Zuzana Petrovská, Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov

Zuzana Petrovská, Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov

Story

Zuzana Petrovská učí na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove, kde pôsobí aj ako DofE Koordinátorka a Vedúca. Svoje skúsenosti s DofE s nami zdieľa v rozhovore.

Koordinátorka DofE na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove, Zuzana Petrovská, si na programe cení všeobecný rozvoj, ale aj implicitné zlepšovanie mäkkých zručností Dofákov: „Aj keď sa v dnešnej dobe kladie dôraz na mäkké zručnosti, v DofE to robia tak nenápadne a zároveň organizovane.”
 
 
Zuzana na škole vyučuje anglický jazyk, ako aj väčšina jej kolegov a kolegýň zapojených na škole do DofE. Zo začiatku si totižto všetci program spájali s angličtinou. Teraz už však vedia, že to tak nie je a aj učitelia iných predmetov sa môžu plnohodnotne zapojiť do DofE. 
 
Iniciatívna mládež
 
Niekedy sa stane, že program DofE na školu neprinesú členovia samotnej inštitúcie, ale študenti či absolventi. Podobne to bolo aj v prípade Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove. „Trošku nás podpichla bývalá študentka. Nakoľko je pre nás spolupráca s absolventmi veľmi vzácna, cítila som zodpovednosť, že by sme to na jej podnet mali skúsiť.” Naštastie, Zuzana mala kolegyňu a kolegu, ktorí boli ochotní sa zapojiť spolu s ňou. Podporila ich aj pani riaditeľka, a tak do toho išli. „Určite neľutujeme, že sme sa zapojili. Toto je náš tretí rok, čiže sme stále v DofE ešte takí čerství, ale tešíme sa na nadchádzajúce roky v programe,“ vraví.
 
Iniciatívni kolegovia
 
„Som Koordinátorkou aj Vedúcou, ale stále hovorím, že sa ako Koordinátorka necítim.” Je to tým, že sú na škole v súčasnosti štyri Vedúce a každá si svoju úlohu plní veľmi zodpovedne a prirodzene. „Ich iniciatíva mi veľmi pomáha,“ vyjadruje sa Zuzana. Samozrejme si všetko stráži pod kontrolou a dohliada na celý priebeh, ale keby jej náhodou niečo ušlo, kolegovia ju milo upozornia. „Veľmi si cením, že mám takých skvelých kolegov, s ktorými sa výborne spolupracuje.“ Ako vedúca robí to isté, čo všetci ostatní vedúci: „Pomáham s nastavovaním cieľov, kontrolou ORB, povzbudzujem a motivujem Dofákov.“
 
Ešte bližšie k študentom
 
Ako angličtinárka je už zvyknutá s mladými komunikovať o všetkom, ale práve DofE jej to umožňuje ešte viac: „Môžem študentov spoznať aj z inej strany. To je pre mňa najväčšie plus, je to také osobnejšie. Navyše môžu lepšie spoznať aj oni nás.“ Okrem toho je Koordinátorka Zuzana veľmi rada, že zapojenie sa do programu dá každému niečo do života, bez ohľadu na to, či z neho nakoniec bude úspešný absolvent tohto programu. „Každý si z toho určite niečo odnesie a niektorí sa možno vrátia neskôr,“ hovorí s nádejou.
 
Pre každého sú výzvy individuálne
 
Pri otázke, či je na nejaký príbeh hrdá, sa Zuzana na chvíľu zamyslí: „Asi na túto otázku nemám odpoveď.” Potom dodáva: “Už som sa nad tým zamýšľala aj pred tým, ale tie ciele sú individuálne pre každého z Dofákov.” Napríklad, pre niekoho môže byť veľa zabehnúť 5 km a niekomu sa aj 25 km zdá málo. „Je veľa vecí, ktoré si vážim, ale asi je to skôr individuálne.“ Každý z nás je iný a mládež tiež. Majú rôzne osudy a príbehy, preto je ťažké vypichnúť jeden konkrétny príbeh. „Každý z nás má potenciál uspieť, len je potrebné si zvoliť ten správny cieľ, aby človek nestratil motiváciu,“ odkazuje všetkým z nás.
 
Prínos programu pre Dofákov
 
Aj keď Koordinátorka Zuzana nemá nič proti prírode, nie je si istá, či by ju niekto dostal na noc do lesa: „Ja osobne by som asi DofE nedokončila kvôli expedícii.” Dofáci to však hravo zvládajú, a aj preto ich nesmierne obdivuje. Naozaj sa jej páči, že robia každodenné aktivity a popri tom sa zlepšujú vo všetkom. „Učia sa riešiť problémy, hľadať si mentorov,“ vymenováva konkrétne príklady, „získavajú schopnosť organizovať si čas, musia sa zamyslieť nad sebou, ale aj nad medziľudskými vzťahmi, ktoré majú. Aj keď sa v dnešnej dobe kladie dôraz na mäkké zručnosti, v DofE to robia tak nenápadne a zároveň organizovane,“ dopĺňa.
 
DofE Pikoška
 
Keby sa mohla Zuzana zúčastniť DofE, vybrala by si nasledovné aktivity:
Talent - folklórny tanec (naučiť sa tance z regiónu Šariš)
Šport - hádzaná
Dobrovoľníctvo - aktivity s ľuďmi, inklinovala by skôr k starším
 
Autor: Alexandra Galetová
Editor: Simona Lučkaničová

Predchádzajúci Ďalšie príbehy Nasledujúce

Pozri sa na naše videá

DofE na YouTube

Podporte mladých

Aj vy môžete prispieť k tomu, aby mladí ľudia, odhalili svoj potenciál a uspeli v živote.

Zostaň v obraze

Národná kancelária programu vás bude pravidelne informovať..

Poslat stránku e-mailem


Ověřovací kód
Ověřovací kód
 

Všetky polia sú povinné ( * ). Ďakujeme