Slovenský obraz Kráľovej hole bude visieť v kráľovskom paláci v Londýne!

Slovenský obraz Kráľovej hole bude visieť  v kráľovskom paláci v Londýne!

Novinky

9. júla 2021

Špeciálnu slovenskú grafiku, ktorá znázorňuje odkaz princa Philipa, si prebral jeho syn Edward a bude visieť v jednom z najznámejších palácov sveta St. James Palace v Londýne.

Vojvoda z Edinburghu, Princ Philip, bol šampiónom mladých ľudí. Už v roku 1956 založil program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorý odvtedy zmenil životy miliónom mladých ľudí na celom svete. Slovensko nie je výnimkou. Už vyše šesť rokov tu DofE funguje a zapojilo sa do neho viac ako desať tisíc mladých ľudí a viac ako tisícka učiteľov.  

 

Príbeh Princa Philipa a Kráľovej hole

 

Aj preto vznikla unikátna limitovaná edícia grafiky - takzvaného Poustra. Toto umelecké dielo, ktoré organizácia DofE vytvorila v spolupráci s madebythe: pri príležitosti júnového 100-ho narodenia svojho zakladateľa, zobrazuje mladého princa Philipa, v jeho typickej póze s rukami za chrbtom. Symbolicky vyprevádza skupinu nabalených mladých Dofákov na expedíciu na Kráľovu hoľu. Práve dobrodružná expedícia, teda niekoľko-dňový pobyt v prírode, završuje účasť v tomto rozvojovom programe.  

 

Z Pakistanu do slovenského startupu

 

Dizajn tejto grafiky má na svedomí Frenky Hříbal, ktorý už pre madebythe: tvoril rôzne iné dizajny grafík. Ešte v roku 2017 však jeho život vyzeral úplne inak - ako zamestnanec viedenskej firmy pomáhal inštalovať parnú turbínu v pakistanskom Lahore. Vydavatelia sa vtedy chytili jeho návrhov knižných obálok. Frenky na tento profesijný obrat spomína s vďačnosťou: “Odvtedy som tam, kde som vždy chcel byť - medzi knihami.“

 

A medzi knihami sa mu celkom darí. Pred pár dňami vyšla kniha Romana Mocpajchela o historických bitkách v našom regióne, ktorú Frenky ilustroval. Takisto mal samostatnú vernisáž grafík k výročiu SNP vo Francúzskom inštitúte, a medzi svoje umelecko- profesionálne úspechy Frenky zaraďuje aj tvorbu DofE grafiky. Frenky hovorí, že ho veľmi lákala “kráľovská aura”, ktorá sa okolo nej vznáša.  

 

Grafika Kráľovej hole urobila dojem

 

Grafiku číslo 1 z limitovanej edície 100 kusov si prebral aj Princ Edward, syn princa Philipa a predseda správnej rady celosvetového DofE. Doručil mu ju Jiří Zrůst, spoluzakladateľ DofE na Slovensku, člen dozornej rady DofE. “Princ Edward sa veľmi dobre pobavil na tom, ako dobre vyzerá jeho otec na obraze a veľmi ho potešilo to, ako sa programu DofE na Slovensku darí,” povedal Jiří Zrúst. “Myslím, že si nájde miesto v jeho kancelárii,” dodáva. Princ sa živo zaujímal aj o myšlienku, ktorá stála za vznikom grafiky a dal si podrobne preložiť jej popis z druhej strany.

 

Posledná šanca získať originálnu grafiku z limitovanej edície je tu! Podporte zapojenie ideálne aspoň jedného Dofáka do programu, a my vám Poustr pošleme ako poďakovanie.  

Pre viac informácií o DofE Poustri, ktorý visí v kráľovskom paláci v Londýne kliknite sem.

 

Neváhajte a podporte DofE aj vy!

Ostáva nám už len 40 kusov DofE Poustrov.  

 

 

 

 

 

 

 

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme