Alec Borový, bronzová úroveň, Dubnica nad Váhom

Alec Borový, bronzová úroveň, Dubnica nad Váhom

Story

Gymnazista Alec Borový dosiahol obrovský úspech. Jeho fotka dostala do unikátneho svetového výberu.

Alec má 16 rokov a na konte úspech, ktorý určite ovplyvní jeho budúcu kariéru. Jeho minimalistická snímka sa totiž dostala medzi top fotografie roka, ktorú vyberá komunita VSCO. Nič vám ten názov nehovorí? Odteraz bude!

VSCO je aplikácia a zároveň sociálna sieť, ktorá združuje milovníkov fotografie. Ide vlastne o aplikáciu na fotenie, editovanie a zdieľanie fotiek. Zároveň je to aj sociálna sieť, ktorá mala už v roku 2016 vyše 30 miliónov užívateľov. 
A ak ešte stále o úspechu mladého Slováka pochybujete, určite vás presvedčíto, že VSCO je najpopulárnejšou značkou na Instagrame. Hashtag #VSCO a #VSCOcam má vyše 300 miliónov použití a je dosť vysoko aj nad populárnymi značkami ako napríklad Nike)

Minimalizmus ako výťah na vrchol

Ale späť k Alecovi, 16-ročný študent gymnázia v Dubnici nad Váhom zažiaril minimalistickou fotografiou pomarančov a pohárov, ktorá vyniká podmanivými farbami a optickou hrou. 

Dosiahni čo chceš. Stačí hodina týždenne

Alec si v oblasti talent zvolil za cieľ zdokonaliť sa vo fotení, ktoré ho bavilo už pár rokov, ale nikdy sa mu pravidelne nevenoval. „Vďaka DofE som si našiel čas a každý týždeň som systematicky pracoval na tom, aby som si naštudoval základy teórie a skúšal to v praxi,” vysvetľuje Alec. Preto sa učil nové postupy a viac fotil. 

Jeho umelecká cesta je napriek mladému veku jasná, fascinuje ho minimalizmus. „Je pre mňa dôležité, aby z fotky bolo niečo cítiť a aby nebola tuctová. A práve jednoduché veci chcú nápad a možno iný pohľad,” vysvetľuje.

Fotenie ho začalo baviť v 14 rokoch, o rok neskôr dostal svoj prvý fotoaparát a už ten ďalší sa jeho fotografia dostala do prestížneho výberu medzi top snímky roka VSCO X. „Keď mi napísali, že som v ich výbere, skákal som dva metre vysoko,” spomína Alec, ktorého veľmi baví aj druhá časť kreatívnej tvorby, a to editovanie a úpravy fotiek. Gymnazistu inšpirujú aj mnohé zvučné mená zo slovenskej fotografie, ako napríklad Mária Švarbová  či Evelyn Benčičová.

Alec svoju budúcnosť vidí za objektívom fotoaparátu. „Chcel by som sa tomu venovať naďalej,” vysvetľuje čerstvý držiteľ bronzovej ceny. Na ceremóniiv Château Gbeľany mladých ľudí podporil aj britský veľvyslanec Andrew Garth, šéf Towercomu Ivan Peschl, člen boardu HB Reavis Peter Čerešník, Creativ dicrector Exponea Michal Pastier či členovia skupiny S Hudbou Vesmírnou.

Ocenenie si preberalo skoro 240 študentov zo Žilinského, Trenčianskeho a Banskobytrického kraja.

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme