Ako šíriť myšlienky DofE na školách za pomoci mladých nadšencov

Začiatkom septembra sme naplno odštartovali už tretí ročník Ambasádorského programu DofE. Vyše 80 študentov z celého Slovenska tak absolvovalo kick-off poldňový workshop, ktorý sa niesol v téme začiatku školského roka a náboru nových Dofákov. “Najviac sa mi páčili rôzne praktické tipy a triky, o ktoré sa s nami na workshope delili lektori a skúsenejší Ambasádori. Naozaj som mala celý čas pocit, že sa učím niečo prínosné,” vraví jedna z účastníčok tohtoročného Ambasádorského programu.

Čo je to Ambasádorský program DofE

 

Cieľom tohto nadstavbového ročného programu je naďalej pomáhať aktívnym Dofákom alebo absolventom DofE v ich rozvoji. Ponúkame im tak cenné vedomosti a zručnosti na to, aby vedeli aktívne a kreatívne šíriť myšlienku DofE na svojej škole. Navyše ich prepájame s podobnými DofE nadšencami z ďalších škôl a inšpiratívnymi osobnosťami z komunity DofE.

 

Úlohou Ambasádorov DofE je napríklad progagovať DofE na škole a sociálnych sieťach, pomáhať DofE učiteľom, budovať DofE komunitu na škole či sprevádzať Dofákov na ich ceste DofE na základe vlastnej a osobnej DofE skúsenosti. 

 

Vďaka účasti v Ambasádorskom programe DofE získajú mladí ľudia nové zručnosti, vytunia si svoje CVčko praktickou skúsenosťou, zoznámia sa so zaujímavými ľuďmi či nahliadnu do DofE kuchyne. 

 

Tento rok sa nám do Ambasádorského programu DofE prihlásilo vyše 80 mladých ľudí z celého Slovenska. 

 

Nakopnutie ako sa patrí

 

Jedným z overených spôsobov, ako šíriť myšlienku DofE na školách je zorganizovanie tzv. DofE-day a teda akéhosi školského podujatia, kde si noví študenti môžu na vlastnej koži vyskúšať rôzne DofE aktivity a zoznámiť sa s celkovým konceptom programu.

 

Práve preto bolo Kick-off stretnutie plné cenných rád, ako pripraviť, odprezentovať a  odkomunikovať podobné školské podujatia. Okrem teoretickej časti spolu Ambasádori riešili aj prípadové štúdie a zamýšľali sa nad tým, ako vychytať všetky muchy. “Pred Kick-offom sa mi naplánovanie DofE eventu na škole zdalo priveľmi zložité. Teraz mám oveľa jasnejšiu predstavu o tom, čo robiť a čomu sa vyvarovať,” pochvaľuje si jedna z tohtoročných Ambasádoriek DofE.

 

Účastníci navyše získali aj cenný “Checklist organizácie eventov”, ktorý môžu využiť pri rôznych DofE, školských či súkromných podujatiach. 

 

Komunikácia je základ

 

Komunikačná manažérka Simi Ambasádorov DofE zaviedla do tajov sociálnych sietí a komunikácie. S hlavným heslom “Nevymýšľajte koleso” im predstavila rôzne praktické tipy na zaujímavý a kreatívny obsah, ktorým vedia naplniť DofE instagramy svojich škôl. 

 

Ambasádori sa tiež zamýšľali nad tým, ako komunikačne podporiť a hlavne využiť DofE či školské podujatia. Aj tu je totiž veľmi kľúčové uvedomiť si samotný cieľ podujatia a ísť si za ním. Či sa jedná o vzbudenie záujmu o DofE u nových študentov, nábor a registrácia nových Dofákov či zvýšenie počtu followerov na školskom instagrame.

 

Na záver získali Ambasádori ešte celú výzbroj rôznych náborových materiálov - plagáty, letáky, playlisty videí, inšpiráciu textov na sociálne siete a školské weby či templaty emailov, aby pri oslovovaní nových Dofákov nemuseli vymýšľať spomínané koleso a naplno sa mohli venovať zdieľaniu svojej unikátnej DofE skúsenosti s mladšími spolužiakmi. 

 

Čo ďalej

 

Vyše 80 študentov si vďaka tomuto workshopu zlepšilo organizačné a komunikačné zručnosti, naučili sa lepšie pracovať v tíme a kvalitnejšie a pútavo prezentovať. Získali teoretický základ a nástroje na to, aby si teraz v praxi na školách mohli skúšať organizovanie rôznych podujatí, komunikáciu so spolužiakmi či na sociálnych sieťach alebo prezentovanie na verejnosti. “Toto stretnutie mi dodalo odvahu nebáť sa vystupovať pred väčšou skupinou a chopiť sa nových crazy nápadov,” vraví jeden z Ambasádorov. 

 

Najbližší októbrový workshop sa bude niesť v téme - ako si stanovovať ciele. 

Už teraz sa tešíme na spoločne strávený čas plný inšpirácie, učenia sa a zdieľania. 

 

Ak sa chceš dozvedieť viac o Ambasádorskom programe DofE, klikni sem.