitostné hobby. Zmena nastala, keď začala intenzívne trénovať na zdolanie výzvy, ktorú si sama vymyslela, v rámci rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). “Na začiatku som to, pravdu povediac, vnímala ako šialený cieľ. Časom sa mi však kondička zlepšovala, a tak môj strach z náročnej výpravy postupne upadal,” spomína.

Po štyroch mesiacoch prípravy nasledovalo zbalenie sa do malých cyklistických ruksakov a zahájenie cesty. Sprievodcom tejto dobrodružnej výpravy bol jej otec. “Myslela som, že sa ku nám pridá viac kamarátov či rodinných známych. Nikto sa však nakoniec neodvážil,” s úsmevom dopĺňa. Pôvodný plán tiež zahŕňal stanovanie počas 4 dní výletu, ten však narušili nečakané logistické problémy: “stan a spacáky sa nám jednoducho na bicykle už nezmestili,” vysvetľuje. A tak spánok v prírode nahradili mäkké postele v ubytovniach. “Pocit vystretých nôh po celodennom bicyklovaní bol neopísateľný,” dodáva.

Dobrodružná štvordenná cesta, počas ktorej prešla na bicykli 430 kilometrov, sa jej navždy vryla do pamäti. “Som hrdá na seba, že som to nevzdala a prekonala som sa. Aj keď boli momenty počas ktorých mi nebolo všetko jedno. Hlavne vtedy, keď nám silný nárazový vietor kompletne bránil v pohybe. Na druhej strane nás táto náročná cesta s otcom veľmi zblížila, veľa sme sa rozprávali a podporovali,” vymenúva.

Počas programu DofE sa Katka tiež venovala písaniu blogov a učeniu Nórštiny. “Môjím snom je raz navštíviť Nórsko. Mamka mi však povedala, že bez jazyka ma tam nepustí, a tak neostávalo nič iné, iba sa ho naučiť,” objasňuje šťastná držiteľka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, ktorá sa po pár mesiacoch štúdia už plynule dohovorí po Nórsky.

“DofE ma veľmi zmenilo. Uvedomila som si, že ak niečo chcem, neexistuje žiaden dôvod, prečo by som to nemala dosiahnuť,” uzatvára Katka, ktorá už teraz vymýšľa, aké ďalšie výzvy si stanoví na vyššej, striebornej úrovni, v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

 

Autor: Simona Lučkaničová

 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme