Všetci chceme dobre, no musí nás to tešiť.

Irena Lehocká, učiteľka z Gymnázia svätého Cyrila a Metoda v Nitre, je nominovaná na prestížne ocenenie Učiteľská osobnosť roka. V inšpiratívnom rozhovore hovorí o celej svojej DofE ceste. Prostredníctvom DofE sa mladým venuje už viac ako 1440 Vedúcich a stále pribúdajú.

Aká bola Vaša cesta k DofE?

O DofE som sa dozvedela od našej pani zástupkyne. Oslovila ma, či DofE rozbehnem, keďže už predtým som mala skúsenosť s podobnými projektami. Dala som sa na to a už fungujeme tretí rok. Stálo ma to na začiatku veľa energie, ale zapojila som aj srdce a funguje to. 

Aký je váš osobný cieľ v DofE na Vašej škole?

Tento rok som sa zamerala na budovanie tímu DofE na škole, keďže deti spolupracujú medzi sebou krásne, teraz je čas aj pre nás dospelých. Nech to stíhame aj kapacitne. A chcem dosiahnuť osobnejšie vzťahy medzi vedúcimi a účastníkmi. To je dôvod, prečo chcem budovať ten tím, aby každé dieťa malo pocit, že sa k nemu pristupuje individuálne.

Chcem vyzdvihnúť, že DofE je súčasťou inovatívneho vzdelávania, čo vidím ako obrovskú motiváciu pre učiteľov zapojiť sa.

Občas učitelia ťažko hľadajú motiváciu a energiu robiť niečo navyše, ale práve inovačné vzdelávanie je pre nich silná motivácia.

Čo Vám DofE prináša?

DofE je aktuálne najväčší projekt, v ktorom som zapojená, a zasahuje najviac mladých ľudí. Pre mňa to zo začiatku bola projektová téma, keďže som sa už predtým venovala projektom. Čakala som, že to uchopím, nastavím procesy, metódy a tím. Vôbec som nevedela, čo presne to bude, DofE filozofiu som ešte dokonale nepoznala. 

V skutočnosti mi to prinieslo neočakávané situácie, napríklad tie expedície. Hovorila som si: „Ja a v lese? To je, prosím vás, čo?” Ale napokon som si to obľúbila. 

DofE má pre mňa obrovský zmysel, lebo sú to úplne iné a nové skúsenosti. Rovnaký zmysel mi to dáva aj v rámci komunity učiteľov. Najsilnejšie však pôsobí komunita žiakov na škole. DofE spája mladých ľudí pre krásne veci. Na škole máme aj ambasádorov, ktorí sa stávajú samostatnejšími a organizujú rôzne večierky, party, sedenia, a vidím, že ich to posúva neskutočne vpred. Niekedy možno aj viac ako hodiny v škole, keďže majú reálnu skúsenosť s organizáciou akcií. Sami si uvedomia, čo všetko treba urobiť na zorganizovanie Vianočnej párty pre 70 Dofákov. A to je môj zmysel – mám veľmi rada, keď nachádzajú v sebe dobré veci, ktoré ani nevedia, že dokážu.

Ktorá osoba vám na Vašej DofE ceste utkvela v pamäti?

Naša ambasádorka Moni, ktorá na sebe neskutočne tvrdo pracuje a práve vďaka tomuto programu si uvedomila, že sa chce v budúcnosti venovať práci v neziskovej organizácii, čo je podľa mňa obrovská vec. Program jej dal možnosť zistiť, čo ju baví. Momentálne je aj v Youth Advisory Board! Bodaj by som bola aj ja mala možnosť byť v DofE, keď som mala 15. Mladí ľudia si častokrát ani neuvedomujú, akú možnosť majú. Keby bolo DofE existovalo v dobe, keď som ja mala 15, túto možnosť by som využila.

A čo by ste robili, keby existoval stroj času a vy by ste si mohli DofE vyskúšať na vlastnej koži?

V Športe nemám veľké ciele, vybrala by som si pravdepodobne jógu. V Talente by som sa venovala jazykom, angličtine a možno aj nemčine, ktoré milujem. Čo sa týka Dobrovoľníctva, to je moja srdcová záležitosť. Rada by som doučovala Ukrajincov. Vidím, že teraz je tam potrebná moja pomoc.

Patríte medzi 30 finalistov ocenenia Učiteľská osobnosť roka 2023. Aké ste mali pocity, keď ste sa dozvedeli o tejto nominácii? 

Nominovali ma moji žiaci, čo bolo rozhodujúce pre vyplnenie prihlášky. To, čo napísali o tom, prečo by som mohla byť učiteľskou osobnosťou, bolo veľmi pekné a potešilo ma to. Opísali, ako ich motivujem, posúvam vpred a inšpirujem v konkrétnych situáciách. Tak som sa rozhodla podať prihlášku. Toto ocenenie je nielen pre mňa, ale aj pre školu a kolegov. A zároveň je aj cennou spätnou väzbou, ktorá ma posúva vpred.

Máte niečo, čo chcete odkázať DofE komunite a ľuďom, čo tento rozhovor budú čítať?

Nemusíte byť najlepším učiteľom. Všetci chceme dobré veci, dôležité je, aby nás osobne tešili a aby nám viac záležalo na vzťahoch medzi sebou. A hlavne, aby sme boli šťastnejší a chodili do školy s radosťou a úsmevom. DofE mi ukázalo, ako sa na veci dívať inak. 


Rozhovor viedla Sára Dutková