Adam Bahelka, Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého Trenčín

Adam Bahelka, Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého Trenčín

Story

Stredoškolák z Trenčína išiel na doraz svojich síl a zabehol Spartan Race. Získa medzinárodné ocenenie

Adam Bahelka z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého Trenčín prekonal samého seba! Pol roka aktívne makal na svojej kondičke, aby úspešne absolvoval Spartan Race. „Fyzicky ani silovo som sa k takýmto pretekom vôbec neblížil. Keď som prvýkrát počul o Spartan Race, pomyslel som si že ľudia, ktorí tam idú, sú úplní blázni. Myslím si to dodnes a teda asi aj ja som už jedným z nich,“ úsmevne priznáva stredoškolák. Okrem toho sa 19-ročný študent začal intenzívne venovať záchrane včiel na Slovensku, či zvládol náročnú expedíciu v lese.  

Adam patrí ku vyše 1400 tohtoročným úspešným absolventom rozvojového programu a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Tieto dni si preberie svoje strieborné ocenenie DofE.  

Asi som aj ja jeden z tých bláznov milujúcich challenge  

Každý mladý človek, ktorý chce získať významné ocenenie DofE si musí stanoviť cieľ v každej z troch oblastí - šport, rozvoj talentu a dobrovoľníctvo a absolvovať náročnú dobrodružnú expedíciu.  

Adamovým športovným cieľom tak bolo 6 mesiacov trénovať na súťaž Spartan Race. Predtým ako začal s prípravou hrával futbal. „Fyzicky ani silovo som sa k takýmto pretekom vôbec neblížil. Keď som prvýkrát počul o Spartan Race, pomyslel som si že ľudia, ktorí tam idú, sú úplní blázni. Myslím si to dodnes a teda asi aj ja som už jedným z nich,“ konštatuje Adam.  

Korona, nekorona! Ide sa cvičiť!

V zime začal cvičiť v posilňovni, lenže potom prišiel COVID-19. „Najskôr som bol stratený a nevedel som, ako sa mám pripravovať. Skúsil som ísť cvičiť von s kamošom. Na workoutovom ihrisku neďaleko môjho domova cvičievalo pár naozaj svalnytých chlapov. Keď som tam občas zašiel, so zmätením pozerali na moju štíhlu šľachovitú postavu,” priznáva Adam.  

“Ani ja sám som spočiatku nevedel, čo tam chcem robiť. Nepoznal som cviky, ktoré sa na workoutovom ihrisku cvičia. Ale nevzdal som sa. Vedel som, že to musím zvládnuť.  Niečo som odpozeral od tých chlapov, na niečo som prišiel sám. Už po chvíli som cítil veľký progres,” spomína Adam, ktorý si cvičenie nakoniec veľmi obľúbil a posilňoval tak často aj 4 krát týždenne.  

Deň D  

„Bál som sa, či to dám. Mal som pocit, že stále nie som dostatočne natrénovaný. Avšak ani raz ma nenapadlo to vzdať. Do cieľa som prišiel unavený, ubolený a s krvácajúcimi zodratými rukami, ale na konci som sa cítil úžasne. Ten pocit sa nedá opísať. Určite to stálo za polročné úsilie,“ dodáva úspešný absolvent, ktorý aj naďalej aktívne športuje.  

Včelami som bol úplne fascinovaný  

Adam už jednu úroveň DofE - tú bronzovú - má za sebou. Práve na slávnostnej ceremónii, počas ktorej si pred rokom prevzal svoje bronzové ocenenie DofE, sa od spolu-Dofáčky dozvedel o závažnej situácii včiel.  

“Zaujalo ma to natoľko, že hneď po dni cereménie som sa prihlásil na ďalšiu (striebornú) úroveň DofE a začal som sa priúčať včelárskemu remeslu,“ spomína.  

V Adamovej rodine nemali žiadneho včelára a ani žiadne poznatky o včelách. Preto jeho cesta začala najskôr cez knihy. „Najskôr som si o včelách veľa študoval. Neskôr som oslovil jednu včelárku, s ktorou som sa hodiny rozprával. Chcel som sa dozvedieť čo najviac informácií. Išli sme ku včelám, a videli sme celé úle a ich konštrukciu. Bol to pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Videl som kde sa liahnu trúdy, a kde normálne včely,“ opisuje fascinovaný Adam.  

“DofE ma vyslovene donútilo ísť mimo svojich zaužívaných chodníčkov. Bez DofE by som sa nedokopal k takým výzvam a zaujímavým aktivitám. Napríklad, len tak by som sa neprinútil robiť Sparťana. Chýbala by mi motivácia. Nemal by som to prečo robiť,” dopĺňa úspešný strieborný absolvent programu DofE.

Autor: Simona Lučkaničová, Karolína Kiripolská

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme