Jeden z najlepších zážitkov v živote. A bez odpadkov (blog)

Jeden z najlepších zážitkov v živote. A bez odpadkov (blog)

Reportáže

28. novembera 2018

Prečítajte si blog, ktorý napísali študenti z Gymnázium Myjava o svojej účasti v projekte Zelené kopce. V rámci expedície sa rozhodli čistiť prírodu a skúsiť nevyrobiť ďalší odpad.

Až doteraz sme sa nad tým nikdy nezamýšľali. Nad príliš malými očakávaniami sveta od nás mladých - tínedžerov. Často sme sa zamýšľali nad tým, ako premárnime náš život nič nerobením. Skúsenosť ísť do prírody, prežiť noc v prírode len s malou skupinkou ľudí v stane nie je dnes veľmi populárne. Všetci žijeme vo svojej zóne komfortu a bojíme sa z nej vyjsť.

Expedícia DofE bola pre nás veľkou skúškou. Navyše sme sa rozhodli splniť túto výzvu bez toho, aby sme po sebe zanechali odpad, čiže žiadne plastové fľaše, obaly, igelitové tašky, papierové vreckovky... Chceme predsa chrániť a čistiť prírodné bohatstvo Slovenska, naše zelené kopce.

VIAC O PROJEKTE ZELENÉ KOPCE NÁJDETE TU.

Naša výprava, zložená zo siedmich odvážlivcov (Martin, Adel, Janko, Ondrej, Anet, Juro a Anička) sa začala v Myjave, kde sme prehodnocovali výber expedície bez odpadkov, keďže polovici z nás tiekli naše viackrát použiteľné fľaše a zvažovali sme či nám vystačí voda, ktorá bola náš najväčší problém.

Niesť 7 litrov v plastových fľašiach, ktoré potom zahodíme by bolo oveľa jednoduchšie. Naším cieľom však bolo uskromniť sa, neplytvať a vystačiť si s menším množstvom vo fľašiach, ktoré môžeme používať vždy, keď pôjdeme na turistiku. Najväčšou záchranou bol pre nás Martin, ktorý si so sebou vzal veľkú bandasku, ktorou nás všetkých zásoboval.

Výstup na bradlo bol celkom namáhavý, keďže sme išli v najväčšom teple, len asi hodinu po obede a vybrali sme si najstrmšiu trasu.

Keď sme dorazili na vrchol Bradla, unavení a vyčerpaní sme hľadali miesto, kde postavíme stan. Strategicky sme si vybrali rovinku hneď za mohylou generála Milana Rastislava Štefánika, kde až tak nefúkalo.

Po zložení ťažkých batohov a postavení stanu, ktorý sme tento raz zvládli postaviť na prvýkrát, sme si išli splniť našu úlohu - vyčistiť jeden z našich krásnych slovenských kopcov. Bradlo sme si vybrali práve kvôli mohyle jedného zo spoluzakladateľov prvého spoločného štátu Slovákov a Čechov.

Očakávali sme, že nájdeme väčší neporiadok, čo nás však prekvapilo najviac bola fľaška pre bábätká. Po vyzbieraní odpadkov z okolia mohyly sme si hladní a unavení z celého dňa šli pripraviť večeru.

Celkom zaujímavé bolo, že niektorí z nás si uložili jedlo do krabičiek, v ktorých sa všetko roztopilo a pomiešalo. Na plynovej bombičke sme si spravili polievku, ktorá nás zahriala.

Príchodom večera sa ochladilo a dovialo búrku. Z obáv pred úderom blesku sme sa rýchlo zmobilizovali, zbalili si karimatku a spacák, batohy sme zabalili do nepremokavých obalov, nechali ich v stane a bežali sme si nájsť bezpečné miesto na prenocovanie.

Našli sme prístrešok, kde sme sa skryli a rozprávali si strašidelné príbehy i vtipné zážitky dlho do noci. Popri tom okolo nás poletovali svetlušky, ktoré dotvárali atmosféru búrky. Neskôr nám robil spoločnosť aj ježko.

Ráno sme si privstali, aby sme stihli východ slnka. Bolo zamračené, ale ten pohľad na nás, unavených a vystrašených po búrke, keď zabalení v spacákoch sedíme ako lastovičky na vrchole mohyly určite stál za to.

 

Ak pre nás doteraz bývali rána ťažké, viete si predstaviť, aké ťažké muselo byť ráno po noci strávenej vonku počas búrky? Mohli sme však byť na seba hrdí, keďže sme takéto podmienky bez problémov zvládli.

Cestou späť sme sa rozhodli pre inú trasu a šli po ceste. Prekvapilo nás, koľko ľudí vyhadzuje odpad z auta, keďže pri ceste ho bolo naozaj veľa a mali sme čo robiť, aby sme to všetko vyzbierali. Keď sme dorazili do mesta, všetky odpadky sme šli vyhodiť do kontajnera a nezabudli sme ani na to, že odpad treba triediť.

Expedíciu sme ukončili príchodom na autobusovú stanicu v Myjave, odkiaľ sme deň predtým aj vyrážali. Všetci sme sa zhodli na tom, že to bol jeden z našich najlepších zážitkov a že nikto z nás neľutuje, že sme sa na to dali, pretože sme toho veľa zažili, ale hlavne sme sa veľa naučili. Najmä o prežití v prírode a spolupráci v tíme.

  Ďalšie novinky Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme