Diana Kollárová, bronzová úroveň, Prešov

Diana Kollárová, bronzová úroveň, Prešov

Story

"Na ceste za splnenými cieľmi ma nezastaví ani vlastná choroba, strach či lenivosť," vraví Diana Kollárová, maturantka z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča, Prešov, ktorá sa nezištne venovala onkologickým pacientom, prispievala do školského časopisu, tancovala a prekonávala svoje limity na dobrodružnej expedícii.

Svoj voľný čas sa Diana rozhodla dobrovoľne venovať detským onkologickým pacientom, napriek tomu, že so zákernou chorobou mala sama v detstve skúsenosť a momentálne jej opätovne čelí. “Ako malá som sa tri roky liečila z leukémie. Pamätám sa, ako mi vtedy veľmi prospelo, keď za nami na oddelenie prišli klauni alebo herci z divadla. Preto som sa rozhodla tam opätovne vrátiť a priniesť k týmto malým bojovníkom trocha radosti a smiechu. Nádej predsa umiera posledná. Ja sama som toho príkladom,” objasňuje jednu z aktivít, ktorú si stanovila v rámci rozvojového programu DofE. 

A tak každý týždeň vlakom dochádzala z obce Široké 60 kilometrov do Košíc za svojimi novými kamarátmi. Úvodné stretnutia s primárkou nemocnice a rodičmi pacientov dali oficiálne zelenú Diankinej kreativite a nezištnému plánu. S deťmi sa tak spoločne pustili do skúšania rôznych divadielok, hrali sa na pirátov, princezné, skladali modely autíčok, lego či puzzle. “Tieto detičky ma úplne očarili. Napriek tomu, že sú choré, sú neskutočne šikovné, a preto som na naše stretnutie musela vždy chodiť aj s niekoľkými extra aktivitami v rukáve,” približuje Diana. Na svojej škole tiež zorganizovala zbierku, za ktorú deťom kúpila darčeky a vyrobila diplomy. 

“Po tejto skúsenosti som si uvedomila, že človek nemusí byť lekár, aby týmto deťom pomohol. Akonáhle mi to môj zdravotný stav dovolí, rada sa k nim vrátim a prinesiem na ich tváre opäť trochu úsmevu,” odhodlane priznáva Diana.

Jednou z podmienok získania Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu je tiež absolvovanie dobrodružnej expedície, počas ktorej mladí zdolávajú desiatky kilometrov, učia sa spolupracovať a prekonávajú svoje limity.“Na začiatku som sa veľmi bála. Vôbec som si neverila. Ja veľmi športovať nemôžem, a preto som nechcela, aby moje zlyhanie malo vplyv na celú skupinu,” približuje Diana. Dobrodružná expedícia v Pohorí Čergov nakoniec úspešne preverila vytrvalosť, samostatnosť študentov a utužila vzťahy medzi spolužiakmi. “Bola to doteraz najväčšia výzva, akej som čelila. Vďaka tejto skúsenosti však už viem, že nie som z cukru. Keď som zvládla toto, zvládnem už čokoľvek,” odhodlane dodáva Diana, ktorá počas svojej účasti v programe tiež aktívne prispievala do školského časopisu a tancovala.

“DofE ma naučilo pozerať sa inak na život. Pomohlo mi zamyslieť sa nad tým, čo by som v živote chcela dosiahnuť. A vďaka tejto skúsenosti mám odhodlanie bojovať ďalej,” uzatvára šťastná držiteľka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme