Emma Nikodýmová, 1. súkromné gymnázium v Bratislave

Emma Nikodýmová, 1. súkromné gymnázium v Bratislave

Story

Chcela sa kvalifikovať na tanečné súťaže, teraz ich spolu s tímom vyhráva

Má len pätnásť, no vie, že sny sa neplnia samé od seba. Emma Nikodýmová je študentka 1. súkromného gymnázia v Bratislave a do rozvojovému programu DofE sa zapojila s na svoj vek veľmi jasnou predstavou. Pomáhala seniorom, aby sa vedela vcítiť do ich situácie, tancovala, aby si precvičila cieľavedomosť a vyrábala med, pretože ho má rada a vie, aké sú včely dôležité. Svoje ciele dosiahla a v utorok 10. septembra si vďaka tomu v Bratislave prebrala medzinárodné bronzové ocenenie DofE. 

“Vďaka DofE som sa v tanci naštartovala”

Emma sa tancu síce venovala od malička, no nevedela si nájsť “svoj štýl”. Vyskúšala veľa typov tanca, no žiaden ju nechytil za srdce. Keď mala 14, kamarátka ju dotiahla do tanečnej hip-hopovej skupiny. Bavilo ju to, no až keď si v rámci DofE v oblasti Športu určila ako cieľ dostať sa na tanečné súťaže, dostala ten pravý impulz. Získala motiváciu a veci sa dali doslova do pohybu. Emma začala poctivo trénovať a vďaka tomu, že mala jasný cieľ sa je nakoniec podarilo kvalifikovať do súťažnej zložky. Začala som viac trénovať a viac sa snažiť. Tréningy sme mali dvakrát do týždňa, no pred súťažami sme často trénovali aj celý deň. Fakt som dosť makala. A výsledky na seba nenechali dlho čakať. Na mojej prvej súťaži sme získali druhé miesto a v ďalšej sme zvíťazili. Bol to skvelý pocit. DofE ma nakoplo a ja sa z našich úspechov veľmi teším.” 

 

Emma o DofE: “Vďaka DofE som získala sebavedomie, ktoré mi pomohlo nakopnúť sa v tanci. To, že som si stanovila jasný cieľ, mi pomohlo pri jeho dosahovaní. To platí aj o včelárstve - až keď sa stal med mojim cieľom v oblasti talentu v rámci DofE, oprela som sa do toho naplno. Vďaka DofE som vyskúšala nové veci a spoznala veľa nových ľudí. Musela som vyjsť zo svojho pohodlia a bezpečia. Napríklad na expedícii bolo perfektné, že sme sa museli sami dohodnúť, kto bude mať čo na starosti. Nikto nás neriadil, sami sme si rozdelili kompetencie a museli riešiť krízové situácie.” 

Čo robiť, keď vám uletia včely

Prečo sa Emma rozhodla v oblasti talentu v rámci DofE venovať včelárstvu? Áno, samozrejme, bolo to aj preto, že včely na svojich malých nožičkách nesú osud celej našej planéty a každý včelár prispieva staraním sa o svoje úle k lepším vyhliadkam ľudstva. “Aj toto samozrejme rozhodlo, no hlavným dôvodom, prečo som si dala za cieľ výrobu medu bolo, že ho milujem a neviem sa ho prejesť. Chcela som sa tiež venovať niečomu, čo má hmatateľný výsledok. Držať v ruke svoj med je vynikajúci pocit,” hovorí s úsmevom mladá študentka. Nebol samozrejme celý len “jej”, na výrobe sa podieľa celá rodina. Aká je teda bilancia tejto aktivity? “Množstvo pohárov medu, sviečok z včelieho vosku a mastičiek na pery s propolisom. Žihadlo? Žiadne, používame predsa plášte.” Ako bonus Emma pridáva zábavnú historku o tom, ako im včely uleteli k susedovi na záhradu a celá rodina stratený roj naháňala. “Museli sme nájsť kráľovnú a vrátiť ju do nášho úľa. Ostatné včielky totiž vždy letia za ňou,” hovorí pätnásťročná nádejná včelárka, ktorá sa do tohto ušľachtilého remesla naplno vrhla práve vďaka DofE a rozhodne s ním neplánuje prestať. 

Pomoc seniorom

Emma sa rozhodla v rámci dobrovoľníckeho cieľu pomáhať v Dome seniorov. So spolužiakmi pomáhali s kŕmením, meraním tlaku a s inými ľahšími úkonmi, ale najmä so seniormi trávili čas, zhovárali sa s nimi a zaujímali sa o nich. “Prvé dni boli ťažké, bol tam obojstranný odstup, utešovala som sa tým, že to proste nejako prežijem. A zrazu, neviem ani presne povedať kedy, som si na zvykla. So seniormim sme sa spoznali, odstup zmizol a zrazu to bolo super. Bez DofE by som sa na to nedala. Teraz sa viem lepšie predstaviť, ako sa starí ľudia cítia,” hovorí Emma o svojom dobrovoľníckom cieli.  

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme