TS: “Nikdy na sebe neprestávajte pracovať,”

odkázal vo svojom príhovore hokejista Michal Handzuš viac ako 200  mladým ľuďom na slávnostnej ceremónii v Gbeľanoch. Okrem odovdzávania cien sa na poslednej tohtoročnej ceremónii uskutočnilo aj slávnostné podpisovanie memoránd o spolupráci s Banskobystrickým a Žilinským samosprávnym krajom, ktoré odštartovalo oficiálnu spoluprácu krajov s Národnou kanceláriou DofE na Slovensku. 

17. septembra 2019, Gbeľany - Na tohtoročnej poslednej slávnostnej ceremónii DofE si svoje medzinárodné ocenenie prevzalo vyše 200 mladých ľudí. V krásnom prostredí gbelianskeho kaštieľa sa stretli študenti, učitelia, ktorí im počas uplynulého obdobia pomáhali plniť ciele programu a oceňovatelia. Podujatie svojím vystúpením spríjemnila hudobníčka Zuzana Mikulcová a na pódiu sa nešetrilo inšpiratívnymi príhovormi.

Hokejista Michal Handzuš sa podelil o svoj príbeh, v ktorom odkázal mladým, aby nikdy nepoľavili: “Hokej som miloval od malička a vždy som v ňom bol veľmi dobrý. Zvykol som si na to a prestal som na sebe pracovať. Keď som mal 12, nevybrali ma do výberu, kam som sa veľmi chcel dostať a bol som z toho veľmi sklamaný. Nakoniec som zamakal a do výberu sa dostal, ale táto udalosť sa mi vryla do pamäti. Odvtedy som na sebe už nikdy neprestal pracovať. Či som hral veľmi dobre, alebo zle, každý deň som našiel niečo, v čom som sa chcel zlepšiť. A to je to, čo chcem odkázať aj vám. Nikdy sa nezastavujte, vždy choďte ďalej,” povedal vo svojom príhovore mladým ľuďom.

Riaditeľka Evanjelického gymnázia v Tisovci Miroslava Štefániková sa vo svojom príhovore vrátila v spomienkach na začiatky programu DofE na jej škole a poďakovala všetkým učiteľom, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú mladým ľuďom a ich rozvoju. Absolventom sa prihovoril aj Šimon Šalata, ktorý si na ceremónii prebral bronzové ocenenie: “Sám som neveril že to zvládnem, ale ako vidíte, podarilo sa mi to. Týmto by som chcel odporučiť DofE všetkým, ktorí sa chcú prekonať a dokázať ostatným, ale hlavne sami sebe, že na to majú.”

Štartuje oficiálna spolupráca s BBSK a ŽSK

Ceremónia v Gbeľanoch bola významná aj tým, že na nej podpisom memoranda odštartovala oficiálna spolupráca medzi Národnou kanceláriou DofE a Žilinským (ŽSK) a Banskobystrickým (BBSK) samosprávnym krajom. “Je pre nás veľmi podstatné, že DofE vedie mladých k dobrovoľníctvu, keďže je to u nás dlhodobo zanedbávaná oblasť. Podpis memoranda o spolupráci je pre nás veľkou cťou,” povedala pri tejto príležitosti Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK. Ján Lunter, predseda BBSK, vyjadril potešenie, že program dáva mladým ľuďom možnosť vybrať si vlastné ciele, v ktorých sa chcú zlepšovať. “Tento program som si sám pre seba premenoval na “Aby sa nám deti nestratili”. Získavajú v ňom totiž odvahu prekonávať samých seba, zlepšovať sa a ísť za svojimi cieľmi, často aj do zahraničia. Prajem si, aby dosiahli všetko, po čom túžia, cestovali po svete a vzdelávali sa, ale prial by som si aj, aby sa vrátili domov, lebo ich tu potrebujeme,” povedal predseda vo svojom príhovore.

PARTNERI DOFE NA SLOVENSKU: 

Foto: Bea Benikovská PHOTOGRAPHY