Ema Horská, strieborná absolventka DofE, Gymnázium Golianova v Nitre

Ema Horská, strieborná absolventka DofE, Gymnázium Golianova v Nitre

Story

Popoluška v posunkovej reči? Aj toto dokáže Ema v sedemnástich

Popolušku vám porozpráva v posunkovej reči, predvedie jazdu na jednokolesovom bicykli a urobí vyšpičkovanú prezentáciu v PowerPointe na počkanie. Toto všetko dokáže len 17-ročná Ema Horská, ktorá si za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť preberá významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). 

 

Keď sú dve kolesá nuda
 
“Najťažšie bolo nevzdávať sa, vstať a znova nasadnúť na tú jendokolku, aj keď som z nej predtým už desať krát spadla,” vysvetľuje študentka z Gymnázium Golianova v Nitre. Jej odhodlanie bolo silnejšie ako pochybnosti. Pridala navyše ďalšie vrstvy oblečenia, aby bolo menej cítiť dopady a pokračovala v krotení nevšedného dopravného prostriedku. Po dlhých hodinách tréningu sa jej podarilo odraziť sa, udržať rovnováhu a… zvládnuť svoju prvú cestu na jednokolesovom bicykli. 
 
Aj napriek tomu, že ju situácia s koronavírusom zavrela do garáže, nevzdala sa a vďaka silnej vnútornej motivácii dotiahla svoj cieľ do úspešného konca: naučila sa niečo nové. “Dve kolesá sú nuda, preto som si chcela dať naozajstnú výzvu a tou bolo to ťažšie ovládateľné jedno koleso.” Keď mala najväčšiu krízu motivácie, pozrela videá, v ktorých to ľudia zvládli, a to ju nakoplo urobiť ďalší krôčik.
 
Rozvoj s nádychom britskej tradície
 
Ema je jednou z vyše 1300 mladých ľudí, ktorí aj napriek lockdownu, karanténe a zatvoreným školám na sebe minulý rok systematicky pracovali. Športovali, rozvíjali svoj talent a pomáhali okoliu cez dobrovoľníctvo. 
 
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu má viac ako 60-ročnú históriu a funguje vo vyše 130 krajinách sveta na troch úrovniach: bronz, striebro a zlato.
Komplexne rozvíja mladých ľudí, učiteľov a zlepšuje neformálne vzdelávanie. U nás je do programu zapojených vyše 200 škôl a viac ako tisíc učiteľov a dobrovoľníkov. Pomáha absolventom, ktorí sa hlásia na vysokú školu a zlatí absolventi, vedia získať výhodu na trhu práce vďaka charakterovým vlastnostiam.
 
Popoluška trochu inak
 
“Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca.” vysvetľuje Ema Horská. Preto ani neprekvapí, že si za cieľ v talente vybrala Popolušku. Ale nie hocijakú. Naučila sa túto slávnu rozprávku v posunkovej reči. 
“Fascinuje ma tento jazyk,je to zase niečo iné a nové.” Začala sa učiť prvé znaky a každý týždeň pridávala ďalšie a ďalšie. Keďže bol lockdown, jej hlavným učiteľom bol YouTube, no pokroky konzultovala aj so svojim mentorom. 
 
PowerPoint je môj dobrý kamarát
 
Ema išla s kožou na trh aj v rámci plnenia dobrovoľníctva. Zapojila sa totiž do Ambasádorského programu, ktorý organizuje Národná kancelária DofE na Slovensku a pomáhala šíriť a zlepšovať DofE na gymnáziu, ktoré navštevuje. “Mala som problém prejaviť sa a hovoriť pred väčším publikom. Počas Ambasádorského programu som si to viackrát vyskúšala a zistila som, že to nie je taký strašiak, ako som si myslela,” hovorí.  “A veľmi som sa zlepšila v príprave Powerpoint prezentácii, ktoré sme tam často skúšali,” dodáva so smiechom. Jej príbeh zďaleka nekončí, Ema Horská totiž začala plniť program DofE na zlatej úrovni. Určite ešte o nej budeme počuť.
 

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme