Ako zapojiť organizáciu

Radi by ste zaviedli program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu na vašej škole či organizácii? Aby ste program mohli poskytovať mladým ľudom v súlade s náročnými medzinárodnými štandardmi, je potrebné najprv prejsť tromi nasledujúcimi krokmi.

V nasledovnom videu vám kolegovia z Nadácie v Londýne a Národnej kancelárie v Kanade priblížia, aký vplyv môžu mať dospelí Vedúci na účastníkov programu.

1. Vybrať vo svojej organizácii ľudí vhodných pre tieto roly:

  • Vedúci programu (minimálne dvaja, môžu zároveň zastávať úlohu Školiteľov a Hodnotiteľov expedície) – zodpovední za zapájanie mladých ľudí do programu, pomáhajú im s výberom aktivít a stanovením cieľov, podporujú ich pri plnení programu, jeden z vedúcich sa taktiež stane koordinátorom programu DofE v organizácii.
  • Školiteľ a hodnotiteľ expedície (minimálne dvaja, môžu zároveň zastávať úlohu Vedúceho) – pripravujú účastníkov programu na dobrodružnú expedíciu trvajúcu 2- 4 dni a sú prítomní počas jej priebehu, mali by mať znalosť práce s mapou a orientáciu v teréne, ideálne aj skúsenosti s občasným cestovaním a outdoorovými aktivitami, aby ich mohli odovzdávať mladým ľudom.

2. Podpísať dohodu o spolupráci a licenciu

Túto dohodu podpisuje riaditeľ/ka zapájajúcej sa organizácie a riaditeľ Národnej kancelárie DofE na Slovensku.

Týmto podpisom organizácia získava certifikát oprávňujúci poskytovať program a plaketu vhodnú na označenie vstupných dverí organizácie a ďalšie propagačné materiály, ktoré organizácii pomôžu osloviť mladých ľudí.

3. Absolvovať školenie programu

Aby sme zaistili dodržiavanie náročných medzinárodných štandardov programu, poskytuje Národná kancelária školenie organizáciám, ktoré sa chcú zapojiť do DofE. Na dlhoročne overenom tréningu ukážeme dospelým účastníkom nástroje a individuálne spôsoby práce s mladými ľuďmi, ktoré im pomôžu pri organizovaní programu pre svojich študentov alebo členov. Absolventi tohto školenia získajú medzinárodne uznávané certifikáty.

Je možné byť zároveň Vedúcim programu a Školiteľom expedície, takže minimum preškolených osôb venujúcich sa programu v každej organizácii sa rovná dvom. Aktuálny prehľad školení DofE nájdete TU.

Po absolvovaní školenia môže organizácia ponúkať program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu svojim študentom alebo členom.

Prihláška pre zapojenie organizácie

Prihlasovanie nových organizácií na školský rok 2021/2022 je otvorené do 31. mája 2022.

Prihlásiť sa

 

Nižšie nájdete bližšie informácie o hlavných rolách dospelých pedagógov, pracovníkov s mládežou a dobrovoľných vychovávateľov programu na Slovensku.

Koordinátor

Zaisťuje chod programu v miestom centre a je kontaktnou osobou pre Národnú kanceláriu. Môže sa zároveň jednať o Vedúceho programu.

Vedúci programu

Je kontaktnou osobou pre jednotlivých účastníkov programu. Snaží sa do svojej skupiny získavať mladých ľudí, pomáha im s výberom aktivít a stanovením cieľov, podporuje ich pri plnení programu. V jednej organizácií môže byť viac Vedúcich programu.

Mentor schopností / športových aktivít / dobrovoľníctva

Mentor príslušnej aktivity je osoba, ktorá sprevádza účastníka programu v jeho aktivitách. Môže sa jednať zároveň o Vedúceho programu alebo o vedúceho krúžku alebo osobu mimo licencovanej organizácie skúsenú v aktivite, ktorej sa mladý človek venuje. Ich úlohou je podporovať účastníka programu a zhodnotiť, či došlo k splneniu cieľa.

Školiteľ a Hodnotiteľ Dobrodružnej expedície

Školiteľ systematicky pripravuje účastníkov programu na dobrodružnú expedíciu tak, aby mali schopnosti potrebné pre samotné fungovanie v prírode. Podporuje ich pri plánovaní trasy a organizácii expedície, absolvuje s nimi cvičnú expedíciu a vzdialene dohliada na skutočnú expedíciu. Hodnotiteľ nestranne hodnotí činnosť účastníkov v oblasti dobrodružnej expedície podľa kritérií programu DofE.

Ak máte akékoľvek otázky o programe, obrátte sa na nasledovné osoby:

Pre Bratislavský kraj je kontaktnou osobou Monika Svetlíková na monika.svetlikova (zavinac) dofe.sk a +421 904 904 828.

 

Pre Nitriansky, Trnavský a Trenčiansky kraj je kontaktnou osobou Michaela Zatrochová na michaela.zatrochova (zavinac) dofe.sk a +421 903 608 617.

 

Pre Banskobystrický a Žilinský kraj je kontaktnou osobou Magdaléna Kondela na magdalena.kondela  (zavinac) dofe.sk a +421 908 709 994.

 

Pre Košický a Prešovský kraj je kontaktnou osobou Ján Smolka na jan.smolka (zavinac) dofe.sk a +421 948 020 775.

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme