Daniel Miko, bronzová úroveň, Giraltovce

Daniel Miko, bronzová úroveň, Giraltovce

Story

Aj keď má iba 17 rokov, už teraz vie, aký skvelý pocit je ísť si za svojimi cieľmi. Jeho rodičia vždy kládli dôraz na štúdium, keďže, podľa ich slov, nechcú, aby skončil tak, ako ostatní Rómovia. Aj preto sa rozhodol o svoje vedomosti podeliť s deťmi, ktoré to potrebovali.

Jedným z hlavných pilierov vzdelávacieho programu DofE patrí nájdenie spoločenského problému a postupná práca na jeho odstránení. Danielovi v tomto pomohla náhoda. Jeho mamka sa v práci dopočula o potrebe viacerých rodičov doučovať ich deti, a tak mu v hlave skrslo riešenie. „To, čo som sa naučil ja, som chcel dať druhým,” objasňuje absolvent Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE).

Študent gymnázia v Giraltovciach chodieva domov z internátu iba na víkendy, napriek tomu soboty venoval doučovaniu deviatich detí zo svojej obce.

Aj keď prvé hodiny boli ťažké, po šiestich mesiacoch sa všetci jeho študenti akademicky výrazne zlepšili. Toto zistenie mu potvrdzujú aj výsledky z vlastnoručne zostaveného vstupného a výstupného testu.

Učeniu či dobrovoľníctvu sa pred tým vôbec nevenoval, no túto skúsenosť si veľmi chváli. „Naučil som sa, že pomáhať druhým ľuďom je asi najlepší pocit, aký človek môže mať.”

Jeho nadšenie pre nezištné pomáhanie nekončí pri obdržaní ocenenia. „Ak budú mať deti znova problémy, rád im budem pomáhať aj naďalej,” s odhodlaním dodáva.

Daniel si v rámci programu DofE stanovil ešte dva ciele - naučiť sa hrať na gitare, a zdvihnúť 60 kíl. Oba sa mu podarilo naplniť vďaka pravidelným a vytrvalým tréningom. Aj to mu pomohlo veriť viac vo vlastné sny a potenciál. Ako sám priznáva: „Zistil som, že keď niečo chcem, môžem to aj reálne dokázať.”

Daniel patrí medzi vyše 60 mladých, ktorí si prebrali ocenenie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu v Prešove 7.9.2017.

 

Autor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme