Andrej Kiska

Andrej Kiska

Story

"Vieme, že školstvo nám niekedy zlyháva v tom ako vychováva naše deti a som rád, že je takýto program, ktorý okrem tých vedomostí, ktoré deti v škole dostávajú, pred ne stavia ešte ďalšie ciele a vychováva z nich také skutočné osobnosti aké potrebujeme." Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

Príhovor pána prezidenta počas prvej ceremónie programu DofE:

"Vážený pán ambasádor, milé dámy, vážení páni, milí dofáci. Keď pán moderátor s vtipom poznamenal, že možno tu sedí niekde moja konkurencia tak sme sa tak všetci zasmiali. Ale ono je to pravdou. Ono sa to nezdá, ale možno skutočne niekde tu teraz medzi vami sedí budúci prezident. Keď som bol mladý človek a niekto by prišiel ku mne do Popradu a povedal že tam sedí niekde budúci prezident, presne tak by som sa zasmial ako aj vy. Ale je to tak, raz z vás za 10, za 20, za 30 rokov vyrastú ľudia, ktorí nahradia nás. Z vás sa stanú učitelia, riaditelia škôl, vedci, riaditelia podnikov, finančníci a možno skutočne tu sedí ten prezident.

Ja preto vždy chodím veľmi rád medzi mladých ľudí, pretože to, čo z vás vyrastie, tak bude vyzerať naša spoločnosť za 10, za 20, za 30 rokov. Vy ju budete riadiť a náš život v tom čase bude v tom čase vo vašich rukách. Ako vy tu spoločnosť budete riadiť, tak sa tu budeme mať a je teraz našou úlohou vymyslieť všetko preto, aby sa z vás skutočne stali úspešní ľudia.

Preto pred niekoľkými mesiacmi keď tento projekt vznikal a ma zavolali aby som prišiel sa porozprávať a podporiť, spravil som to s veľkou radosťou. Áno, je pravda že školstvo nám v mnohých smeroch zlyháva a čo je také možno najbolestivejšie, že nie každá škola a nie každý učiteľ z vás mladých ľudí vychováva skutočné osobnosti. A ja som preto veľmi rád, že ste sa rozhodli každý sám, pre každého, pravdaže, tá motivácia bola iná, ale rozhodli ste sa preto, že dosahujete, snažíte sa dosahovať výborné výsledky v školách, spraviť ešte aj niečo iné. Dokázať niečo iné. A to sa nesmierne cení. Nesmierne sa cení to, že každý mladý človek povie: tak odo mňa sa očakáva, aby som mal dobré známky, ale to nie je všetko. To, čo z nás robí skutočné osobnosti, to čo z nás spraví skutočných ľudí, to nie je len to čo dosiahneme v škole. Ale to je aj to, čo dokážeme spraviť popri škole. Do čoho sme ochotní sa pustiť, zapojiť.

Takže blahoželám všetkým oceneným, ďakujem, že ste sa do toho projektu zapojili a prajem skutočne, niekde som čítal to ambiciózne číslo, koľko je plán budúci rok? Tisíc? (Štyri tisíc.) Tak ja prajem skutočne tomuto projektu aby také ambiciózne číslo, aby nabudúce to číslo dosiahli. Ale tento projekt, by sa nemohol uskutočniť nebyť dobrovoľníkov. Nebyť tých, kto chce s tými mladými ľuďmi pracovať, kto sám cíti, že okrem svojho povolania a svojej práce a všetkého iného, chce prispieť k tomu aby tá naša spoločnosť bola ešte lepšia. Takže vďaka im, aj vám dobrovoľníkom, ktorí ste sa do tejto práce pustili, želám vám, aby tie semienk,a ktoré ste zasiali, tie semienka možno toho nového elánu a entuziazmu, aby skutočne v týchto našich mladých ľuďoch vzklíčili, aby vyrástli z nich úžasné osobnosti. Asi niet krajšej práce, ako práca z mladými ľuďmi a také to prenášanie možnosti, tá idea vybudovať z nich skutočné osobnosti. Takže vám ďakujem. Ďakujem pravdaže aj organizátorom a všetkým tento ktorí tento projekt podporujú. A celkom na záver, štyri tisíc je krásne číslo. A ja skutočne si želám, aby aj štyri tisíc to bolo, aby to percento, ktoré ten projekt skutočne dokončí, aby bolo čím vyššie. Nie je to jednoduché a celému tomu projektu blahoželám a vám všetkým, vám mladým, možno k tomu čo ste pre seba spravili, prajem ešte aj krásne leto a všetko dobré. Ďakujem."

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme