DofE KOMUNITA NA POMOC UKRAJINE

DofE KOMUNITA NA POMOC UKRAJINE

Novinky

7. marca 2022

Cítime ľudskú a občiansku povinnosť pomôcť v náročnej situácii, v ktorej sa ocitli stotisíce obyvateľov a obyvateliek susednej Ukrajiny.

Myslite na svoju pohodu a duševné zdravie. V prípade, že vy alebo niekto z vášho okolia prežíva pocity, s ktorými si nevie poradiť, alebo ste sa ocitli v situácii, s ktorou by ste potrebovali pomôcť, môžete kontaktovať napríklad poradcov a poradkyne v IPčku alebo v Lige za duševné zdravie.
 
Počas minulého týždňa mnohé organizácie zdieľali praktické rady a odporúčania pre sledovanie a spracovanie závažných informácií o vojne, napríklad TU.  
Ako môže pomôcť DofE komunita?
Veríme, že odkaz programu DofE môže inšpirovať k tomu, aby sme podali pomocnú ruku tam, kde je to práve treba. Chceli by sme našu DofE komunitu povzbudiť k zapojeniu sa do dobrovoľníckych príležitostí na pomoc ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny. 
Dofáci si svoje dobrovoľnícke aktivity v tejto oblasti môžu samozrejme zapisovať aj do ORB v oblasti dobrovoľníctvo.
A to ako nový cieľ, ale aj v prípade, ak plnia iný pôvodný cieľ, ktorého aktivita nemá priamy súvis s momentálnou situáciou. Aktivity stačí v tomto prípade jasne označiť v zápisku (napr. ako POMOC UKRAJINE). Mnoho Dofákov v tomto období nemá ešte nastavené dobrovoľnícke ciele vôbec. V takomto prípade tiež pozývame do nastavenia cieľa práve v aktivitách na pomoc ľuďom z Ukrajiny. Pre tento prípad môžu byť mentormi Dofákov aj Vedúci či Koordinátori.
Ako a kde sa dá pomáhať?
Určite už viete o rôznych možnostiach finančnej, materiálnej alebo dobrovoľníckej pomoci a vieme, že mnohí organizujú aj vlastné zbierky či aktivity priamej pomoci konkrétnym ľuďom z Ukrajiny. 
 
Kolegovia z Growni dali dokopy užitočný zoznam príležitostí dobrovoľníckej i finančnej pomoci, odkazov na informačné zdroje o podmienkach vstupu a pobytu ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Zoznam je taktiež plný aj ďalších informačných zdrojov súvisiacich s témou, ktoré môžu pomôcť pri zorientovaní sa v informáciách o vojenskom konflikte, historických súvislostiach, a pod. 
 
Medzi desaťtisíckami ľudí na úteku sú aj deti a mladí ľudia, ktorí budú potrebovať pomoc v novej krajine a my v Národnej kancelárii DofE už teraz premýšľame nad tým, akým spôsobom by sme im mohli prostredníctvom samotného programu DofE pomôcť aj v dlhodobejšom horizonte. 
 
Prajeme si spoločne veľa síl a trpezlivosti. Zostávajte v bezpečí a zdraví,
 
Tím NK DofE

Predchádzajúci Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme