Keď vojna skončí, začnem plakať. A potom zavolám všetkým blízkym
Anna Zavidliak (17) pochádza z mesta Čerkasy v strednej časti Ukrajiny. Na Slovensko prišla s rodinou hľadať útočisko mesiac po vypuknutí vojny 24. marca 2022. Prvé mesiace boli veľmi náročné, keďže nerozumela slovenčine. Od septembra študuje na Strednej zdravotnej škole v Trnave a zažíva tam pozitívne zmeny. V škole aj mimo nej ju podporuje spolužiačka Lívia Bednárová (16), s ktorou tvoria tzv. “buddy” dvojicu v programe STAND BY ME. Tento program spustila na Slovensku organizácia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v reakcii na vojnový konflikt u susedov. Ich hlavným partnerom je UNICEF a Nadácia Slovenskej sporiteľne.
“Vždy som chcela ísť na zdravotnú školu. Keď som bola malá, liečila som plyšové hračky. Teraz si idem za svojím cieľom stať sa chirurgičkou a pomáhať ľuďom,” začína svoje rozprávanie Anna. “Stále mám povinnosti aj v mojej ukrajinskej škole, kde budúci rok maturujem. Som preto rada, že mi Lívia pomáha s náročným štúdiom na Slovensku.”
Anna je jedným z mladých ľudí zapojených v projekte Stand by Me. Ide o medzinárodný projekt STAND BY ME - Stojím pri Tebe, ktorý prepája mladých ľudí z Ukrajiny s ich rovesníkmi na školách a v komunitách. Jeho hlavným cieľom je, aby mladí ľudia, ktorí utiekli pred vojnou, nepremárnili svoj potenciál, našli si kamarátov medzi slovenskými rovesníkmi a zmysluplne trávili voľný čas.
“S Annou sa spolu často rozprávame a smejeme, aby sa jej slovenčina dostala čo najviac pod kožu,” usmieva sa kamarátka Lívia, ktorá je jej slovenskou buddy dvojičkou. “Pomáham jej aj s prípravou na odborné predmety. Doučovanie máme každý utorok.”
Okrem štúdia sa dievčatá tešia na mimoškolské aktivity. Pomáha im aj metodika programu STAND BY ME, spolu si vypĺňajú aktivity v pracovných zošitoch. Vytvárajú si plán miest, ktoré sa spolu chystajú navštíviť. Dali si za cieľ z tejto mapy vyrobiť na konci školského roka pekný plagát .
“Cez jarné prázdniny sme si naplánovali výlet na zrúcaninu hradu Tematín,” prezrádza plány Lívia. “Vyrazíme spolu s ďalšou buddy dvojicou, s Mariiou a Dorotou. Verím, že turistika sa bude babám z Ukrajiny páčiť.”
“Výlety do prírody mám rada. Čerkasy sú známe ako zelené mesto, máme veľa parkov a pieskových pláží pri rieke,” pridáva sa Anna. “Keď vystúpim na vrchol hory, budem sa len tak zhora dívať na krajinu. Budem sa snažiť nemyslieť na nič, iba vnímať pokoj a krásu miesta okolo nás.
Slovensko je podľa Anni podobná krajina ako Ukrajina, aj mladí ľudia majú podobné záujmy. “Najviac ma baví vytvárať videá na TikTok, spievať a hrať na gitare. Rada by som pokračovala v hre na husliach, ale nevzala som si ich z domu so sebou. Raz sa k tomu vrátim a pridám si aj basovú gitaru,” prezrádza hudobne nadaná študentka.
Lívia má rada čítanie, najmä detektívky a horory. Rada trávi čas s deťmi, najmä s malou sesternicou, rada by sa stala pôrodnou asistentkou.
Lívia a Anna študujú na Strednej zdravotnej škole v Trnave. Snímka: DofE Slovensko/Matúš Koprda
Dievčatá si chcú spoločný čas užiť a navzájom sa ovplyvňovať, aj keď tušia, že raz sa ich cesty rozídu. Vojna sa raz skončí, dúfa Anna. “Ak sa vojna skončí dnes, najskôr začnem plakať. A potom zavolám svojim blízkym.” “A ja prídem k Anne a objímem ju,” dodáva Lívia. “Pre Annu to bude úľava, že je koniec. Tak ako pre nás všetkých.”
Podľa dát UNICEF-u z jesene minulého roka je na Slovensku 14-tisíc mladých ľudí z Ukrajiny od 14 do 24 rokov. DofE chce v projekte STAND BY ME spájať práve časť týchto ľudí s účastníkmi programu DofE.
Mladým Ukrajincom to pomáha nájsť si miesto v novom priestore. Stretávajú sa s rovesníkmi zo Slovenska, nadväzujú priateľstvá, spoznávajú krajinu, športujú spolu a prekonávajú jazykovú bariéru. “Veríme, že tento komplexný projekt pozitívne ovplyvní obe strany, keďže nejde o krátkodobú aktivitu, ale pravidelné stretnutia v priebehu minimálne troch mesiacov,” vysvetľoval na oficiálnom spustení tohoto medzinárodného projektu v Bratislave Miloš Ondrášik, riaditeľ DofE Slovensko.
Všetko sa to deje pod dohľadom špeciálne vyškolených mentorov - učiteľov, ktorí sprevádzajú mladých na školách v programe DofE. Ocenenie vojvodu z Edinburghu má u nás 8 ročnú tradíciu a merateľný dopad na rozvoj tisícok študentov ročne po celom Slovensku. V pilotnej fáze projektu STAND BY ME je vyškolených 18 pedagógov. Celkovo je ich v DofE viac ako 6 tísíc. Projekt Stand by me funguje pod palcom národných kancelárii aj Česku a Rumunsku, zastrešuje ho Medzinárodná nadácia IAF v Londýne.