Na východe Slovenska je stále viac mladých ľudí, ktorí sa rozvíjajú a plnia si svoje ciele.

Na východe Slovenska je stále viac mladých ľudí,  ktorí sa rozvíjajú a plnia si svoje ciele.

Tiskové zprávy

17. septembra 2018

Vyše 130 mladých ľudí z východného Slovenska získalo v piatok, 14. septembra 2018 za svoju vytrvalosť a chuť makať na sebe Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Toto ocenenie si prevzali z rúk Andrewa Gartha, veľvyslanca Spojeného Kráľovstva na Slovensku, Márie Takáčovej, zlatej absolventky DofE, ktorá teraz pôsobí v Google Slovensko, Pavla Miroššaaya, výkonného riaditeľa Košice IT Valley, Laury Dittel, riaditeľky Karpatskej nadácie a riaditeľa Národnej kancelárie DofE Slovensko, Mariána Zachara.

Jednou z ocenených bola maturantka z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča, Prešov, Diana Kollárová, ktorá sa dobrovoľne venovala detským pacientom na onkologickom oddelení. “Po tejto skúsenosti som si uvedomila, že človek nemusí byť lekár, aby týmto deťom pomohol. Akonáhle mi to môj zdravotný stav dovolí, rada sa k nim vrátim a prinesiem na ich tváre opäť trochu úsmevu,” odhodlane priznáva Diana, ktorá opätovne sama bojuje s touto chorobou. 

Príkladom je aj Matúš Mura zo Spojenej školy sv. Košických mučeníkov, ktorý sa vďaka DofE naučil hrať na klavíri.„Ku klavíru ma to vždy lákalo. Nikdy som si však nenašiel čas, aby som sa tomu venoval, alebo chodil na ZUŠku. Až DofE ma prinútilo odhodlať sa a následne neprestať s cvičením,” spomína Matúš, ktorý na začiatku svojej hudobnej cesty vôbec nepoznal noty.

Ďalším z ocenených je Tomáš Macko, študent zo Strednej zdravotníckej školy, Humenné, ktorý so svojimi spolužiakmi obsadil piate miesto v celoslovenskej súťaži prvej pomoci“V našom trojčlennom tíme sme boli všetci Dofáci. Som presvedčenýí, že aj to prispelo k tomu, že naša škola získala v tejto súťaži najlepšie miesto za posledné roky,”približuje. 

Ocenenou bola aj Michaela Olšavská,študentka zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej, Prešov, ktorá viedla detskú street dance tanečnú skupinu a sama zlepšovala v náročnej vektorovej grafike.Dosiahnutie cieľov, ktoré som si na začiatku stanovila ma utvrdilo v tom, že môžem dokázať všetko, čo ci zaumienim. Všetko sa dá zvládnuť, ked sa človek zaprie a vytrvalo ide vpred,“ odhodlane priznáva Michaela. 

Britský veľvyslanec, Andrew Garth, vo svojom prejave vyzdvihol nezištnú prácu učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladých na ceste splnených cieľov a snov sprevádzajú. „Na to, aby sa mladí rozvíjali, je kľúčové, aby boli v prostredí, ktoré ich podporuje, prostredí, kde učitelia pracujú s odhodlaním a veria v nekončené schopnosti svojich študentov. Vedenie mladých nie je obyčajná práca, je to poslanie. Aký skvelý príklad dávate, milí učitelia a riaditelia, svojim študentom,“dodal Garth. 

Všetky fotky z tohto podujatia nájdete na našom Facebooku.

Skvelú reportáž RTVS z tohto podujatia si môžete pozrieť TU.

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme