TS: Princ Philip mení životy aj Slovákom

Astrobiologička, absolvent Harvardu či manažérka z Google. Aj to sú príklady Sloveniek a Slovákov, ktorí si prebrali z rúk princa Philipa prestížne ocenenia. A program, ktorý zakladal, funguje dnes na 180 školách u nás v celej krajine.

Britský Princ Philip, ktorý v piatok zomrel vo veku 99 rokov, nechal veľkú stopu aj na Slovensku. Program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je mimoriadne úspešný a obľúbený aj u nás. Za šesť rokov jeho existencie na Slovensku si už vyše 4 tisíc mladých ľudí prebralo jednu z bronzových, strieborných či zlatých cien, ktoré nesú jeho meno. 

Vedel, ako podporiť mladých

Program DofE, ktorý princ Philip zakladal v roku 1956, funguje na Slovensku na vyše 180 školách a organizáciách. “Princ Philip sa veľmi zaujímal o mladú generáciu a bol presvedčený o tom, že osobnostný rozvoj a rozvoj charakteru je možný len cez vystúpenie zo svojej komfortnej zóny, prekonávanie náročných výziev a nasledovanie svojich vášní,” vysvetľuje riaditeľ a zakladateľ DofE Slovensko, Marián Zachar.

DofE okrem mladých ľudí rozvíja aj učiteľov a pracovníkov s mládežou. “Som si celkom istý, že všetci, ktorí v rámci DofE pomáhajú mladým ľuďom získať toto ocenenie, pocítia ten zvláštny pocit uspokojenia, ktorý vyplýva z pomoci druhým objaviť ich skryté schopnosti a prekonať náročné výzvy,“ vyjadril sa Princ Philip, ktorý mimoriadne oceňoval ľudí, ktorí pomáhali mladým prejsť si programom. Na Slovensku ich je v programe zapojených vyše tisíc.

To, že inšpiruje mladých po svete aj na Slovensku vyzdvihla aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Na princa Philipa budeme spomínať ako na muža odhodlania, verejnej služby a solidarity. Jeho Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu inšpirovala milióny mladých ľudí po celom svete, vrátane mnohých mladých Slovákov,” napísala na instagrame.

Sebarozvoj ako návod na prežitie pandémie

Program má mimoriadny význam aj počas týchto dni, kedy pomáha mladých Slovenkám a Slovákom prežiť pandémiu v dobrom mentálnom zdraví. Skoro 70 percent mladých, ktorí boli tento rok na Slovensku zapojení do DofE, uvádza, že si vďaka programu počas korona krízy dobre nastavili denný režim a 80 percent si vďaka DofE udržalo motiváciu a malo chuť na sebe pracovať. Dokonca športovali a pomáhali ako dobrovoľníci podľa vlastných slov viac, ako pred  karanténou. 

“Vzhľadom k tomu, že v dnešnej pandemickej dobe čelia mladí ľudia nepredstaviteľným výzvam, je tento program, ako ho Princ Philip nazýval, “nástroj na sebarozvoj a dospievanie”, ešte viac relevantný a potrebný, ako kedykoľvek predtým,” vraví John May, Generálny tajomník celosvetovej Nadácie DofE, ktorá zastrešuje všetkých 130 krajín.

Slováka, ktorý sa dostal na Harvard, inšpiroval princ Philip

Zlatú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu si v Buckinghamskom paláci prebrali v prítomnosti princa Philipa aj niekoľkí Slováci, ktorí v Británii študovali. Jedným z nich je aj Matej Sapák. “Táto skúsenosť mi otvorila oči a umožnila mi premýšľať nad tým, čo všetko sa dá, ak má človek trošku šťastia, vytrvalosti a hľadá, ako robiť veci naviac,“ vysvetľuje. Matej aj vďaka tejto skúsenosti nabral odvahu prihlásiť sa na Harvard. 

“Vedel som, že to ide. A aj na základe mojej skúsenosti s DofE v Anglicku som sa nebál vyskúšať nové veci a napredovať.” Nakoniec napísal do svojej prihlášky na Harvard príbeh o tom, ako sa chudobný chlapec zo Slovenska stretol s britskou kráľovnou a jej manželom Podarilo sa. A na Harvard ho prijali. 

Dnes je Matej riaditeľom medzinárodnej školy LEAF Academy, spoluorganizuje letné školy pre študentov stredných škôl a napríklad je aj rozhodcom na svetovom šampionáte debatnej asociácie. 

Okrem neho si za prítomnosti princa Philipa prebrala významnú cenu napríklad známa marsonautka a astrobiologička Michaela Musilová, protikorupčný aktivista Tomáš Jacko či manažérka z Google Mariá Mrázková Takáčová.

Philip na 180 slovenských školách

Na Slovensku DofE už vyše 6 rokov rozvíja mladých ľudí a učiteľov v rámci programu, ktorý princ Philip založil. DofE sa podarilo priniesť na vyše 180 škôl a organizácii, kde skoro tisíc učiteľov a pracovníkov s mládežou každý rok podporuje študentov na ich ceste splnených cieľov a snov. Medzinárodnú cenu s menom vojvodu z Edinburghu má už vyše 4 tisíc Slovákov. Aj takto muž, ktorý stál po boku britskej kráľovnej viac ako 70 rokov, nepriamo ovplyvňuje životy tisíckam mladých Slovákov.

História programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)

DofE bolo založené v roku 1956 princom Philipom, nemeckým pedagógom Kurtom Hahnom a lordom Huntom, ktorý bol vedúcim prvého úspešného výstupu na Mount Everest. 

Ich cieľom bolo aktivizovať mladých ľudí. Program staval na túžbe podporiť študentov na ceste sebarozvoja. Aby vo svete našli svoj zmysel, vášeň a miesto, bez ohľadu na prostredie či kultúru, z ktorej pochádzajú.

„Každý, kto sa zúčastní programu DofE, nájde vo svojom živote ďalší zmysel a potešenie,” vravel Princ Philip.

Na základe filozofie Hahna bol program navrhnutý do štyroch sekcií. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. 

“Mladým ľuďom tak dávame možnosť zažiť si pocit radosti a uspokojenia z dosiahnutých cieľov,” hovoril Princ Philip.

O Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu dnes každoročne bojuje vyše 1 milión mladých ľudí v 130 krajinách. Medzi známych držiteľov tohto ocenenia patria vo Veľkej Británii Vojvodkyňa Kate, manželka princa Williama alebo Princ Edward, syn zakladateľa. Ten po otcovi oficiálne prebral vedenie programu DofE. Oficiálny titul vojvodu z Edinburghu prebral jeho brat, princ Charles, neskôr by mal pripadnúť princovi Edwardovi, ako to bolo oznámené počas jeho svadby v roku 1999.