Erika Hrenáková, Gymnázium v Považskej Bystrici

 Erika Hrenáková, Gymnázium v Považskej Bystrici

Story

Svoju skúsenosť s DofE popisuje DofE Koordinátorka, Vedúca, Hodnotiteľka aj Expedičáčka, Erika Hrenáková z Gymnázia v Považskej Bystrici.

„DofE mi prinieslo do života veľa uvedomenia, sebareflexie a krásnych zážitkov. Motivovalo aj mňa a dalo mi príležitosť na sebarozvoj,” s úsmevom konštatuje Erika Hrenáková. 
 
 
Erika je učiteľkou anglického a nemeckého jazyka na Gymnáziu v Považskej Bystrici a do DofE sa zapája ako Koordinátorka, Vedúca, Expedičáčka aj Hodnotiteľka už štvrtý rok. 
 
Druhý pokus zapojiť sa
 
Začiatky DofE u nich na škole však boli trošku zvláštne, priznáva. „Pôvodne s tým prišli študenti asi pred šiestimi rokmi. Aj napriek tomu, že vtedy program nebol na Slovensku tak rozšírený, zaujal ma. Bohužiaľ, vtedy sa to na škole neuchytilo.” O dva roky neskôr ju nové vedenie na škole požiadalo, či by sa mohla stať Koordinátorkou DofE. Nakoľko ju tento program veľmi oslovil už predtým, tejto správe sa nesmierne potešila. 
 
Nadšenia neubúda
 
A aj štyri roky neskôr Erike nadšenia neubúda. Jej očakávania sa plnia v najlepšom zmysle slova. „Program ich jednoznačne naplnil, ak dokonca aj nepredčil,” keďže sa neučia veľa iba Dofáci, ale aj ona sama. „DofE mi prinieslo do života veľa uvedomenia, sebareflexie a krásnych zážitkov. Motivovalo aj mňa a dalo mi príležitosť na sebarozvoj.” Navyše, DofE je dlhodobý a oveľa väčší projekt ako tie, s ktorými sa učitelia bežne stretávajú, takže sa človek neustále posúva vpred.
 
Nekonečný cyklus
 
V Erikinom prípade je to celoročná záležitosť: „od septembra, kedy máme nábor nových študentov, až po ďalší september, kedy si niektorí ešte stále dokončujú expedície.” Momentálne majú dvoch zlatých Dofákov v polovici programu, a ďalší piati plánujú robiť zlato. Okrem toho má napríklad na starosti školskú DofE nástenku alebozdieľa na sociálnych sieťach školy progres Dofákov v programe. „Sami sme všetci zvedaví, čo nám nadchádzajúci rok s DofE prinesie,” vraví Erika, ktorá stále vníma ich Dofe centrum ako relatívne mladé. 
 
Zmena perspektívy
 
Aj napriek tomu už zažila príbehy, ktoré s ňou rezonovali a pravdepodobne na ne nikdy nezabudne. Teraz počas pandémie ich bolo niekoľko, pri ktorých pookriala. Pandémia im totižto dala úplne iný rozmer. „Jedna Dofáčka kvôli pandémii nemohla osobne navštevovať domov dôchodcov, a tak im začala posielať rukou písané listy. Bolo to úžasné.” Dofáčka si dala veľmi záležať, občas priložila citát alebo text piesne, inokedy k tomu pribalila malý darček. Dôchodcovia jej odpisovali plní radosti a niektoré kontakty nezanikli ani po ukončení oficiálnej aktivity.
 
DofE totižto nie je iba rozvojový program neformálneho vzdelávania. DofE sú zážitky a skúsenosti na celý život. 
 
DofE Pikoška
 
Keby sa mohla Erika zúčastniť DofE, vybrala by si nasledovné aktivity:
Talent - kreslenie
Šport - lezenie (aj napriek rešpektu z výšky) alebo korčuľovanie 
Dobrovoľníctvo - práca s ľuďmi (starší ľudia, seniori alebo hendikepovaní)
 
Autor: Alexandra Galetová
Editor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme