Patróni a podporovatelia

Na Slovensku a aj medzinárodne podporujú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu rôzne osobnosti.

Philip, vojvoda z Edinburghu (zakladateľ programu)

Philip

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil vojvoda z Edinburghu, v roku 1956, v spojení s nemeckým pedagógom Kurtom Hahnom. Obaja boli znepokojení tým, že vývoj mladých ľudí stagnuje v niektorých kľúčových oblastiach a rozhodli sa vytvoriť program, ktorý by bol „nástroj ‘urob-si-sám‘ v umení civilizovaného života. Keď bol program zahájený v roku 1956 pre prvých účastníkov, nikto nemal tušenie čo sa stane. Bol to okamžitý úspech a program od tej doby rastie a rozširuje sa po celom svete."

Vojvoda z Edinburghu sa v programe angažuje od jeho zrodu spred skoro šesťdesiatich rokov. Stále je zapojený a to najmä v oceňovaní úspechov účastníkov programu a dospelých, ktorí ich podporujú. Ak sa chcete dozvedieť viac o vojvodovi z Edinburghu, navštívte oficiálne stránky.
 

Foto: British Monarchy

Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky (podporovateľ)

Andrej Kiska

Andrej Kiska program DofE podporuje od prvého roku fungovania slovenskej Národnej kancelárie (2015) svojou účasťou na slávnostných odovzdávaniach Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Na prvej slávnostnej ceremónií vysvetlil dôvod prečo program podporuje: "Som rád, že je takýto program, ktorý okrem tých vedomostí, ktoré deti v škole dostávajú, pred ne stavia ešte ďalšie ciele a vychováva z nich také skutočné osobnosti aké potrebujeme." Do budúcna predpokladáme účasť pána prezidenta na odovzdávaní strieborných a zlatých cien vojvodu z Edinburghu. 
 

Foto: Tomáš Halász

Michaela Musilová, Marsonautka a zlatá absolventka DofE (patrónka)

Michaela Musilová

Michaela je astrobiologička, ktorá pracovala pre NASA a s ESA. Momentálne je predsedníčkou SOSA (Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity) a pôsobí aj ako pedagogička pre International Space University (ISU) a ako konzultantka pre niekoľko zahraničných firiem vo vesmírnom sektore. Je známa ako slovenská “marsonautka”, pretože ju v roku 2014 vybrali na simulovanú marťanskú expedíciu v USA a v roku 2017 sa zúčastní ďalšej medzinárodnej simulovanej misie na Mars, ktorej bude šéfovať. 

Michaela získala zlatú Cenu vojvodu z Edinburghu počas štúdia na vysokej škole vo Veľkej Británii. Michaela je veľmi vďačná, za všetku pomoc, ktorú dostala počas svojej kariéry. Preto bola veľmi rada, že cez DoE mohla aspoň niečo darovať späť komunite.
 

Foto: Michaela Musilová

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme