Čo to znamená byť Ambasádorom DofE?

V priebehu predošlých týždňov sa uskutočnili online Ambasádorské check-up stretnutia. Aby sme priblížili, aké to je vlastne byť ambasádorom programu DofE, porozprávali sme sa s dvoma z nich - Nelou a Martinom.

“Parádny ambasádorský check-up, ktorý mi dodal nový elán pracovať!” hodnotí účastník programu. Koncom septembra sme sa znovu stretli s vyše 80timi študentmi tretieho ročníka Ambasádorského programu DofE. Na online check-upe sa zdieľali a reflektovali aktivity, s ktorými ambasádori na školách pomáhali. Študentov sme tiež učili, ako sprevádzať mladších spolužiakov pri výbere DofE cieľov. Aby sme priblížili, aké to je vlastne byť ambasádorom programu DofE, porozprávali sme sa s dvoma z nich - Nelou a Martinom.

Ako sa hľadali noví Dofáci

Od ambasádorov sme sa dozvedeli, že ciest, ako šíriť myšlienku DofE na školách, je naozaj nespočetne veľa. Na Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši zobrali ambasádori koncept DofE-day a pretvorili si ho do priateľských workshopov pre spolužiakov, kde im vysvetlili, čo DofE vlastne je a obnáša: “Riadili sme sa pritom zlatým pravidlom Žiadna otázka nie je hlúpa otázka,” hovorí ambasádor Martin. Čím sú ambasádori programu DofE výnimoční je práve ich osobná skúsenosť s programom, o ktorú sa tak môžu z prvej ruky s mladšími spolužiakmi podeliť. “Na záver sme sa všetci rozprávali a cez slzy poloradosti a polotrápenia sme zdieľali historky z plnenia našich cieľov,” dodáva Martin. 

Okrem aktivít priamo na škole ambasádori spravujú aj školské DofE instagramové účty, kde tak, ako my v Národnej kancelárii DofE, približujú program DofE svojim spolužiakom a motivujú ich k jeho plneniu.

Aktívni ambasádori

S pomocou ambasádorov bolo hľadanie nových Dofákov na školách veľmi úspešné. “Hneď zo začiatku som mala z celého ambasádorstva super pocit, a bolo preto jednoduché sa pozitívne naladiť na ďalšie aktivity, ktoré sme na škole organizovali,” vraví ambasádorka Nela z Gymnázia Parku mládeže v Košiciach. 

“Pre mňa osobne by bolo oveľa náročnejšie rozvíjať sa v niečom, pokiaľ som v tom sám, pokiaľ mi nemá kto podať pomocnú ruku alebo ma navigovať tým správnym smerom, keď zlyhávam,” hovorí ambasádor Martin, ktorý si tak nevie vynachváliť prácu svojich Vedúcich DofE na škole a mentorov. 

Čo dáva ambasádorstvo účastníkom

Vďaka ambasádorstvu sa mladí Dofáci učia, ako vystupovať pred publikom, zrozumiteľne komunikovať s rôznymi ľuďmi, ako organizovať podujatia či viesť sociálne siete. Všetky tieto novozískané zručnosti im bezpochyby pomôžu pri hľadaní prvej práce po škole. “Cez ambasádorstvo som sa naučil lepšie sa zhovárať s ľuďmi a pomáhať im v ich ťažkých chvíľach. Takže som v sebe chtiac-nechtiac prebudil akúsi empatiu,” reflektuje ambasádor Martin. Každomesačné workshopy a stretnutia ambasádorov organizujeme aj preto, aby mali možnosť sa navzájom podporiť a pomôcť si. “Spoznala som tu veľmi veľa nových a zaujímavých ľudí, ktorí sú tiež z východného Slovenska - čo je ďalšie plus,” hovorí ambasádorka z Košíc.

Čo teraz

“Nie sme iba nejakí propagátori, sme aj pravé ruky Vedúcich a Dofákov v jednom,” výstižne hovorí Martin. 

Na jeseň začína pre mladých Dofákov obdobie hľadanie nových DofE aktivít a stanovovania si cieľov. Práve v týchto začiatkoch je úloha a pomoc ambasádorov, ktorí majú DofE skúsenosť už za sebou, na nezaplatenie. 


Autor: Rebeka Poláková
Editor: Simona Lučkaničová