Veríme, že každý je jedinečný a má superschopnosť

,,Veríme, že každý je jedinečný a má superschopnosť,” hovorí dobrovoľník, ktorý manažuje kreatívny priestor pre mladých Ukrajincov

“Som rád, že som sa rozhodol pre tento cieľ, pretože v tejto dobe je podľa mňa dôležité pomáhať ľuďom, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách, nehovoriac vtedy, keď ľudia musia utekať pred vojnou,“ hovorí Martin, ktorý nadchol a prizval do projektu viac ako polovicu momentálneho tímu dobrovoľníkov. 

„Keď som si začala hľadať dobrovoľníctvo, nič ma veľmi nezaujalo a nepritiahlo. Potom som objavila projekt Stand By Me zameraný na pomoc mladým z Ukrajiny a nadchlo ma to. Mám rada prácu s ľuďmi, takže toto bola tá správna voľba,“ dodáva Silvia. Silvia je jednou z dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v SPOTe. 

Prepájame rovesníkov

SPOT je bezpečné miesto pre mladých Ukrajincov, kde za prítomnosti dobrovoľníkov môžu stretávať a tráviť svoj čas zmysluplne cez širokú ponuku aktivít a akcií, ktoré sa tam odohrávajú. Nájdete tam útulnú kaviarničku či aktivity ako ping, spoločenské hry, stolný futbal. 

SPOT je súčasťou medzinárodného projektu STAND BY ME - Stojím pri Tebe, ktorý prepája mladých ľudí z Ukrajiny s ich rovesníkmi na školách a v komunitách. Jeho hlavným cieľom je, aby mladí ľudia, ktorí utiekli pred vojnou, nepremárnili svoj potenciál, našli si kamarátov medzi slovenskými rovesníkmi a zmysluplne trávili voľný čas. SPOT je práve priestor, ktorý je primárne orientovaní na mladých z Ukrajiny, ktorí nie sú na slovenských školách, študujú ma diaľku, alebo sú mimo školského systému. 


Priestor, ktorí manažujú mladí

„SPOT je bezpečné miesto na oddych a sebarozvoj,“ hovorí Martin. V SPOTe pôsobí už 16 dobrovoľníkov, ktorí majú na starosti rôzne úlohy, za dohľadu koordinátora. Veríme, že každý je jedinečný a má superschopnosť, ktorú vie využiť na to, aby spravil svet krajším miestom. Preto aj máme tím ktorý má nastarosti akcie bude mať po novom nielen vymýšľanie akcií, ale aj ich realizáciu po technickej aj organizačnej stránke. 

Druhý tím - tím sociálne siete, manažuje TikTok od vymýšľania a plánovania obsahu až po samotnú tvorbu videí. Okrem iného máme aj umelecký tím, ktorý sa stará o výzdobu a estetickú stránku SPOTu. „Moja úloha spočíva v rozprávaní sa a zabávaním sa s ľuďmi a tiež dávam pozor aby sa nikomu a ničomu nič nestalo. Mám ešte na starosti Tiktok, kde vytváram videá pre verejnosť,“ hovorí Silvia, ktorá je súčasťou tímu sociálne siete.


Dejú sa tu aj rozvojové a zaujímavé akcie pre mladých ako diskusie (filmové, s influencermi), workshopy (paddleboarding, starostlivosť o kvety), či rôzne umelecké akcie (výstavy, tvorivé dielne). Ide o aktivitu v programe STAND BY ME, ktorý spustila na Slovensku organizácia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v reakcii na vojnový konflikt u susedov. Ich hlavným partnerom je UNICEF a Slovenská sporiteľňa.