História

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil v roku 1956 manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip, vojvoda z Edinburghu (preto názov DofE – skratka Duke of Edinburgh), spoločne s nemeckým pedagógom a veľkým propagátorom zážitkovej pedagogiky Kurtom Hanhom a vedúcim prvej úspešnej expedície na vrchol Everestu lordom Huntom.

Prvotným cieľom programu bolo poskytnúť britským chlapcom, z ktorých mnohí prišli počas druhej svetovej vojny o svojich otcov, možnosť pracovať na sebe a venovať sa niečomu zmysluplnému, najmä v období medzi dokončením školskej dochádzky a nástupom na vojnu. Už dva roky po svojom založení bol program otvorený aj dievčatám a rýchlo sa rozšíril po celom svete. V roku 1980 sa posunutím horného vekového limitu na 24 rokov a zmenou niektorých kritérií ustanovil program DofE tak, ako je známy dnes.

Prvý milión účastníkov dosiahol tento program v roku 1975, neskôr v roku 1989 bola prekročená hranica dvoch miliónov účastníkov. Dodnes sa programu zúčastnilo takmer osem miliónov mladých ľudí vo viac ako 140 krajinách celého sveta.

Na Slovensku program funguje od roku 2007 na British International School v Bratislave a od konca roku 2014 pracuje tím nadšencov zo vzdelávania s podporou lídrov z biznisu na otvorení Národnej kancelárie na Slovensku, ktorá bude mať za cieľ rozšíriť program na celom Slovensku a otvoriť tak program pre čo najväčší počet mladých ľudí.

Slovenská Národná kancelária s pomocou The Duke of Edinburgh’s International Award Foundation v Londýne pilotne testuje program od júna 2015 do júna 2016 v 10 organizáciách v Bratislave (vyhodnotenie pilotného ročníka môžete nájsť v časti výročné správy). Spolu s existujúcimi organizáciami teda program funguje na 12 organizáciách a je zapojených celkovo 179 mladých ľudí. Slovenská Národná kancelária získala akreditovanú licenciu 30. marca 2016 a od apríla pracujeme na rozšírení programu do ďalších krajov Slovenska od septembra 2016.

Zakladatelia programu DofE

Philip

Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu (známy ako princ Philip) je manžel britskej kráľovnej Alžbety II. Narodil sa 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu ako grécky a dánsky princ. Po emigrácií v roku 1922 vyrastal vo Veľkej Británii. Študoval na škole Gordonstoun v Škótsku, ktorú založil a riadil nemecký pedagóg Kurt Hahn. Tam taktiež absolvoval Hahnov program vedúci k získaniu odznaku Moray, ktorý sa neskôr stal predlohou Ceny vojvodu z Edinburghu. Počas druhej svetovej vojny slúžil princ Philip v britskom vojenskom námorníctve. V roku 1947 sa vo Westminsterskom paláci oženil s princeznou Alžbetou, neskoršou kráľovnou Alžbetou II.

Via informacií na Wikipedii

Kurt Hahn

Tento pôvodom nemecký pedagóg a politik, kvôli svojej židovskej národnosti, odišiel po roku 1930 do Veľkej Británie. Zaslúžil sa najmä o rozvoj zážitkovej pedagogiky, keď stál pri zrode mnohých škôl a vzdelávacích inštitúcií, založených na jej princípe, a to po celom svete. Okrem DofE sa jedná najmä o medzinárodnú sieť škôl United World Colleges či medzinárodný zážitkový program Outward Bound. Ako zakladateľ a riaditeľ školy Gordonstoun v Škótsku taktiež vytvoril program vedúci k získaniu odznaku okresu Moray, prostredníctvom ktorého sa zoznámil s princom Philipom. V túžbe rozšíriť taký program do ďalších krajín presvedčil princa Philipa na spoluprácu a zostavil podobný program - Cena vojvodu z Edinburghu.

Viac informacií na Wikipedii

Lord Hunt

John Hunt bol dôstojníkom britskej armády, skúsený horolezec a inštruktor špeciálnych jednotiek. Najviac sa preslávil ako vodca úspešnej expedície, ktorej členovia Edmund Hillary a Tenzing Norgay ako prví ľudia zdolali v rokoch 1953 vrchol Mont Everestu. Po návrate do Veľkej Británie bol za tento počin povýšený do šľachtického stavu. V roku 1956 sa stal prvým riaditeľom Ceny vojvody z Edinburghu a túto funkciu zastával desať rokov. V roku 1966 bol za svoje zásluhy pri práci s mladými ľuďmi ocenený barónskym titulom, ktorý mu udelila britská kráľovná Alžbeta II.

Viac informacií na Wikipedii

 

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme