Patróni a podporovatelia

Na Slovensku a aj medzinárodne podporujú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu rôzne osobnosti.

Philip, vojvoda z Edinburghu (zakladateľ programu)

Philip

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil vojvoda z Edinburghu, v roku 1956, v spojení s nemeckým pedagógom Kurtom Hahnom. Obaja boli znepokojení tým, že vývoj mladých ľudí stagnuje v niektorých kľúčových oblastiach a rozhodli sa vytvoriť program, ktorý by bol „nástroj ‘urob-si-sám‘ v umení civilizovaného života. Keď bol program zahájený v roku 1956 pre prvých účastníkov, nikto nemal tušenie, čo sa stane. Bol to okamžitý úspech a program od tej doby rastie a rozširuje sa po celom svete."

Vojvoda z Edinburghu sa v programe angažoval od jeho zrodu spred skoro šesťdesiatich rokov. Zapojený bol až do roku 2021 a to najmä v oceňovaní úspechov účastníkov programu a dospelých, ktorí ich podporujú. Ak sa chcete dozvedieť viac o vojvodovi z Edinburghu, navštívte oficiálne stránky.
 

Foto: British Monarchy

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky (podporovateľka)

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová prebrala štafetu po predchádzajúcom prezidentovi p. Kiskovi. Program DofE tak podporila už pri svojom nástupe do funkcie. Osobne sa zúčastnila bronzovej a striebornej ceremónie DofE v Bratislave 10. septembra, 2019, kde podporila vyše 600 absolventov DofE, ktorí si vďaka účasti v DofE rozvili svoju vytrvalost, cieľavedomosť a vnútornú motiváciu. Vo svojom príhovore sama spomenula, že “vytrvalosť je jedným z najlepších predpokladov úspechu, ” čím vyjadrila aj dôvod, prečo program sama podporuje. Tešíme sa na spoluprácu s pani prezidentkou pri oceňovaní našich absolventov a zapojených dobrovoľníkov v programe DofE.

Foto: Prezidentská kancelária

Michaela Musilová, Marsonautka a zlatá absolventka DofE (patrónka)

Michaela Musilová

Michaela je astrobiologička, ktorá pracovala pre NASA a s ESA. Momentálne je predsedníčkou SOSA (Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity) a pôsobí aj ako pedagogička pre International Space University (ISU) a ako konzultantka pre niekoľko zahraničných firiem vo vesmírnom sektore. Je známa ako slovenská “marsonautka”, pretože ju v roku 2014 vybrali na simulovanú marťanskú expedíciu v USA a v roku 2017 sa zúčastní ďalšej medzinárodnej simulovanej misie na Mars, ktorej bude šéfovať. 

Michaela získala zlatú Cenu vojvodu z Edinburghu počas štúdia na vysokej škole vo Veľkej Británii. Michaela je veľmi vďačná, za všetku pomoc, ktorú dostala počas svojej kariéry. Preto bola veľmi rada, že cez DoE mohla aspoň niečo darovať späť komunite.
 

Foto: Michaela Musilová

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme