Ako môže biznis pomôcť uspieť mladým? Odpoveď hľadal britský princ s prezidentom Kiskom

Ako môže biznis pomôcť uspieť mladým?  Odpoveď hľadal britský princ s prezidentom Kiskom

Tiskové zprávy

2. novembera 2017

Člen britskej kráľovskej rodiny, Jeho kráľovská výsosť Princ Edward, je na prvej návšteve Slovenska. Chce podporiť Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu a povzbudiť našich biznismenov, aby pomáhali mladým uspieť.

Prečo je dôležité, aby elity z biznisu podporovali mladých? Na túto tému hľadali odpovede Gróf z Wessexu a slovenský prezident Andrej Kiska na exkluzívnej diskusii, ktorú organizovala Národná kancelária Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu na Slovensku (skrátene DofE). Ide o program, ktorý sa aj u nás venuje komplexnému rozvoju študentov vo veku 14 až 24 rokov.
HRH Princ Edward si program vyskúšal na vlastnej koži a patrí medzi držiteľov najnáročnejšej, zlatej ceny.

Britská cena pomáha pri získaní zamestnania

Mladí sa vďaka systematickej práci na svojich cieľoch v štyroch oblastiach zlepšujú v timemanažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách. Zamestnávatelia môžu v budúcnosti zúročiť ich cieľavedomosť a doťahovanie vecí do úspešného konca. Vo svete pomáha toto ocenenie pri prihlasovaní sa na vysokú školu a je veľkým plusom pri pohovoroch. “Rozdiel medzi dobrými a najlepšími často spočíva v detailoch. Zapojenie sa do DofE je jedným z výborných spôsobov, ako sa dobre pripraviť na to, kedy príde práve tá vaša šanca," tvrdí Michal Liday, šéf Tatra banky a člen Správnej rady DofE.

Slovenskí CEOs chcú úspech pre mladých

Aj Andrej Kiska má jasno, prečo by sa biznis a elity mali angažovať v neformálnom vzdelávaní mladých. “Od ľudí na pracovnom trhu sa často vyžaduje nielen schopnosť rýchlo sa učiť, ale aj schopnosť vedieť sa prispôsobiť. Ak sa vie, že práve cez neformálne vzdelávanie vieme dosiahnuť v tejto oblasti výborné výsledky, potom neexistuje dôvod, prečo by nielen biznis, ale aj celá spoločnosť nemali podporovať kvalitu tohto spôsobu vzdelávania,” myslí si prezident, ktorý sa pred rokom osobne zúčastnil aj prvej slávnostnej ceremónie, kde boli ocenení držitelia prestížnej ceny u nás.

Na Slovensku funguje Národná kancelária len dva roky a už má silnú podporu biznisu.

“Aj keď ste človek ako ja, ktorý sa výziev skôr bojí a hľadá bezpečné cesty, môže sa vám podariť dostať na Harvard,” vysvetľuje Matej Sapák, riaditeľ LEAF Academy. “Na základe mojej skúsenosti s DofE v Anglicku som sa nebál to vyskúšať a nakoniec ma tam aj zobrali. Svet vám dáva nekonečné množstvo príležitostí, treba sa ich chopiť a využiť.”

V správnej a dozornej rade sedia top manažéri ako Branislav Kleskeň (riaditeľ, LEAF), Pavel Trenka (CEO, HB Reavis Group), Michal Liday (CEO, Tatra banka), Peter Irikovský (CEO, Exponea), Peter Čerešník (Group Leasing Director, HB Reavis), Ivan Peschl (CEO, Towercom),  či Jiří Zrust (Senior Managing Director, Macquarie Infrastructure and Real Assets). Medzi hlavných partnerov programu patrí Tatra Banka, Slovenská sporiteľňa, PricewaterhouseCoopers Slovensko, Towercom, Karpatská nadácia, tento rok sa k nim pridali firmy ako Shell, ZSE Distribúcia či Exponea. Programu pomáha aj záštita Veľvyslanectva Veľkej Británie a Ministerstvo školstva (MŠVaŠSR).

V rámci DofE sa veľkému úspechu teší aj program Leaders of Tomorrow, kde manažéri z firiem vedú osobne mladých k dosiahnutiu cieľov. Jedným z nich je napríklad aj Andrej Juris, CEO, ZSE Distribučná, ktorý diskutoval s Michaelou Musilovou, prvou slovenskou Marsonautkou, držiteľkou zlatej ceny DofE a predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity o tom, ako môžu mladí Slováci uspieť.

 

DISKUSIA: Leaders of Today - Curating the Future”
1. Ako mi účasť v programe zmenila život
Hostia: Danka Sláviková (študentka a účastníčka) a Hanka Botková (pedagogička a vedúca programu)

2. Ako môžu mladí Slováci zažiť úspech?
Hostia: Andrej Juris, (CEO, ZSE Distribúcia) a Michaela Musilová (prvá slovenská Marsonautka a Predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity)

3. Aká je úloha elít vo vzdelávaní?
hostia: Princ Edward a prezident Andrej Kiska

STE ŠKOLA, KTORÁ SA CHCE ZAPOJIŤ? PRIDAJTE SA K NÁM!

SI ŠTUDENT A NEBOJÍŠ SA VÝZVY? POĎ MEDZI NÁS!

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme